Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Kompleksowa pielęgnacja skóry naczynkowej"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Violetta Bawłowicz

Jakie czynniki sprzyjaja powstaniu tzw. Pajaczków?

- niska elastyczność ścianek naczyń krwionosnych powoduje, ze czynnikami sprzyjajacymi powstaniu tzw. "naczyniek" są zmiany warunków atmosferycznych - poddawania jej działaniu promieniowania UVA - zarówno tego pochodzącego ze słońca, jak i z solarium, skrajne temperatury, sauna, stres, gorące napoje i pikantne potrawy; nadmierne przegrzanie twarzy podczas silnego wysiłku fizycznego, również może wywołać naczynkowy rumieniec.
- mycie twarzy w goracej i twardej wodzie, gorących kąpieli, wizyt w saunie i gorących napojów oraz pikantnych potraw. złe kosmetyki /ziarniste peelingi, kremy z kwasami owocowymi/ gorące kąpiele, intensywnego wysiłku fizycznego, używek /alkohol, kawa, mocna herbata/, niektóte leki gdyż główną przyczyną problemu jest zbyt wysokie ciśnienie krwi
- antykoncepcja

Jak najlepiej pielegnowac cere naczynkową?

1) odpowiednie preparat do cery naczynkowej powinny się znaleźć substancje, które uszczelniają i wzmacniają naczynka. Np.:
- witaminę C - ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynka krwionośne,

- witaminę K - wpływa na proces regulacji krzepnięcia krwi,

- witaminę PP, która uszczelnia naczynka, chroniąc je przed pękaniem,

- rutynę - zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność naczyń,

- ekstrakt z miłorzębu japońskiego - uelastycznia ściany naczyń oraz poprawia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych skóry,

- wyciąg z arniki górskiej, który wzmacnia naczynka krwionośne, działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia, wspomaga krążenie krwi,

- wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu wzmacnia i obkurcza naczynia krwionośne,

- wyciąg z kasztanowca zawiera escynę oraz eskulinę, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz zmniejszają kruchość naczyń.

2) warto wypróbować maseczki: awokado ze śmietaną lub kefirem oraz posiekaną natką pietruszki lub drugą:
siemię lniane z dodatkiem olejku z czarnych porzeczek lub z olejkiem z winogron. 
Przyda się też hydrolat różany lub różany tonik.

Odnośnik do komentarza

Czynniki wpływające na powstawanie tzw. pajączków:
-uwarunkowania genetyczne
-dym papierosowy, stres,
-zmiany temperatur (bardzo wysokie lub bardzo niskie)
-promieniowanie UV
-nieodpowiednia dieta (ostre i gorące posiłki)
-używanie nieodpowiednich kosmetyków(np z alkoholem)
Jak najlepiej pielęgnować skórę naczynkową:
-chronić skórę przed zmiennymi warunkami pogodowymi
i promieniami UV
-unikać gorących kąpieli, ostrych potraw, alkoholu
-stosować odpowiednie kosmetyki najlepiej z firmy Pharmaceris, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava).
Właściwości witaminy K:
to substancja przeciwkrwotoczna, warunkująca prawidłową krzepliwość krwi. Jest ona szeroko rozpowszechniona w świecie roślinnym, m in. w liściach lucerny, szpinaku, pokrzywie, kalafiorach, rdeście ptasim. Witamina K poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi. Rozjaśnia cerę zaczerwienioną i zniszczoną w wyniku intensywnego opalania się i przewlekłego działania słońca. Stosuje się ją także do pielęgnacji skóry osób starszych ze zmienionymi naczyniami krwionośnymi i dużą skłonnością do tworzenia się wylewów i drobnych siniaków.

Odnośnik do komentarza

1. Promienie UV, dym papierosowy, stres, bardzo wysokie lub niskie temperatury, nieodpowiednia dieta.
2. Zapewnianie krzepliwości krwi, odgrywanie istotnej roli w gospodarce wapniowej, regulowanie wytwarzania protrombinów oraz hamowanie rozwoju nowotworów.
3. Skórę należy w miarę możliwości chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Nie zaleca się gorących kąpieli lub mycia twarzy chlorowaną wodą. Z diety należy natomiast usunąć potrawy ostre, bardzo gorące a także alkohol. Bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava).

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?

Powstawaniu rozszerzonych naczynek sprzyjają:
-stres
-niskie temperatury
-zła dieta
-promienie UV i dym papierosowy, które są źródłem wolnych rodników przyczyniających się do zmian w procesach regulacji naczyń.

