Skocz do zawartości
Forum

Pazerność, chciwość a ubóstwo i bieda


Gość eurodolar

Rekomendowane odpowiedzi

Gość eurodolar

witam, we współczesnych czasach, chcemy szybko się wzbogacić, nasycić. To zrozumiałe. Bo mamy do utrzymania swoje rodziny. Ale coraz bardziej, zauważalne jest niepokojące zjawisko - kultywowania posiadania coraz większej ilości pieniędzy. Myślimy, że pieniądz zastąpi nam uczucie, miłość, że za pieniądze kupimy sobie znajomych, nawet pozycje zawodowe. Owszem, tak jest tylko na początku, pózniej czujemy wstręt, bo wiemy, że to jest nieprawdziwe, sztuczne. Powstaje błędne koło i sami wpadamy w tę pułapkę w sidła które, sami na siebie zastawiliśmy. Z czego to tak naprawdę wynika? Czy to skrajna bieda nami tak rządzi? Czy to, że zostaliśmy wychowani w społeczeństwie, wiecznie na dorobku? Wszystko ma swoje granice i proporcje. Ja bym tak nie mógł żyć, by za pieniądze kupować uczucie. A inni mogą to robić a pózniej się męczą we własnej skórze, bo nie czują spełnienia. Nie popieram kultywowania posiadania pieniędzy za wszelką cenę. Pieniądz ma służyć człowiekowi do zaspokajania materialnych potrzeb a nie po to, by stawał się celem naszego życia. Napiszcie jakie macie podejście do pieniądza, bo ja umiarkowane.

Odnośnik do komentarza

Mysle, ze powaznym powodem zjawiska, o ktorym piszesz, jest wszechobecny wyscig szczurow. Kultywowany przez media - jak byc skutecznym? jak osiagac cele? Czemu nikt nie wspomni o byciu uczciwym, o byciu szlachetnym? Bo posiadanie tych cech zdaje sie w obecnym swiecie niepotrzebne - malo to, ludzie kierujacy sie nimi sa uznawani przez innych za baranow, ktorym mozna wejsc na plecy.
Pieniadze nie biora sie znikad. Zeby jeden mial ich wiecej, drugi musi miec mniej. Dlatego - w moim przekonaniu - nastepstwem tego powstalo mniemanie pokonaj innych, albo sam(a) zostaniesz pokonany/a. I dlatego ludzie daza do bogacenia sie.

Odnośnik do komentarza
Gość Martita89

z czego to wynika - z tego ,iż ludziom wciąż mało , kiedy zdobędą coś co pragną , znajdują sobie kolejny cel - tak już jest skonstruowana ludzka psychika , że wiecznie CZŁOWIEK albo szuka dziury w całym , albo jest wiecznie niezadowolony i narzeka . Co by się nie zrobiło , to i tak odczuwa niedosyt .. Zgubny niedosyt , który wciąga nas w swoje sidła jeszcze bardziej i stąd powstaje to błędne koło .

To nie bieda nami rządzi - tylko chciwość i rządza , nie potrafimy mieć umiaru . Zauważcie , że biedni ludzie nie dążą po trupach do celu , nie jest dla nich najważniejsze aby mieć jak najwięcej , ważniejsze są dla nich inne priorytety .
Dlatego wydaje mi się , że przeważnie ludzie którzy w dzieciństwie byli rozpieszczani , nie potrafią uszanować , ani cieszyć się z tego co posiadają - nie potrafią samemu nic załatwić , bo wiedzą , że pieniądz zrobi , to za nich ..

Moje podejście ,to kwestii materialnych :
krótko i na temat - pieniądz nie ma dla mnie znaczenia , mogę być biedaczką ale ważne by był przy mnie mój ukochany !

