Skocz do zawartości
Forum

Zdrowe odchudzanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam prawie 17 lat. BMI mam powyżej 25... - około 26,1. Chciałbym poznać pewne ogólne zasady, które pomogą mi schudnąć. Wiem tylko, że głodówki to jest najgorsze, co można uznać jako dietę... Motywacja szybko spada i się je dużo więcej... (przytyłem az 10 kg...). W końcu przestałem ufać tym poradom w internetach... Ale 2 litry wody dziennie, to chyba dobrze.

Odnośnik do komentarza
Gość Lawendowa

Na poczatku to ogranicz jedzenie, jedz 5 małych posiłków, rano węglowodany, popołudniu białko, do tego warzywa. Odstaw colę i słodkie, nie słodź herbaty. Zacznij ćwiczyć - co najmniej godzina dziennie

Odnośnik do komentarza

Dużo ruchu, nie musza to byc jakies cale godziny na siłowni ale cokolwiek, chociazby spacery w szybkim tempie... Efekt gwarantowany. Według mnie zadne diety nie sa skuteczne, po diecie wraca sie do normalnego sposobu zywienia i ..wracaja zgubione kilogramy (i to z nadwyzka) . Chyba ze ktos ma tyle silnej woli zeby juz do konca zycia byc na diecie....

Odnośnik do komentarza

ell22 z całym szacunkiem ale widać, że nie masz pojęcia o pojęciu. Dieta to 70% udanej redukcji. Jeżeli jest ona monotonna i niewłaściwie skomponowana to owszem, efekt jojo będzie, będzie ją nawet dużo trudniej utrzymać. Ponadto dieta to nie tylko odpowiednia kompozycja posiłków ale i zmiana nawyków żywieniowych.
Szybki chód nic Ci praktycznie nie da. Tempo zwiększone jest nieznacznie. Tego typu aktywności zalecane są dla osób w podeszłym wieku z problemami zdrowotnymi, a nie dla zdrowego młodego chłopaka.

Wracając do tematu. Ordinary 128, miałem podobną wagę i wzrost gdy byłem w Twoim wieku więc głowa do góry, wszystko jest możliwe :). Szkoła stwarza idealne warunki do wyrobienia sobie nawyku prawidłowego odżywiania. Lekcje trwają po 45 min, później masz przerwy. Bardzo łatwo jest przygotować sobie 5-6 posiłków wieczorem w domu i zjeść je podczas przerw (ja tak robiłem).
Aktywność faktycznie dość niska, co dziennie masz zajęcia do 16? Warto by było w miarę możliwości ją nieco zwiększyć. Zalecałbym dietę redukcyjną o lekko zmniejszonej podaży węglowodanów. Napisz do mnie prywatną wiadomość to pomogę Ci taką ułożyć.

Odnośnik do komentarza

Co do chodu źle może się wyraziłem. Owszem da. Niestety tempo jest nieznacznie podwyższone przez co nieznacznie również zwiększy się ilość spalanych kcal. Autor postu jest osobą młodą, której metabolizm jest znacznie szybsze niż u osób starszych. Poprzez dobór odpowiednie diety i aktywności fizycznej można go dodatkowo przyspieszyć. To dodatkowy atut, który należałoby wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Gość porada2

Przede wszystkim wyrzuć ze swojego menu fastfoody, słodycze i słodkie napoje oraz chipsy. Do szkoły bierz ze sobą kanapki z ciemnego pieczywa (np. z wędliną, sałatą i ogórkiem, żeby zdrowo było :)). Pamiętaj, że zdrowa dieta to styl życia. Nie ma sensu ograniczać kalorie, by później wrócić do złych nawyków. Unikaj potraw smażonych w głębokim tłuszczu, mięsa wieprzowego. Wybieraj drób i ryby. Wprowadź do diety warzywa i owoce. Z owocami jednak uważaj, ponieważ chociaż są zdrowe, są też kaloryczne, dlatego spożywaj je do śniadania lub drugiego śniadania, bo wtedy przez cały dzień jeszcze zdążyć je spalić. Generalnie 2 porcje owoców dziennie to dość (przy wyłączeniu z diety słodkości, czyli cukrów prostych). Oczywiście nie można sobie wszystkiego odmawiać, ale warto mieć w głowie zasady zdrowego żywienia i wdrażać je w swoje życie.