2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K

Witamina k odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, reguluje wytwarzanie protrombiny, która bierze udział w procesach zapobiegających wypływowi krwi w czasie zranienia i uszkodzenia naczyń krwionośnych, usprawnia krzepliwość poprzez zespolenie czerwonych krwinek oraz zatamowuje naruszone naczynie krwionośne. Dzięki temu przyspiesza proces gojenia się podskórnych wybroczyn, wynaczynień, siniaków, zaczerwienień czy widocznych, popękanych i rozszerzonych naczynek powstających na skutek mechanicznego lub fizycznego uszkodzenia i pęknięcia ścian naczyń krwionośnych.
Witamina K:
zmniejsza nasilenie zaczerwienienia skóry i widoczność rozszerzonych naczynek,
redukuje okresowy rumień,
przygotowuje skórę do zabiegów medycyny estetycznej,
przyspiesza proces regeneracji skóry (także po zabiegach medycyny estetycznej), zmniejsza uczucie napięcia skóry.

3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Powinno się stosować preparaty do cery naczynkowej-wrażliwej (zarówno do oczyszczania jak i do codziennej pielęgnacji). Trzeba zagwarantować skórze odpowiednie nawilżenie i wzmocnienie funkcji bariery naskórkowej. Należy stosować preparaty, które wzmocnią naczynka skóry, poprawią mikrocyrkulację krwi. Należy też działać przeciwzapalnie z pomocą preparatów na bazie kasztanowca, miłorzębu, rutyny oraz kosmetykami ,które zawierają substancje łagodzące np. witaminę B3

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
-promienie UV
-dym papierosowy
-stres
-bardzo wysokie lub niskie temperatury
-nieodpowiednia dieta
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K

Witamina K jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.
Jej funkcje to przede wszystkim:

-wspomaganie prawidłowego krzepnięcia krwi,
-przyspieszanie gojenia ran,
-ochrona kości przed złamaniami,
-zapobieganie wapnieniu żył.

3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?
-chronić skórę przed bardzo wysokimi i niskimi temperaturami,
-chronić przed promieniowaniem UV,
-unikać gorących kąpieli i sauny oraz kapięli w chlorowanej wodzie
-wyeliminować z diety ostre i bardzo gorące potrawy oraz alkohol,
-unikać papierosów oraz dymu papierosowego,
-stosować tylko odpowiednie kosmetyki bogate w rutynę, witaminę K oraz alantoinę lub kava-kava

Odnośnik do komentarza

1. Czynniki sprzyjające powstawaniu tzw. pajączków:
Pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne pod skórą powstają z wielu przyczyn, ale zasadniczo powody dzielą się na dwie grupy:
a - skłonności genetyczne, czynniki zewnętrzne (wahania temperatur) - na te czynniki nie mamy wpływu
b - powody pękania naczynek, którym możemy zapobiec lub przynajmniej zminimalizować (palenie papierosów, niewłaściwa dieta - ostre przyprawy, gorące potrawy, zbyt mało warzyw i owoców, mocna kawa i herbata, alkohol, nerwowy tryb życia, negatywne emocje, nieleczone zbyt wysokie ciśnienie krwi, zbyt intensywne opalanie się na słońcu lub w solarium, sauna, gorące kąpiele, gruboziarniste peelingi, kosmetyki na bazie alkoholu)
2. Jak najlepiej pielęgnować skórę naczynkową?
Skórę naczynkową najlepiej pielęgnować dwutorowo - od wewnątrz i od zewnątrz. Wewnętrznie - wyeliminować czynniki, na które mamy wpływ (patrz pkt. 1b) - prowadzić zdrowy tryb życia i odżywiania, postarać się unikać stresu lub przynajmniej nauczyć relaksować, unikać gwałtownych zmian temperatury otoczenia. Dodatkowo, można wspomóc wzmacnianie naczynek witaminami K, E, C, flawonoidami z cytrusów, winorośli, odpowiednimi suplementami diety. Od czasu do czasu można stosować aspirynę, aby rozrzedzić krew, która zalega w naczynkach.
Zewnętrznie - stosować właściwą pielęgnację cery, odpowiednimi kosmetykami, zawierającymi składniki obkurczające naczynka, wzmacniające je i dostarczające składników odżywczych skórze, a także uspokajającymi nadwrażliwą skórę
Można też skorzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym, które zamykają naczynka (uwaga - obok zamkniętego naczynka może pęknąć nowe), ale należy je wykonywać po uprzednim przygotowaniu i wzmocnieniu skóry.
3. Jakie są właściwości witaminy K?
Witamina K to grupa substancji wytwarzanych przez rośliny 90% i bakterie, rozpuszczalne w tłuszczach. Jej działanie reguluje prawidłowe krzepnięcie krwi, gojenie ran, zapobiega odkładaniu wapnia w żyłach i tętnicach. Występuje głównie w warzywach; proces fermentacji zwiększa jej zawartość.
Jest odporna na działanie temperatury, ale bardzo wrażliwa na działanie zasad i światła, zwł. promieni ultrafioletowych.
Nadmiar witaminy K w organizmie nie jest groźny, poza prowitaminą K3 - prowitamina otrzymywana syntetycznie.

