Skocz do zawartości
Forum

Jaki jest cel i sens życia przeciętnego człowieka?


Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, ka-wa napisał:

Lepiej nie wnikaj, bo tego nikt nie wie, można powiedzieć, że sensem życia jest życie, więc żyj w zgodzie ze sobą, ciesz się tym co masz, nie przejmuj się tym na co nie masz wpływu. 

Dyskusja na ten temat mija się z celem, to tak jakby dyskutować jaki sens ma istnienie wszechświata. 

Ale wiesz chyba co Tobie osobiście nadaje cel i sens, że nie czujesz pustki i bezsensu, że na co to wszystko, żyć aby żyć tylko i nic poza tym.

Odnośnik do komentarza

Ja o sobie staram się nie pisać, bo jednostkowy przykład o niczym nie świadczy i poglądy w moim wieku są nieadekwatne do tej sytuacji ? a nie o to tutaj chodzi. 

Jeśli jesteś młoda i uważasz, że czujesz pustkę i bezsens życia, to masz problem natury psychicznej i powinnaś korzystać z pomocy psychoterapeuty. To jest wiek gdzie mamy marzenia, plany, chcemy je realizować i to nie czas, żeby zastanawiać się nad sensem życia, każdy sam nadaje temu sens, nie myśląc o tym. 

Duża rolę odgrywa odpowiednie poczucie własnej wartości, normalne dzieciństwo, to co nas kształtuje, u Ciebie wychodzą jakieś deficyty i sama sobie nie radzisz. 

 

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, ka-wa napisał:

Ja o sobie staram się nie pisać, bo jednostkowy przykład o niczym nie świadczy i poglądy w moim wieku są nieadekwatne do tej sytuacji ? a nie o to tutaj chodzi. 

Jeśli jesteś młoda i uważasz, że czujesz pustkę i bezsens życia, to masz problem natury psychicznej i powinnaś korzystać z pomocy psychoterapeuty. To jest wiek gdzie mamy marzenia, plany, chcemy je realizować i to nie czas, żeby zastanawiać się nad sensem życia, każdy sam nadaje temu sens, nie myśląc o tym. 

Duża rolę odgrywa odpowiednie poczucie własnej wartości, normalne dzieciństwo, to co nas kształtuje, u Ciebie wychodzą jakieś deficyty i sama sobie nie radzisz. 

 

Już mam trójkę z przodu, ale widzę, że nic mnie już nie czeka poza walką o przetrwanie, po to aby dalej trwać.

Jakbym poszła do psychoterapeutki to pewnie pomyśli sobie, że jestem żałosna i mną gardzi, bo moja sytuacja życiowa jest znacznie gorsza od jej i kto to widział być takim nieudacznikiem.

Odnośnik do komentarza

Nie wiemy co nas czeka, a najważniejsze jest zdrowie fizyczne i psychiczne, czego nie doceniamy w młodym wieku, wszystko inne zależy od nas i od naszych możliwości. 

4 godziny temu, Okapi22 napisał:

Jakbym poszła do psychoterapeutki to pewnie pomyśli sobie, że jestem żałosna i mną gardzi, bo moja sytuacja życiowa jest znacznie gorsza od jej i kto to widział być takim nieudacznikiem.

Tu już pojechałaś po bandzie... 

Właśnie tego czarnowidztwa musisz się pozbyć. 

Być może masz depresję i powinnaś się leczyć. 

Edytowane przez ka-wa

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, Okapi22 napisał:

Rodzina, dzieci czy coś innego? A co z tymi co nie mogą tego mieć?

Żyją bez problemów, które mają ci z rodzinami i mają czas na szukanie swojego celu w życiu.

Bo każdy człowiek ma inny, pierwsze czytam, żeby był jakiś przypisany cel i sens życia dla wszystkich ludzi. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 17.04.2023 o 17:12, Okapi22 napisał:

Rodzina, dzieci czy coś innego? A co z tymi co nie mogą tego mieć?

Przecież każdy ma inny cel i każdy sam nadaje sens swemu życiu. Cel i sens jest tez zależny od wieku, od etapu życia w jakim się znajdujemy.  Ja np. jestem już na takim etapie, że moim celem jest utrzymanie zdrowia i dotrwanie w zdrowiu do emerytury.  Wielkiego sensu w życiu już sie nie dopatruję ?  Sensem ogólnie było szczęście mojej córki, choć teraz już nie mam już na nią wpływu bo jest dorosła. Z kolei celem mojej córki jest skończenie studiów i dobra, satysfakcjonująca praca. Dla niej sensem życia jest taniec, bo to jej pasja. 

W dniu 17.04.2023 o 19:23, Okapi22 napisał:

Ale wiesz chyba co Tobie osobiście nadaje cel i sens, że nie czujesz pustki i bezsensu, że na co to wszystko, żyć aby żyć tylko i nic poza tym.

To, że czujesz pustkę spowodowane jest brakiem miłości do siebie. Chcesz mieć cel to niech nim będzie poznanie siebie, podwyższenie poczucia własnej wartości i zaprzyjaźnienie sie ze sobą. Najlepiej z pomocą terapii a moze i leków przeciwdepresyjnych, jesli takowe przepisze lekarz. Wtenczas znajdziesz prawdopodobnie sens w życiu. 

