Skocz do zawartości
Forum

Najczęstsze pytania dotyczące tabletek antykoncepcyjnych


Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Żadna metoda antykoncepcji nie jest w 100% skuteczna. Wszystkie sposoby niosą za sobą ryzyko zajścia w ciąże, przede wszystkim gdy są nieodpowiednio stosowane. Skuteczność tabletek dwuskładnikowych, przy pełnym stosowaniu wszystkich zaleceń wynosi ok. 99,7%, natomiast przy typowym użyciu 92%.

2. Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę?

Tak, tabletki antykoncepcyjne są na receptę. Lekarz ginekolog powinien przeprowadzić wywiad i zbadać, czy pacjentka może je przyjmować, tzn. czy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do ich stosowania. Również może on zaproponować inną metodę antykoncepcji, która będzie najlepsza dla stanu zdrowia i stylu życia pacjentki.

3. Czy od tabletek antykoncepcyjnych się tyje lub można się źle czuć?

Wszystkie leki mogą wywołać pewne objawy niepożądane. U niewielkiego odsetka kobiet dochodzi do przyrostu masy ciała, który związany jest głównie zatrzymaniem płynów w organizmie. Analiza 44 przeprowadzonych badań nie wykazała istotnego statystycznie przyrostu masy ciała, podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli sytuacja taka wystąpi, to jest ona najczęściej tymczasowa i po 2-3 miesiącach powinna ustąpić. Jeżeli jednak należysz do nielicznej grupy kobiet, u której nastąpił znaczny przyrost masy ciała lub/i efekt tycia występuje dłużej niż 3 miesiące, powinnaś odwiedzić ginekologa i poprosić go o zmianę tabletek. Złe samopoczucie także jest najczęściej tymczasowym efektem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli odczuwasz jeden z poniżej wymienionych objawów, powinnaś przerwać branie tabletek i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!:
-silny ból i obrzęk jednej kończyny;
-nagły silny ból w klatce piersiowej, mogące promieniować do lewego ramienia;
-nagła duszność;
-nagły kaszel bez widocznej przyczyny;
-wszelkie nietypowe, silne lub długotrwałe bóle głowy lub pogorszenie migreny;
-częściowa lub całkowita utrata wzroku lub widzenie podwójne;
-trudności w mówieniu lub niemożność mówienia;
-zawroty głowy lub omdlenia;
-osłabienie, dziwne odczucia lub drętwienie którejkolwiek części ciała.

4. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i plamię – dlaczego?

Przez pierwsze kilka miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych, można mieć nieoczekiwane krwawienia(krwawienia, plamienia poza tygodniem przerwy). Nie należy się nimi zbytnio przyjmować. Jeżeli krwawienie takie pojawia się przez kilka miesięcy lub jeżeli zaczyna się po kilku miesiącach stosowania antykoncepcji, należy ustalić jego przyczynę u swojego lekarza. Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite, lub w trakcie jego występowania wystąpią dodatkowe objawy jak silny ból brzucha, omdlenie itd. powinnaś skontaktować się z lekarzem.
Pamiętaj: zanim zaczniesz przyjmować regularnie antykoncepcję hormonalną wykonać aktualną cytologię, jeżeli jej nie masz!
Pamiętaj: Nieoczekiwane krwawienia i plamienia, znacznie częściej występują podczas jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej!

5. Wzięłam pierwsze opakowanie tabletek i nie mam okresu.

Jeżeli stosowałaś tabletki zgodnie z zaleceniami a podczas ich stosowania nie wystąpiły ostre wymioty lub biegunka oraz nie stosowałaś żadnych leków mogących osłabić ich działanie, wówczas jest bardzo mało prawdopodobne aby przyczyną braku okresu była ciąża. Jeżeli pomięłaś którąkolwiek tabletkę, nie brałaś ich regularnie, lub wystąpiły jakiekolwiek czynniki zaburzające ich działanie, powinnaś brać pod uwagę możliwość zajścia w ciąże i skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli po zużyciu pierwszego opakowania nie wystąpi krwawienie z odstawienia, często pojawiają się plamienia w trakcie przyjmowania kolejnego blistra.
Pamiętaj: Jeżeli krwawienie z odstawienia nie wystąpi dwa razy pod rząd, może to oznaczać, że jesteś w ciąży!!!Powinnaś jak najszybciej przerwać stosowanie tabletek i skonsultować się ze swoim lekarzem. Do czasu wykluczenia ciąży nie można Ci przyjmować tabletek antykoncepcyjnych!!!