Odnośnik do komentarza

Pieniadz w dzisiejszych czasach kojarzy sie czlowiekowi z posiadaniem wladzy. Powstal stereotyp, ze za pieniadze da sie wszystko kupic, i niestety jesli chodzi o omijanie prawa, to te stwierdzenie jest w wiekszosci przypadkow wyraznie dostrzegalne w zyciu, tak nauczeni ludzie, widzac, ze inni lamiacy,np. prawo czuja sie bezkarni z grubym portwelem w kieszeni, bo skorumpowane wladze ulatwiaja takim ludziom wieczne omijanie odpowiedzialnosci...
Wolnosc mozna kupic za pieniadze, slawnym sie stac rowniez mozna przypomocy odpowiedniego wkladu finansowego, lecz uczuc sie nie da kupic...
Pozornie wydaje sie kazdemu, ze pieniadz daje szczescie, z tym jedynie mozna sie zgodzic po czesci, bo zalezy co oznacza dla danej osoby szczescie... Czlowiek, wie, ze posiadajac duzo pieniedzy, nie musi sie starac o zdobycie dezaprobaty drugiego czlowieka sposobem swojego postepowania,tylko oferuje rzeczy materialne, i w ten sposob zdobywa FALSZYWYCH znajomych, ktorzy nie widza osoby tylko jej portfel, i sa sklonni wtedy na akceptowanie nawet glupich zachowan, bo wazny jest wlasnie majatek ktory sie posiada...
Dlaczego w historii ludzkosci, potwierdza sie , ze ciezkie wydarzenia typu WOJNA zblizaja do siebie osoby bedace w takiej samej oplakanej sytuacjii? ?
Podczas wojny pieniadz traci wartosc, nie mozna pojsc do sklepu kupic sobie pozywienia, bo sklepy poprostu sa zamkniete bez towaru, wtedy zaczyna sie walka o przetrwanie, i ludzie, aby przetrwac musza dzialac wspolnie i zaczynaja sobie niesc pomoc, wspierac sie nawzajem...
Dopiero w ciezszych sytuacjach uczucia biora gore nad rzeczami materialnymi, dopiero wtedy zaczyna sie dostrzegac, ze ta pogon za pieniadzem, bez patrzenia na czyjas krzywde tak naprawde byla bez sensu...
DLA MNIE PIENIADZ NIE MA WARTOSCI...

Odnośnik do komentarza
Gość doświadczona

Pieniądze są częścią naszego życia i trzeba pracować a obecnie jeszcze więcej żeby go mieć.Świat jest piękny ale bez pieniędzy nic nie zobaczymy i nie zdziałamy..Chciałam się odnieść do tego że krytykujemy osoby które mają ich naszym zdaniem za dużo.Bogaci ludzie gromadzą pieniądze ,majątki z których nie są wstanie w pełni korzystać bo pracują nie będąc pracoholikami wiele godzin.Dla kogo to robią najczęściej dla siebie a przy okazji korzysta też rodzina ,bo praca daje im dużo satysfakcji i lubią wyzwania nam nieraz trudno to zrozumieć.Przecież kiedy się dorobił mógłby już tylko leżeć i wypoczywać i korzystać z pieniędzy ale oni nadal pracują i pomnażają je wiedząc że ich nie spożytkują więc czy można ich nazwać pazernymi, zostawiają innym, często pomagają fundacją itp.A ilu jest takich ludzi co im się nic nie opłaca, i najlepiej niech ktoś im da.., zawsze można założyć firmę i pracować na własny rachunek.