Generalnie - cera naczynkowa jest problematyczna i wymaga specjalnego traktowania, ale na szczęście są dostępne odpowiednie kosmetyki, które nam w tym pomagają i ułatwiają życie z tym problemem.

Odnośnik do komentarza

1. Promienie UV lub dym papierosowy są między innymi źródłem wolnych rodników które mogą być przyczyną zmian strukturalnych w sieci naczyń pod skórą. Stres, bardzo wysokie lub niskie temperatury, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników może prowadzić do zmian w procesach regulacji pracy naczyń.
2. Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi, pomaga w gojeniu ran.
3. Przy tym problemie skórnym kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Skórę należy w miarę możliwości chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Nie zaleca się gorących kąpieli lub mycia twarzy chlorowaną wodą. Z diety należy natomiast usunąć potrawy ostre, bardzo gorące a także alkohol. Bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava).

Odnośnik do komentarza
Gość barbarajaw

ad.1. słońce,solarium,twarda-chlorowana woda, peelingi ziarniste, suszarki do włosów,mróz, temperatury i raz zimno-ciepło,duzy wysilek fizyczny, uzywki, odmrożenia, leki- maści, nadcisnienie tętnicze krwi, zaburzona gospodarka hormonalna, menstruacja, genetyczne uwarunkowania, sytuacje stresogenne, etc.

ad. 2. taka skórę należy bardzo dobrze pielęgnować, jako nad wyraz wrażliwą. stosować łagodne środki przeznaczone do tego typu skóry. Nie powinno sie stoswać preparatów silnie pieniących, bo podrażniają skórę. Ważna jest systematyczna pielęgnacja. Unikać mydeł zapachowych i barwionych. Jeśli peeling to enzymatyczny-nie mechaniczny. Odrzucamy kosmetyki silnie ściągające i zawierające alkohol, mentol, miętę pieprzową czy olejek eukaliptusowy. Bardzo ważne to ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi i wszystko,co w ad. 1.

ad. 3. zapobiega wapnieniu żył, wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi,chroni kości przed złamaniami. Wit. K należy stosować, by przeciwdziałać dalszemu rozwojowi chorób takich jak: osteoporoza,mukowiscydoza,wapnienie żył i tętnic,zapalenie jelit,silne mdłości i wymioty w ciąży, kamienie nerkowe, rak trzustki czy wątroby.

Odnośnik do komentarza

1) jedzenie ostrych potraw , peelingi, gorąca kąpiel, opalanie bez ochrony przeciw UVA i UVB, jeżdżenie na nartach w czasie wysokiego mrozu bez ochrony odpowiednimi kremami a na koniec wygrzewanie się w saunie, stres "leczony" niewinnym alkoholem, problemy hormonalne, menopauza lub najzwyczajniej w świecie GENETYKA
2) skóra naczynkowa to skóra bardzo wrażliwa, w moim przypadku mieszana, moja mama ma skórę bardzo suchą i chociaż obie mamy problem z "naczynkami" to każda z nas ma inny rodzaj kosmetyków ... bezwzględnie pamiętam o konieczności ochrony przeciw promieniowaniu UV zarówno przy przebywaniu na dworze jak i w domu, kremy ochronne w zimie przy wysokim mrozie , jesienią lub wiośnie przy mroźnych wiatrach (jak w zeszłym tygodniu) ale codziennie moją skórę katuję łagodnymi dermokosmetykami przeznaczonymi dla cery naczyniowej.
3)Witamina K* - odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Witamina K przyspiesza proces gojenia się podskórnych wybroczyn, wynaczynień, siniaków, czy zaczerwienień i widocznych, popękanych i rozszerzonych naczynek powstających na skutek mechanicznego lub fizycznego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

