Skocz do zawartości
Forum

Amlodipina


Gość Fdhjhf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od roku stosuje na nadciśnienie amlodipine z ramiprilem. A od tygodnia strasznie puchną mi nogi i bolą wszystkie stawy... Czy to możliwe że po takim czasie mogę mieć jakieś skutki uboczne? Wiem że powinienem iść do lekarza ale jeszcze ponad tydzień nie będzie mnie w Polsce i chciałem zasięgnąć opini. Opuchlizna schodzi w nocy lecz w dzień jak stoję jogi są spuchnięte. Bolą mnie kostki kolana biodra barki łokcie i nadgarstki nie jet to mocny ból ale przeszkadza. W dodatku mam spuchniete kostki i jakieś 10 cm nad nimi. Same łydki nie są opuchnięte I nie czuje w nich bólu.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli stosujesz amlodypinę z ramiprylem od roku, a obrzęki masz od tygodnia, to nie są one skutkiem ubocznym działania tego leku, ale objawem niezależnym od tej formy farmakoterapii nadciśnienia. Jeśli nagle odstawisz ten preparat, tak naprawdę odstawiając 2 leki jednoczesnie, to możesz dostać przełomu nadciśnieniowego i w efekcie udaru krwotocznego mózgu, po którym w najlepszym wypadku będziesz mieć niedowład połowiczy.

PSALM 91

Odnośnik do komentarza

Odstawilem tylko amlodipine. Bylem tu gdzie teraz jestem u lekarza. Nie mógł mi dużo pomoc. Powiedział że mam ramipril brać nadal I odstawić amlodipine. Za nią przepisał mi ramipril 10mg z jakąs redukcja wody. Mówił że może pomoże a jak nie to do internisty. Ostatnio w pracy miałem niezła zadyme. Ogólnie masa pracy. Ważę 130 kg i 10h dziennie stoję na nogach. Bolą mnie wszystkie stawy. W nocy obrzęk nóg mi spada praktycznie do zera. Dziś od rana znów na nogach i nogi spuchniete. Właśnie wracam z pracy. Kostki nie bolą.... Stawy bolą z rana jak wstaje zanim rozchodze wezmę ibuprofen I cały dzień normalnie chodzę. Problem z bólem stawów mam jak wstaje nie jest to mocny bol ale uciążliwy zanim się rozchodzi to parę minut. Do tego w nocy bolą łokcie i nadgarstki - barki czuje ale nie mocno. Nie wiem co się dzieje. Nie jest to jakieś specjalnie ale trochę się martwię szczególnie tym że w pracy puchną mi te nogi a jak poleze trochę na łóżku to wszystko jakby mijalo... Lekarz tu trochę chciał mi pomóc i zrobił co uważał za stosowne zmieniając ten amlodipin z tym że nie za bardzo to pomaga chyba że jeszcze muszę poczekać po odstawieniu amlodipinu. Lub rzeczywiście to nie od leku. Takie objawy mogą być z przeciążenia nóg?

Odnośnik do komentarza

Generalnie obrzęki mówią o niewydolności krążenia, tym samym zatrzymywaniu wody w organizmie, na pewno sprzyja temu nadciśnienie, tusza też nie pomaga...

Tak ,że nie forum, a tylko lekarz i badania...

Od przeciążenia mogą boleć stawy czy nogi, ale nie puchnąć, chociaż przy takiej wadze i tak długim staniu, niewykluczone, że krążenie siada.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Masz pracę stojącą, to występują u Ciebie obrzęki ortostatyczne (ustępujące w czasie odpoczynku na leżąco). Słusznie postąpił lekarz zamieniając Ci połączenie ramiprylu z amlodypiną, na połączenie ramiprylu z lekiem moczopędnym ("redukcja wody)", zapewne hydrochlorotiazydem. Dziś popularne są takie połączenia leków hipotensyjnych, w myśl zasady kojarzenia ich ze sobą, o czym kiedyś wspominałem. I tak np. połączenie ramiprylu z amlodypiną występuje w preparacie Duoramix, a połączenie ramiprylu z hydrochlorotiazydem w preparacie Ampril HD. Stawy prawdopodobnie bolą Cię z powodu ich przeciążenia w związku z pracą stojącą przy współwystępującej otyłości, bo pewnie nie mierzysz 2.30m wzrostu. Zadbaj o siebie. Bądź w kontakcie z tym lekarzem.