6. Pominęłam pigułkę antykoncepcyjną, co robić?

W zależności od tabletek antykoncepcyjnych, postępowanie może się różnić, dlatego zawsze warto zachować ulotkę lub książeczkę, która jest dodawana do opakowania. Najczęściej postępowanie zależy od tygodnia w którym pigułka została pominięta.
Jeśli pomięto tabletkę w pierwszym tygodniu, zaraz po przerwie na krwawienie z odstawienia, należy zwrócić się do ginekologa jeśli był pełny stosunek(z wytryskiem do pochwy), ponieważ istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Jeśli nie było – zażywać pigułki dalej, zabezpieczając się dodatkowo(np. używając prezerwatywy) przez kolejne 7 dni.
Jeżeli nie weźmiesz tabletki w drugim tygodniu stosowania, wówczas należy przyjąć ją jak najszybciej, nawet jeżeli musisz wziąć dwie tabletki naraz. Następne tabletki przyjmuj już o zwykłej porze. Ochrona wówczas nie powinna być zmniejszona i nie musisz stosować dodatkowych zabezpieczeń.
W trzecim tygodniu – jeśli została pominięta jedna z ostatnich tabletek, rozwiązania są dwa: albo zrobić 7 dni przerwy (należy zanotować dzień w którym zapomniało się wziąć tabletkę), lub wybrać pigułki do końca i bez robienia przerwy na krwawienie rozpocząć nowe opakowanie.

7. Czy można połączyć 2 opakowania tabletek, nie robiąc tygodnia przerwy na tzw. „krwawienie z odstawienia”? Czy nie będę miała wtedy okresu?

Można. Szczególnie jeżeli chcesz skrócić lub przesunąć krwawienie z odstawienia (np. jedziesz na urlop i nie chcesz mieć krwawienia w trakcie, lub masz noc poślubną itd.). Trzeba liczyć się z tym, że istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia lub plamienia w trakcie brania kolejnego blistra. Takich przesunięć nie powinno się robić samodzielnie zbyt często.

8. Nie wzięłam tabletki o tej samej godzinie czy to opóźnienie czy pominięcie?

Tabletki antykoncepcyjne powinno zażywać się codziennie o tej samej godzinie. Jednak można spóźnić się z przyjęciem kolejnej tabletki do 12 godzin i nie zmniejsza to ochrony antykoncepcji.
Załóżmy, że kobieta przyjmuje pigułki codziennie o 22, ale przed pójściem spać zapomniała pigułki i przypomniała sobie o niej na drugi dzień rano o godzinie 7. Nie jest to pominięcie tabletki, gdyż biorąc pigułki jest tolerancja opóźnienia do 12 godzin, czyli 24 + 12. A więc biorąc pigułki codziennie o 22, ma się ochronę do godziny 10 następnego dnia. Dopiero po tej godzinie zażycie tabletki jest uznane jako pominięcie do godziny 10 – opóźnienie. Należy jednak dążyć do tego aby tabletki były przyjmowane o tej samej porze, zapewni to ich jak największą skuteczność.

9. Zażywam tabletki antykoncepcyjne a miałam biegunkę i wymioty – czy straciłam ochronę?

Wszystko zależy od tego ile czasu upłynęło od zażycia pigułki do wymiotów lub biegunki. Pigułka wchłania się w ciągu 3-4 godzin. Jeśli w ciągu tych 4 godzin nastąpiły problemy żołądkowe, wówczas sytuacja jest podobna do zapomnienia tabletki. Należy wówczas jeżeli jest to możliwe, przyjąć w ciągu 12 godzin(liczonych od godziny w której codziennie przyjmujesz tabletki) z zapasowego blistra. Jeżeli upłynęło więcej niż 12 godzin, wówczas sytuację taką traktujemy tak samo jak pominięcie tabletki.
Jeśli jednak wymioty lub biegunka wystąpiły po więcej niż 4 godzinach od zażycia pigułki – nie ma potrzeby zażywania dodatkowej.