Odnośnik do komentarza

Oj!
Eurodolar
,
dlaczego we współczesnych czasach? Dlaczego w dzisiejszych czasach?
Przecież chęć posiadania, wzbogacenia się, poprawienia swojego bytu i statusu jest stara jak świat i nic a nic się nie zmieniła.
"Ale coraz bardziej, zauważalne jest niepokojące zjawisko - kultywowania posiadania coraz większej ilości pieniędzy"
Skąd to stwierdzenie? Niby wcześniej było inaczej? Lepiej?
W czasach kiedy narodami rządzili władcy, właśnie wtedy można było dostrzec kultywowanie posiadania coraz większej ilości pieniędzy. Przecież prawie wszystkie wojny rozbijały się o bogactwa a nie idee!
"Myślimy, że pieniądz zastąpi nam uczucie, miłość, że za pieniądze kupimy sobie znajomych, nawet pozycje zawodowe. Owszem, tak jest tylko na początku, pózniej czujemy wstręt, bo wiemy, że to jest nieprawdziwe, sztuczne. Powstaje błędne koło i sami wpadamy w tę pułapkę w sidła które, sami na siebie zastawiliśmy. "
Liczba mnoga, dlaczego? Uogólnienie do całej ludzkości? Dlaczego?
Mnie i ludziom, których znam ta powyższa wypowiedź jest jak najbardziej obca. Poza tym w dotychczasowym życiu nie zauważyłem nigdy i nigdzie tego o czym mowa. Jakie błędne koło?
Wbrew temu, co twierdzi eurodolar pieniądz właśnie zastępuje uczucia, miłość, kupuje znajomych, pracę, zawód, pozycje i jeszcze więcej. Tak właśnie jest i w zasadzie dobrze bo inaczej ludzie pokrzywdzeni przez naturę mogliby jedynie marzyć już nie tyle o seksie, co nawet o zwykłej rozmowie.
"Ja bym tak nie mógł żyć, by za pieniądze kupować uczucie. A inni mogą to robić a pózniej się męczą we własnej skórze, bo nie czują spełnienia"
No dobrze eurodolar, ty nie mógłbyś tak żyć bo cię po prostu na to nie stać. Łatwiej jest więc powiedzieć, że się nie chce niż przyznać do tego, że nie ma się żadnych szans nawet na liźniecie takiego życia.
No i pytanie! Skąd stwierdzenie, że tacy ludzie się męczą we własnej skórze? Ja czegoś takiego nie zauważyłem.

Pieniądz jest jak najbardziej wymierną wartością przeliczalną, o czym się często zapomina w takich wypowiedziach, na jedzenie, ubranie i papier toaletowy! Naturalne jest wiec, że staje się celem do osiągnięcia bo to właśnie dzięki pieniądzom, jakie się zarobi w ten czy inny sposób, a nawet ukradnie, ma się zapewniony dach nad głową i nie trzeba nocować w norze czy jaskini, jak to bywało dawniej i bywa nawet do tej pory.
No dobrze, niech ten pieniądz nie będzie celem życia w żadnej formie. Powiedz mi więc "eurodolar", co tym celem bardziej wartościowym ma być? Posiadanie jachtu?

Marita89, "To nie bieda nami rządzi - tylko chciwość i rządza , nie potrafimy mieć umiaru .", nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem bo mną nie rządzi ani bieda, ani chciwość czy brak umiaru lub rządza. Czy Tobą to rządzi? Przypuszczam, że nie, więc jest już nas dwoje i znajdzie się więcej. Skąd więc to stwierdzenie.
"pieniądz nie ma dla mnie znaczenia , mogę być biedaczką ale ważne by był przy mnie mój ukochany !"
Zaręczam Ci Marita89, że to zmieni się bardzo szybko wraz z pojawieniem się dzieci. Ukochany, który nie zapewni dachu nad głową przestanie być takim ukochanym...

"Pieniadz w dzisiejszych czasach kojarzy sie czlowiekowi z posiadaniem wladzy." Pietuch, mnie pieniądz kojarzy się ze spokojnym życiem i czasem na pisanie takich pierdółek. Nie ma tu miejsca na posiadanie władzy. Faktycznie pieniądz może kojarzyć się z władzą, ale wydaje mi się, że najczęściej kojarzy się jednak z dobrobytem. Popraw mnie jeśli nie mam racji.
Drugie zdanie jest niezrozumiałe.
Wcale nie pozornie wydaje się, że pieniądz daje szczęście. Właśnie tak jest, że to szczęście daje! Czy osoby, które wyleczą się z ciężkich chorób jak rak czy czarna ospa dzięki właśnie pieniądzom, bo bez nich się nie da, mają powiedzieć, że pieniądz nie przyniósł im szczęścia?
Czy rodzina, która nie musi się kłócić o marne zarobki ojca, książki do szkoły czy inne wydatki, niezapłacone rachunki ma powiedzieć, że pieniądze nie dają szczęścia?
Co do Fałszywych znajomych to można się ich dorobić nie posiadając złamanego grosza, nie tylko posiadając jakieś tam bogactwo.
"Dlaczego w historii ludzkosci, potwierdza sie , ze ciezkie wydarzenia typu WOJNA zblizaja do siebie osoby bedace w takiej samej oplakanej sytuacjii? ?"
Masz na myśli osoby będące w takiej samej sytuacji czyli pośrodku wojny czy osoby o podobnej sytuacji materialnej? Uprzedzając odpowiedź podpowiem, że w obliczu wojny ludzie się jednoczą bez względu na przekonania, światopogląd, religię czy właśnie sytuację materialną. Oczywiście są także wyjątki od tej reguły, co nawet i Polacy nieraz udowodnili.
"Podczas wojny pieniadz traci wartosc, nie mozna pojsc do sklepu kupic sobie pozywienia, bo sklepy poprostu sa zamkniete bez towaru, wtedy zaczyna sie walka o przetrwanie, i ludzie, aby przetrwac musza dzialac wspolnie i zaczynaja sobie niesc pomoc, wspierac sie nawzajem..."