PSALM 91

Odnośnik do komentarza

Proszę nie straszyć człowieka udarem. Konsultował się z lekarzem i odstawiono amlodypine. Skutkiem ubocznym tego leku są m.in.obrzeki w okolicy kostek nóg. Wedlug mnie lekarz postąpił prawidłowo. Niekoniecznie skutki uboczne leku pojawiają się na poczatku leczenia. Oczywiscie może być inna przyczyna obrzękow,ale to się dopiero okaże. Przynajmniej będzie wiadomo,czy lek miał jakikolwiek wpływ. Mierz ciśnienie a będziesz wiedział,czy obecnie brane leki są wystarczające.

Odnośnik do komentarza

Cisnienie mam normalne. Np teraz 129/71. Z reguły nie wychodzi mi powyżej 130. Jest naprawdę ok. Nie mam żadnych innych objawów. Zero nudności. Apetyt normalny. Bez gorączki wzdęc itd. Nogi spuchniete bez żadnych zmian na skórze bez bólu jedyne co mam to jak ucisne nogi to zostaje na chwilę taki dolek jakbym w ciasto palce wykładał. Nogi po leczeniu znacznie mniejsze. Jedynie w pracy mi puchną. Mam z tym iść do szpitala? Obrzęk ortostatyczny jest ciężki do wyleczenia? Przepraszam ale się nie znam a wolę nie googlowac bo boję się swoich reakcji na to co w Google pisze :))) dodam iż wiem że moja waga jest duża. Ale sporo czasu ćwiczyłem właściwie całe życie. Ostatni rok jakoś dałem sobie trochę odpocząć i praktycznie ostatnie pół roku wogole nie ćwiczyłem. To nie jest tak że mam 130 kg tłuszczu ale też nie jestem Góra mięśni :) martwią mnie te obrzęki na nogach gdyż co rano jest ok a wstając I chodząc zaczynają puchnąc. Pytanie brzmi czy iść z tym do szpitala bo raczej tu gdzie jestem o zwykłym lekarzu narazie mogę zapomnieć. Moje ogólne samopoczucie jest dobre.

Odnośnik do komentarza

To nie jest raczej nic pilnego, spokojnie poczekaj te dwa tygodnie ,jak wrócisz, ale leki lekami, wszystkiego nie załatwią ,dlatego pomyśl o schudnięciu, zmianie pracy ze stojącej na chodzącą, żeby więcej się ruszać i nie pracuj po 10 godzin, wróć też do ćwiczeń.
Rozumiem, że kasa ,ale zdrowie ważniejsze ,a Ty do tej pracy po prostu nie masz zdrowia.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Dobra pytanie z innej beczki, Juz zostawiajac te opuchniete nogi. Od roku czasu jak trafilem do szpitala z bardzo wysokim cisnieniem, dostałem tabletki i brałem 10 mg ramiprilu i 10 amlodipiny rano, wieczorem 10 ramiprilu i 5mg amlodipiny, wiem ze to duzo. Tak jadłem przez rok czasu, a mimo to moje cisnienie i tak nie spadalo ponizej 125 czasami nawet po tabletkach miewalem 140. A teraz nagle lekarz tutaj karze mi brac 5 mg ramiprilu rano i zmienia mi na wieczor ramipril na 5mg tez tylko ze ten wieczorny ramipril jest na wyrzucanie wody z organizmu a ten rano nie, i co? Biore tak 3 dni zdaje sobie sprawe ze to bardzo duzy zjazd z dawek. od tych 3 dni moje cisnienie jak wstaje rano to 140 na 80, gdy biore tabletke o 5 rano i nagle przychodzi teraz godzina 16 mierze cisnienie i mam 110 na 77, wczoraj 123 na 71 o tej samej porze, jak to mozliwe ze cisnienie mi tak spadlo po zmniejszeniu dawek? na wiekszych dawkach mialem wyzsze niz teraz, Wczoraj o 22 potrafilem miec 104 na 67... jakim cudem?

Odnośnik do komentarza

Pozostaje pytanie ,ile masz lat ,czy znasz przyczynę nadciśnienia i jaka to była wielkość przed leczeniem, czy przed szpitalem nie miałeś z tym problemu.

Może faktycznie brałeś wcześniej za duże dawki, a niektóre leki zatrzymują wodę w organizmie, co może powodować wzrost ciśnienia i koło się zamyka, teraz po zmniejszeniu dawki masz trochę mniejsze obrzęki, może jeszcze niezauważalne,
ale najważniejsza u Ciebie jest przyczyna nadciśnienia, wybadali coś jak byłeś w szpitalu, jakie miałeś badania?