10. Czy alkohol obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Nie, pod warunkiem, że nie powoduje on wymiotów, biegunki w ciągu 4 godzin od zażycia pigułki. Upojenie alkoholowe dodatkowo zmniejsza koncentrację i zwiększa rozkojarzenie, co sprzyja pominięciu tabletki. Chcesz wiedzieć więcej?? Przeczytaj:
http://abcantykoncepcja.pl/tabletki-antykoncepcyjne-i-alkohol

11. Palę papierosy i stosuje pigułki antykoncepcyjne – czy jestem chroniona?

Tak. Nikotyna nie ma bezpośredniego wpływu na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jednak regularne palenie papierosów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Należy więc poinformować o swoim nałogu lekarza przed rozpoczęciem stosowania hormonalnej antykoncepcji.

12. Brałam antybiotyki – czy pigułki nie zadziałają?

Wszystko zależy od rodzaju antybiotyku, jaki był stosowany. Nie wszystkie antybiotyki osłabiają działanie tabletek. Zawsze warto zapytać lekarza przypisującego antybiotyk czy osłabia on działanie pigułek antykoncepcyjnych. Czasem informację taką można znaleźć na ulotce.

13. Boję się stosowania samych pigułek antykoncepcyjnych. Co mogę stosować ponad to?

Jeżeli iż sama tabletka nie jest wystarczającą ochroną, lub zaistniały jakieś czynniki mogące zaburzyć prawidłowe działanie tabletek antykoncepcyjnych, zawsze możesz dodatkowo zastosować np. prezerwatywę.
Pamiętaj: Zawsze zabezpieczaj się prezerwatywą, jeśli nie masz stałego partnera, ponieważ tabletki antykoncepcyjne, nie chronią Cię przed HIV, HBV, HCV oraz chorobami wenerycznymi!!!!

14. Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami wenerycznymi?

Nie. Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych i nie używając prezerwatywy jest możliwość zarażenia się chorobami wenerycznymi.

15. Mam chorą tarczycę – czy mogę stosować pigułki?

Raczej tak. Większość lekarzy twierdzi, że choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji. Mimo wszystkim przed zastosowaniem tabletek, powinnaś poinformować o swojej chorobie lekarza ginekologa. Dobrze będzie też przy najbliższej wizycie powiadomić swojego endokrynologa o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. „Złotym środkiem” może się okazać, znalezienie lekarza ginekologa-endokrynologa:)

16. Czy mogę zmienić pigułki antykoncepcyjne na inne?

Tak. Jeżeli w jakikolwiek sposób nie odpowiadają Ci obecne tabletki, przy najbliższej wizycie poproś o ich zmianę swojego lekarza. Poinformuje Cię on także w jaki sposób powinnaś tego dokonać.

17. Czy mogę skrócić przerwę pomiędzy blistrami tabletek antykoncepcyjnych?

Tak. Przerwę można skrócić a nawet jej nie robić. W przypadku tabletek 21+7 można zrobić przerwę np. 3 dniową. Nie należy jednak przerwy wydłużać, bo wówczas traci się ochronę antykoncepcyjną.

18. Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, ale nie dostałam okresu, dlaczego?

Organizm potrzebuje czasu aby z powrotem wrócić do naturalnego funkcjonowania. Okres po odstawieniu tabletek może się opóźnić nawet do 3 miesięcy, może być na początku nieregularny albo mogą być plamienia. Nie należy się tym martwić, do kilku miesięcy wszystko powinno się wyregulować i być jak przed zażywaniem pigułek. Jeżeli przez kolejne 3 cykle nie masz krwawienia menstruacyjnego, powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa..

19. Czy podczas brania pigułek należy robić przerwy po kilku latach?

Przy stosowaniu tabletek starszej generacji, niektórzy lekarze zalecali stosowanie przerwy po kilku latach. Obecnie tabletki zawierają dużo mniejszą dawkę składników hormonalnych, i raczej odradza się kobietom fundowania swojemu organizmowi, dodatkowej huśtawki hormonalnej.
Pamiętaj: Jeżeli nasilą się jakieś objawy niepożądane, powinnaś poinformować o tym swojego lekarza i zrobić sobie przerwę.

20. Czy tabletki antykoncepcyjne powodują raka piersi?

U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne obserwuje się nieznacznie częstsze występowanie raka piersi. Nie wiadomo jednak czy jest to spowodowane stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, czy po prostu częstszymi wizytami u ginekologa. Warto wykonywać samobadanie piersi i raz w roku poprosić o to swojego ginekologa. Zauważono także częstsze występowanie łagodnego nowotworu wątroby.