Masz rację, że pieniądz traci wartość i bochenek chleba w czasie wojny może kosztować fortunę. Na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał go sprzedać.
Akurat, kiedy prawdziwy głód zagląda ludziom do żołądka, to właśnie wtedy są zdolni do wyjątkowego bestializmu.
Dla przykładu podam polskich partyzantów, którzy okradali całe wsie z dostępnego jedzenia nie licząc się z tym, że tym wieśniakom nic nie zostało oraz z tym, że najprawdopodobniej wieś zostanie spalona włącznie z mieszkańcami za pomoc partyzantom. Żeby było zabawniej to partyzanci twierdzili, że walczą właśnie za takich biedaków.
"Dopiero w ciezszych sytuacjach uczucia biora gore nad rzeczami materialnymi, dopiero wtedy zaczyna sie dostrzegac, ze ta pogon za pieniadzem, bez patrzenia na czyjas krzywde tak naprawde byla bez sensu...
DLA MNIE PIENIADZ NIE MA WARTOSCI..."

Z powyższym nie mogę się zgodzić bo bywa zupełnie odwrotnie. Twierdzisz, że pieniądz nie ma dla Ciebie wartości. A powiedz mi skąd w takim razie wytrzasnąłeś komputer i dostęp do internetu. Tylko nie mów, że za to nie płaciłeś i nie płacisz :-)

Pozdrawiam.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza

Pieniadz to Wolnosc.Glownie wlasnie Ci biedni moga sie o tym przekonac gdy posiada juz gotowke .

Ja tez sie zgadzam sie w wiekszosci z InnyInna.

Ci co pisza ze pieniadz dla nich nie ma znaczenia to chyba nigdy nie zaznali biedy ,glodu a przede wszystkim ciezkiej choroby,bo tylko tak mozna to jakos wytlumaczyc ....

Odnośnik do komentarza

InnyInna

pytasz skad biore pieniadze na utzrymanie,np internetu?????

NIE PRACUJE....

a jednak mam pieniadze....

wiec moze ty mi wyjasnij jak to sie dzieje????
mam szczescie?????
dar????
poznizej przyklad ci zdjeciem podaje jak 100 złotych zamienia się w 50 tysięcy, w zyciu wiele mi takich się przytrafilo podob nych okazji/// TRZEBA MIEC GLOWE NA KARKU I LOGICZNE MYSLENIE, wtedy pieniadze same sie znajduja....
Pozdrawiam tych co nie wiedzą jak to możliwe......

Jak sie czegos chce, to przy odpowiednim mysleniu to sie osiaga....
Tableta tez mam za DARMO Z SIECI PLUS, i internet na dwa lata :) BO MAM SZCZESCIE?????

A moze jestem glupi?? to w takim razie chyba kazdy by chcial byc takim glupcem:) co umialby zalatwic cos z niczego....

monthly_2013_12/pazernosc-chciwosc-a-ubostwo-i-bieda_1294.jpg

Odnośnik do komentarza
Gość Martita89

Do InnyInna

Nie napisałam, że każdym chciwość rządzi tylko, że WIĘKSZOŚCIĄ- czytaj ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz to nie podważaj mojej wypowiedzi.