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

31 lat. nadcisnienie wykryli jak mialem 24 lata (cisnieni miaelm w granicach 160/80,90), zwiazane z tusza itd, jak pisalem wczensiej duzo cwiczylem kiedy i bylem zawsze duzy moze czasami az do przesady. Prawde mowiac olałem to i przez wszystkie lata nie bralem tabletek, w zeszlym roku 2016 mialem trovhe problemow i wyladowalem w styczniu w szpitalu z cisnieniem 220 na 130 po badaniach stwierdzili ze przez nerwy i nie leczone nadcisnienie i wtedy dali mi te tabletki ktore opisywalem poprzednio w tych duzych dawkach, cały ten rok byl spokojny nie mialem problemow zadnych az do teraz, ta opuchlizna itd, pamietam ze zawsze jak bralem te duze dawki ramiprilu i amlodipiny to moje cnisnie nie spadalo tak znacznie lecz trzymalo sie w ryzach, teraz natomiost od paru dni od odstawienia i przejscia na mniejsze dawki plus ramipril na odwodnienie ten wieczorem co biore, moje cnisnie jest zaskakujaco normalne az czasem niskie, mam uczucie sennosci az nawet czasami, nawet dzis pozwolilem sobie na kawe ktorej nie pilem rok. Dodam iz odzywiam sie normalnie, nie uzywam soli, cukier w malej ilosci, slodycze praktycznie raz w miesiacu moze cos zjem, moja dieta jest bogata w bialko ale nie do tego stopnia jak kiedys, jem wiecej warzyw, nie zauwazam nic konkretnie zlego ale nie rozumiem zachwoania mojego organizmu, w mniejszej dawce i po odstawieniu amlodipiny czuje sie znacznie inaczej nie moge stwierdzic czy lepiej ale napewno nie gorzej, martwia mnie te opuchniete nogi w pracy a po powrocie do domu jest w miare ok. nogi nie spuchniete jak odpcozne jedyne co to skora ktora jak dotkne lapie dolki ale opuchlizny nie widac, niestety zaczne chodzic i po pol h zaczynaja znowu puchnac ale juz nie tak mocno, stawy powoli dzis dochodza do siebie i mimo bolu jest nie znaczna poprawa.Zastanowilo mnie wlasnie to cisnienie dlatego postanowilem o nim napisac bo jest to dla mnie dziwne. Tak duze dawki i cisnienie duzo wyzsze niz teraz. Pamietam na poczatku stycznia jak zaczalem brac leki na nadcisnienie pierwsze dwa tygodnie mialem wyjete z rzeczywistosci, calkiem zle sie czulem na tabletkach caly czas ospały itd, teraz po odstawieniu przechodze cos podobnego.Nie wiem czy to lepiej, chcialym juz byc w Polsce i odwiedzic lekarza jednak nie moge, stad moje posty tu i dziekuje wszystkim ktorzy cos wniesli do tematu.

Odnośnik do komentarza

Dlaczego tak się może dziać napisałam w ostatnim poście, jest taka reakcja organizmu na zmianę dawki.

Co do ciśnienia, to lekarze powinni znaleźć przyczynę , często to dolne ciśnienie,powyżej 100 bywa genetyczne,
tak duży skok ciśnienia mógł mieć inne przyczyny ,wg mnie raczej to nie było skutkiem nie leczenia, otyłości i nerwów ,zbyt wysoki skok,
dlatego byłoby ważne ,żebyś konkretnie wiedział dlaczego, skąd ten skok i leki praktycznie do końca życia.

Ja tak drążę tę przyczynę, bo czasem wysokie ciśnienie dochodzące do 200 i wyżej u młodych ludzi, jest bagatelizowane przez lekarzy, zapisuje się tabletki i na tym koniec,bo przecież ciśnienie się po tym obniżyło, a przyczyny bywają poważniejsze.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Ciśnienie się w miarę ustabilizowalo po rozpoczęciu leczenia. Dlugo nieleczone nadcisnienie nie od razu wraca do normy. Organizm musi się nasycić lekamim. Do tego czasu nawet przy duzych dawkach leków utrzymują sie wysokie wartosci. U Ciebie występuje ciśnienie tzw. pierwotne. Masz duże szanse na odstawienie leków. Musisz schudnąć,to pierwszy warunek. Odżywiać się zdrowo,a co to znaczy to chyba wiesz ,oraz ruszac się na powietrzu. Może w przypadku osoby o 20_ 30 lat starszej odzyskanie zdrowia nie byłoby proste ,ale Ty masz dopiero 31 lat ,wiec warto zawalczyć o siebie.

Odnośnik do komentarza

To, że obrzęki ustępują po nocy jest dobrym znakiem. Przyczyna może być charakter twojej pracy czyli ,wiesz wielogodzinne stanie. Nie stresuj się tak tylko spokojnie poczekaj do wizyty u lekarza . Nie piszesz byś miał jakiekolwiek inne objawy świadczące o chorobie na przykład nerek lub serca. Możesz sobie np zrobić badanie moczu na poziom kreatyniny . Resztę badań powinien ci zlecić lekarz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...