21. Czy lekarz rodzinny może przepisać receptę na tabletki antykoncepcyjne skoro biorę je już od dłuższego czasu?

Tak, ale najlepiej przynieść lekarzowi rodzinnemu zaświadczenie od ginekologa jakie tabletki bierzesz – to będzie potwierdzenie tego, że Twój ginekolog sam Ci je przepisał i że możesz je brać.

22. Urodziłam dziecko i chciałabym się zabezpieczać – od kiedy mogę zacząć brać pigułki antykoncepcyjne?

Jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, pigułki można zacząć brać już od pierwszego okresu po porodzie. W przypadku karmienia piersią, zaleci Ci on najprawdopodobniej tabletki jednoskładnikowe lub inne możliwe metody antykocepcyjne. Tabletki dwuskładnikowe są przeciwwskazane podczas karmienia piersią.
Pamiętaj: Karmienie piersią nie zabezpiecza Cię przed zajściem w kolejną ciąże!!!

23. Mam nieregularne miesiączki, a chciałabym zacząć brać pigułki. Co będzie jeśli wezmę pierwszą pigułkę w inny dzień niż pierwszy dzień okresu?

Tabletki antykoncepcyjne powinno się zacząć zażywać 1 dnia okresu – wówczas ochrona jest zapewniona od 1 dnia. W przypadku przyjęcia 1 pigułki antykoncepcyjnej w inny dzień niż 1 dzień okresu (2-5 dzień cyklu), przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

24. Czy od tabletek antykoncepcyjnych powiększy mi się biust?

Na pewno nie jest to docelowy efekt stosowania tabletek antykoncepcyjnych i nie wystąpi on u wszystkich kobiet. Estrogeny, które są częścią składową tabletek mogą wpływać na wygląd i wielkość biustu.

25. Czy mogę brać tabletki antykoncepcyjne będąc nieletnią?

Jeżeli nie zakończyłaś procesu dojrzewania i wzrastania, to lepiej nie stosuj tabletek antykoncepcyjnych. W trakcie dojrzewania osi podwzgórze-przysadka-jajnik, dodatkowa dawka hormonów, może wpłynąć na zaburzenia cyklu w przyszłości.

Odnośnik do komentarza

Witam.
Muszę przyjmować lekarstwo Augmetin, ono niestety zmniejsza mi skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
Po jakim czasie wszystko wróci do normy? Wtedy kiedy przestanę go brać czy jak, bo nie mam zielonego pojęcia?
Na górze było coś napisane na ten temat, ale bardzo ogólnie. Mogę się dowiedzieć po prostu więcej?

Dziękuję za odp.
TIS

Odnośnik do komentarza

Gin przypisał mi 6 grudnia tabletki antykoncepcyjne daylette bo 5 dniach ich stosowania strasznie sie źle czuje ,wymioty,bóle głowy itd.(Zaczęłam je stosować 2 dn miesiączki 6.12 ,okres skonczył się 9.12) Chce przestać je teraz brać ,jakie mogą być tego skutki i kiedy mogę sie spodziewać następnego okresu?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!
Chciałabym zasięgnąć porady ginekologa w kwestii przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Dotychczas brałam Jeanine. Pierwszego dnia trzeciego tygodnia zapomniałam wziąć tabletkę, i kolejny blister rozpoczęłam brać bez robienia 7 dniowej przerwy. W niedzielę (06.01.13) blister się kończy, a kolejne opakowanie tabletek zostało zmienione przez mojego lekarza na Lesine. Zasugerowano mi, kilka propozycji rozpoczęcia nowego leku. Chciałabym się dowiedzieć, czy nie powinnam robić 7 dniowej przerwy (czyli drugi raz bez przerwy) czy przerwa jest konieczna, bo wcześniej jej nie było, czy zrobić przerwę i zacząć brać pierwszego dnia krawawienia ??

Odnośnik do komentarza

Witam, od piątku rozpoczełam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Każdego dnia o 20:00. Wczoraj (wtorek) przyjełam tę tabletkę o północy (4 godziny po normalnej porze). Współżyłam z chłopakiem ostatnio we wtorek rano (o 7). CZy mimo 4 godzinnego opóźnienia tabletki nadal byłam i jestem chroniona?

Odnośnik do komentarza

Przeczytaj ulotkę. U mnie pisze że, "jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne Vibin czuje się dobrze, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować aż do okresu okołomenopauzalnego." Ale zobacz jak to wygląda w przypadku Twoich, albo zapytaj lekarza jak byłoby najlepiej.