W życiu jestem wszystkiego pewna - bo sami sterujemy własnym LOSEM i sami odpowiadamy za WŁASNE czyny . Zresztą skąd możesz wiedzieć , że nie byłam kiedyś na dnie , biedaczką i miłość męża mi wystarczyła by nie popaść w depresję i utrzymać się na powierzchni . Nie trzeba operować pieniędzmi , aby móc się do syta najeść :) Nie chodzi mi tu o żebry , tylko o zaradność w formie wyprodukowania samemu sobie porzywienia - to jest dla Ciebie obce pojęcie .

Jak się coś w życiu naprawdę chce , to sie to osiąga.

Za ładny uśmiech nic się nie dostaje ?? Mnie życie nauczyło inaczej - nie ma czegoś z niczego ? - a ja jednak stwierdzę , że jest . Cuda się nie zdarzają ? - a ja jestem żywym dowodem , na to że jednak tak!

A ukochany , który potrafi zapewnić dach nad głową , wyżywienie i wszelkie wygody BEZ chodzenia do pracy - to kim Twoim zdaniem jest ? cudotwórcą ?

A odnośnie dzieci - nie mogę ich mieć ( z powodu raka ) więc nie trafiłeś tym przykładem akurat . Także nie podważaj mojej wypowiedzi jak nie znasz sytuacji , NIE ZNASZ mnie osobiście więc skąd możesz wiedzieć jaka jestem ? - ja wypowiadam się w wątkach kierując się własnym doświadczeniem życiowym .

Moim zdaniem ciężka praca na którą narzekają ludzie , że jest nieopłacalna - jest po prostu dla głupców !

Odnośnik do komentarza

Milczałam , tyle czasu dalej Cie obserowałam pietuch kochanie wiedziałam , że jesteś bardzo mądrym i zaradnym człowiekiem . Daj mi szansę musimy się spotkać ! Ja Ci oferuję raj tutaj na ziemi , ja Cie kocham nad życie . Nie mogę się już dłużej bezczynnie przyglądać ! Kochanie proszę Cie , już Twoje nazwisko znam , ja już swój adres w prywatnej wiadomości Ci przysłałam , czemu się nie odezwiesz , daj mi szansę , kochanie . Kochanie proszę Cie .
Boże Ty masz taką głowę do interesów z tego co widzę . Wiedziałam że znajdę w końcu tego jedynego !
Błagam Cie odpisz , proszę Cie !
Potrafisz zapewnić dobrobyt ja Ci daje raj na ziemi , oddaje się cała . Proszę Cie .

Odnośnik do komentarza
Gość doświadczona

Do Martita.Nie trzeba się tak zaraz unosić, z wypowiedzi osob piszących nie zawsze można trafnie wszystko wywnioskować czego sama byłaś przykładem względem mojej osoby, forum jest po to żeby wszyscy mieli możliwość swojego skromnego zdania.Ja czytając Twoje wpisy zauważyłam że wszystko jest u Ciebie na 100% nie ma rezerwy i to może być niebezpieczne,obyś się nie zawiodła.

Odnośnik do komentarza

Kochanie ja przecież też mam takie podejście . Dlaczego chwalisz martite a mnie nie ? Dlaczego mnie wciąż nie zauważasz ?
Uczucia da się kupić przecież , to normalne . To jeśli naprawę jesteś biedakiem to ja Ci zapłacę za to żebyś mnie kochał ! zgadzasz się ??????
W czym niby Twoja żona jest lepsza ?? myślisz , że ona nie leci na pieniądze????????

Odnośnik do komentarza

Tak, jesli czlowiek za duzo mysli i sie zastanawia, to traci, znasz powiedzenie "łap okazję poki mozesz'' ?
Bo ktos szybszy sprzatnie ci ją sprzed nosa?
Pospiech tez nie jest wskazany, lecz tylko w sytuacjach, gdzie trzeba podjac decyzje zawazajaca na zyciu, i przedewszystkim ma sie do tego CZAS....
A niestety zycie jest takie, ze czasu kazdemu brakuje, wiec decyzje TRZEBA PODEJMOWAC SZYBKO
"czas to pieniadz" obce ci to powiedzenie rowniez jest? Prosze o komentarz doswiadczona....

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...