W dniu 18.04.2023 o 04:21, Okapi22 napisał:

Jakbym poszła do psychoterapeutki to pewnie pomyśli sobie, że jestem żałosna i mną gardzi, bo moja sytuacja życiowa jest znacznie gorsza od jej i kto to widział być takim nieudacznikiem.

A czy lekarz gardzi pacjentem, który przychodzi i mówi o chorobie? Psychiatra i psychoterapeuta/psycholog to też specjaliści w dziedzinie medycyny. Nie gardzą swoimi pacjentami. Z kolei te słowa są w 100% potwierdzeniem, że tej pomocy bardzo potrzebujesz. 

W dniu 18.04.2023 o 10:44, Abc napisał:

Żyją bez problemów, które mają ci z rodzinami i mają czas na szukanie swojego celu w życiu.

Bo każdy człowiek ma inny, pierwsze czytam, żeby był jakiś przypisany cel i sens życia dla wszystkich ludzi. 

I za tą opinie Cię lubię ?  Nieliczny głos na forum, który docenia "singlowanie". Wiadomo, że wszystko ma dobre i złe strony i tylko od naszego nastawienia zależy czy ten sens życia znajdziemy, jeśli go w ogóle będziemy szukać.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Sensem życia ludzi, zwierząt i roślin, czyli całej przyrody ożywionej ,jest przekazywanie genów aby gatunek mógł przetrwać. Po co jest to trwanie i czemu służy, to nie wiem, ale ten świat jest tak stworzony ,a my jesteśmy jego częścią. 

Patrząc z tego punktu widzenia, to jak najbardziej ludzie powinni zakładać rodziny i posiadać dzieci. Aby tak bylo,człowiek został wyposażony w popęd seksualny i instynkt macierzyński. Wszystko to po to ,aby ludzkość przetrwała. Ponieważ jednak człowiek ma świadomość i oddzialowywuje na swoje środowisko i otoczenie, może kształtować swoje życie inaczej niż ma to zapisane . Czyli może zarówno zmieniać siebie jak i swój świat w którym żyje oraz posiadać potomstwo. Jedno nie wyklucza drugiego. Może sie skupić na jednym aspekcie życia lub na wielu.  Może też nic nie robić i myśleć po co ja żyje. 

Odnośnik do komentarza

Z czysto biologicznego punktu widzenia sens istnienia człowieka jest jasny... rozmrażanie, wychowanie potomstwa i przetrwanie gatunku. Natura nawet przewidziała, że nie każdy będzie miał potomstwo szybko w młodym wieku (np. 18-30 lat) i pozwala człowiekowi trochę pożyć. 

Co do sensu istnienia takiego empirycznego, w sensie, że jaki jest faktyczny sens tego wszystkiego... to raczej do tej pory nikt nie zna satysfakcjonującej odpowiedzi. 
  Ktoś może napisać, że sens jego życiu nadają cele, zainteresowania, itp. No i OK. Ale nie o to chodzi. 

W sumie naprościej mają osoby szczerze wierzące w Boga. Dla nich sprawa jest prosta: "Sens życia na ziemi jest taki aby być dobrym człowiekiem i dzięki temu po śmierci trafia się do raju gdzie jest szczęśliwość na wieki wieków".  
  No ale ja osobiście jestem ateistą i w takie rzeczy nie wierzę.

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.06.2023 o 20:43, Tezeusz napisał:

Ktoś może napisać, że sens jego życiu nadają cele, zainteresowania, itp. No i OK. Ale nie o to chodzi. 

A skąd wiesz, że nie o to chodzi?  Sam napisałeś, że do tej pory nikt nie dał satysfakcjonującej odpowiedzi. A więc jeśli komuś sens nadaje jego pasja i cele, to własnie to jest sensem życia danego człowieka. 

 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
W dniu 22.06.2023 o 16:21, Javiolla napisał:

A skąd wiesz, że nie o to chodzi?  Sam napisałeś, że do tej pory nikt nie dał satysfakcjonującej odpowiedzi. A więc jeśli komuś sens nadaje jego pasja i cele, to własnie to jest sensem życia danego człowieka. 

 

Tylko pytanie nie jest co motywuje konkretnego człowieka do działania i nadaje mu sens życia, tylko chodzi ogólnie o to jaki jest sens istnienia tego wszystkiego i ludzkości. 

Odnośnik do komentarza

Hmmm pytanie jest:  Jaki jest cel i sens życia przeciętnego człowieka?

Jeśli mamy filozofować to trzeba by jeszcze podyskutować: co to znaczy "przeciętnego człowieka" ?  ? 

Pytanie zawiera też sens życia a więc jeśli ktoś indywidualnie uważa, że jego sensem jest wspinaczka górska, taniec lub śpiew, to własnie to jest sens życia tej jednostki. Koniec kropka ?  Z kolei cel życia- to nic innego jak to co nas motywuje do działania w życiu, a więc wszystko jest na temat. Poza tym forum na tym polega, że najczęściej pisze się na podstawie własnych doświadczeń lub obserwacji najbliższego otoczenia. Ponieważ pytanie nie było o ogólny sens życia ludzkości, ale cel i sens życia  przeciętnego człowieka,  więc wg mojej interpretacji chodzi o przeciętnego człowieka jako jednostki. 

Edytowane przez Javiolla

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...