Odnośnik do komentarza

mam problem otóz teraz jest tego tu dużo to ja też powiem:
ostatnio na klapie w ubikacji zauważyłam takie 2 placki jakby sperma czy coś takie na pół zaschnięte zawołałam mame ona stwierdziła że gadam głupoty ja jak jej to pokazywałam to dotknełam tego palcem czy istnieje taka moliwość że zaszłam przez to w ciąże dotykając tego a potem dotknełam sie w miejsu intymnym ale nie na dole ale u góry poprostu zapomniałam umyć rąk a boje sie że to mogła być sperma brata/
proszę o pomoc wogóle sperma jest taka kremowo przezroczysta? boje się .

Odnośnik do komentarza
Gość woqlrty

Witam! Pominęłam 19 tabletkę w 3. tygodniu (biorę tabletki Bonadea* o godz. 22:00), przypomniałam sobie o tym dopiero na drugi dzień o 22 i zażyłam 20 i 21 tabletkę (przedostatnią i ostatnią). Odbyłam stosunek płciowy ze swoim chłopakiem bez zabezpieczenia w dniu nieprzyjęcia tabletki. Jakie jest ryzyko ciąży? czy mam od razu po skończeniu starego opakowania rozpoczynać nowe? Czy powinnam udać się po tabletkę 72 po?

Odnośnik do komentarza

~magda999
Witam! Czy jeżeli dostanę okres około godziny 20-23 to czy mogę pierwszą tabletkę wziąć na następny dzień około godziny 18? Czy będę chroniona od pierwszej tabletki w takiej sytuacji?

Niestety nie. Pierwsza tabletke nalezy wziazc stricte w dniu krwawienia zeby miec chrone od zaraz. W innym przypadku nalezy miec dodatkowa ochrone prze zkolejne 7-10 dni.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza
Gość chloe21

Witam. Od stycznia biorę tabletki antykoncepcyjne Cilest, przy każdej przerwie między opakowaniami okres pojawiał się najpóźniej drugiego dnia, czasami nawet dzień lub dwa przed zakończeniem blistra. Teraz jednak w piątek wzięłam ostatnią tabletkę, a okres nadal się nie pojawił. Ostatni stosunek był w lutym, później miesiączki występowały normalnie. Czy jest to normalne przy braniu tabletek? Czy to może być ciąża? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość Lejdi123

Witam serdecznie! Od 2,5 roku przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne, lecz za względu na laparoskopię musiałam je ostatnio odstawić na miesiąc. W piątek dostałam miesiączkę-naturalną, a w sobotę wzięłam pierwszą tabletkę anty. W niedzielę doszło do zbliżenia. Mam pytanie, czy mogę mieć podejrzenia, ze zaszłam w ciażę? Pozdrawiam, i z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza

otóz mój tata czesto dotyka sie w miejscach intymnych niewiem czy sie masturbuje ale sie boje ,bo dotykał sie tam i dotknął klamki a ja po nim odrazu dotknełam klamki niewiem czy tam była sperma. i poszłam do łazienki miałam okres i wsunełam palec do pochwy teraz boje sie ze jestem w ciązy a niechce czy ktoś może mi pomóc ja strasznie sie boje...:(....

Odnośnik do komentarza
Gość gościnnie

Witam , mam pewien problem .
Biore tabletki lesinella i w ostatnim tygodniu zapomnialam jednej tabletki o ile sie nie myle to 18, nastepnego dnia wzielam 2 razem i kontunuowalam do konca. Czytajac ulotke skorzystalam z rady i wzielam 2 opakowanie bez przerwy. Musze dodac ze po zapomnieniu tabletki mialam stany podgoraczkowe ( 37 stopnie) a 2 dnia po zapomnienia tabletki uprawialam seks z chlopakiem oraz o ile mnie pamiec nie myli dwa dni przed zapomnieniem tabletki także . Teraz koncze drugie opakowanie , rozpoczelam cwiczenia codziennie. Dzisiaj mam ostatni dzien kiedy mam wziasc tabletkę, rano nastapilo minimalne plamienie, dzis juz jest 4 dzien od skonczenia opakowania i nadal mam bardzo skape plamienie. Czy jest mozliwosc ze moge byc w ciazy. Ogolnie tabletki biore od roku i nigdy nie zapomnialam tabletk ani nic dziwnego sie nie dzialo,

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...