Odnośnik do komentarza

~porada2
Pamiętaj, że zdrowa dieta to styl życia. Nie ma sensu ograniczać kalorie, by później wrócić do złych nawyków.

Zdrowa dieta to nie tylko odpowiedni dobór produktów, bogactwo witamin i składników mineralnych w nich zawarta czy odpowiednia kompozycja posiłków. To również wartość energetyczna jaka z nich płynie (kcal), a co za tym idzie po prostu liczby. Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy to musimy dostarczyć organizmowi mniej energii niż organizm wymaga (ujemny bilans kaloryczny). Innej możliwości niema. Owszem na początku zwykła,stopniowa zmiana nawyków żywieniowych pomoże. Pozwoli autorowi wyrobić nawyk prawidłowego odżywiania, pozwoli również zapanować nad pokusami (choć i na to jest sposób ;) ). Masa ciała wówczas na pewno nieco spadnie bo organizm dostanie wówczas wspomnianą przeze mnie niższą dawkę energii. Na dłuższą metę niestety dalsze obcinanie kcal będzie nieuniknione.

ordinary 128
Napiszę Ci jak tylko znajdę chwilę kilka istotnych wskazówek jak uporać sobie z tym problemem. Głowa do góry :)

Odnośnik do komentarza

Podstawą jest systematyczność jedzenia wartościowych posiłków, im więcej kolorów - warzyw i owoców w diecie tym lepiej, do tego minimum 1,5l wody niegazowanej dziennie, produkty zamieniamy na pełnoziarniste i nie rezygnujemy z węglowodanów, ponieważ bez nich tkanki tłuszczowej nie spalimy . Dieta to może złe określenie dla młodej osoby, wprowadziłabym racjonalne odżywianie. Dieta zazwyczaj kojarzy się z czymś drastycznym, ciężkim i mało przyjemnym, a racjonalne odżywienia stosujemy po to by czuć się dobrze i wyglądać dobrze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość porada2

t.g.chudzinski
~porada2
Pamiętaj, że zdrowa dieta to styl życia. Nie ma sensu ograniczać kalorie, by później wrócić do złych nawyków.

Zdrowa dieta to nie tylko odpowiedni dobór produktów, bogactwo witamin i składników mineralnych w nich zawarta czy odpowiednia kompozycja posiłków. To również wartość energetyczna jaka z nich płynie (kcal), a co za tym idzie po prostu liczby. Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy to musimy dostarczyć organizmowi mniej energii niż organizm wymaga (ujemny bilans kaloryczny). Innej możliwości niema.


Wiem, chodziło mi o to, że nie ma sensu np. drastycznie obcinać kalorie, a potem rzucić dietę i siupajdana, jemy po staremu. Wtedy będzie jojo i rozpacz.

ordinary128, dostałeś kilka porad, stosuj się :) Ze swojej strony proponuję Ci jeszcze wprowadzić jednak jakąś aktywność fizyczną. Choćby energiczny spacer 3x w tygodniu po godzince. Tak na początek. Nie dość, że doda Ci energii, to jeszcze rozrusza metabolizm.

Odnośnik do komentarza
Gość porada2

Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z internetowych kalkulatorów "Całkowitej Przemiany Materii" (CPM), w które wprowadzisz swój wzrost i UPRAGNIONĄ wagę. Program wyliczy Ci ilość kcal, jakie powinieneś spożywać dziennie. Tyle spożywaj i w końcu dobijesz do swojej wagi :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...