Odnośnik do komentarza

Mam zaszczyt posiadać cerę naczynkową, do pielęgnacji której używam kosmetyków Pharmaceris. Szczególnie służy mi krem z wit. K. Polecam
1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
-mróz
-gorące kąpiele
-używki
-ostre o gorące potrawy
-słońce
-intensywny wysiłek fizyczny
-wahania temperatur
-skłonność do alergii
-uwarunkowania genetyczne
-choroby układu pokarmowego
-niewłaściwa dieta
-zmiany hormonalne
-stres, emocje
-wrodzona wrażliwość
-nadciśnienie tętnicze
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.
Witamina K jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jej funkcje to przede wszystkim:
wspomaganie prawidłowego krzepnięcia krwi,
ochrona kości przed złamaniami,
zapobieganie wapnieniu żył.
3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Odpowiednia dieta – bogata w owoce i warzywa, unikanie ostrych,
gorących potraw
Ograniczenie używek - alkoholu i papierosów
Ochrona przed słońcem i mrozem
Ostrożna antykoncepcja – niska dawka estrogenów
Kompleksowa pielęgnacja:
stosowanie łagodnych środków do demakijażu
unikanie kosmetyków silnie ściągających
rezygnacja z kosmetyków zawierających alkohol, mentol, kwasy AHA.
Osoby posiadające skórę naczynkową mają
bezwzględny zakaz korzystania z sauny, solarium oraz
wystawiania skóry na ostre słońce .
Kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej powinny zawierać:
Witaminy: witaminę C oraz P (rutynę)
Roślinne substancje obkurczające,
wzmacniające i uelastyczniające
naczynka (np. arnika, kasztanowiec,
miłorząb)
Substancje łagodzące uspokajające skórę
Substancje zapewniające ochronę przed
czynnikami zewnętrznymi (np. filtry UV).
Ja osobiście używam i polecam kosmetyki z firmy Pharmaceris do cery naczynkowej. Super koi i zapobiega powstawaniu nowych naczynek!

Odnośnik do komentarza

1. czynniki sprzyjające powstawaniu naczynek:
- promienie UV lub dym papierosowy,
- stres,
- bardzo wysoka (lub bardzo niska temperatura),
- nieodpowiednia dieta,
- wiek powyżej 30 lat,
- ostre potrawy,
- alkohol,
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki

2. witamina K sprzyja gojeniu się ranek,
3. Skórę naczynkową należy w miarę możliwości chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Nie zaleca się gorących kąpieli lub mycia twarzy chlorowaną wodą. Z diety należy natomiast usunąć potrawy ostre, bardzo gorące a także alkohol. Bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava)

Odnośnik do komentarza

1. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu naczynek są:
- duże wahania temperatur,
- wahania poziomu hormonów,
- menopauza
- nadciśnienie tętnicze
- gorące kąpiele
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce
- korzystanie z solarium i/lub sauny
- palenie papierosów
- alkohol
- stres
- nieodpowiednia dieta, ostre potrawy
- stosowanie laserów biostymulujących
- stosowanie miejscowych sterydów
- predyspozycje genetyczne
- duża wilgotność
- wiatr
- jasna, wrażliwa skóra
2. Witamina K - właściwości:
- wspomaganie prawidłowego krzepnięcia krwi
- ochrona kości przed złamaniami
- zapobieganie wapnieniu żył
- ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne
3. Cera naczynkowa jest najczęściej cienka i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Trzeba uważnie czytać informacje o składzie kosmetyków, by uniknąć substancji, które mogą podrażnić skórę. Na „czarnej liście” jest m.in. alkohol etylowy, aceton, mentol, glikol propylenowy, kwas witaminy A, mocznik.
Oczyszczanie: Jeśli lubisz myć twarz mleczkiem, wybieraj delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry naczynkowej lub alergicznej, które ją nawilżą i wzmocnią. Przy takiej cerze dobrze sprawdzają się także płyny micelarne. Jeśli zaś zwykle używasz specjalnych preparatów myjących, nie spłukuj ich twardą wodą prosto z kranu. Użyj wody przegotowanej lub mineralnej – powinna być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka. Potem delikatnie osusz skórę, nie pocierając jej. Na koniec jeszcze wklep tonik lub wodę termalną.
Co 10–14 dni użyj pilingu, ale wyłącznie enzymatycznego, bo ziarnisty jest zbyt agresywny dla cery naczynkowej. Złuszczając martwy naskórek, pobudzasz komórki do odnowy. Dzięki temu skóra staje się grubsza (co nie znaczy, że twardsza!) i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie naczynka są mniej widoczne.

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
Promienie UV lub dym papierosowy są między innymi źródłem wolnych rodników które mogą być przyczyną zmian strukturalnych w sieci naczyń pod skórą. Stres, bardzo wysokie lub niskie temperatury, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników może prowadzić do zmian w procesach regulacji pracy naczyń. W efekcie naczynka stają się rozszerzone, bardziej widoczne, ich ścianki stają się kruche i łatwiej pękają. Skóra staje się zaczerwieniona, przeważnie sucha i bardziej wrażliwa. Zmianom towarzyszy często przykre uczucie przegrzania lub pieczenia skóry. Problem ten dotyka głównie kobiety po 30 roku życia.
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.
Menadiol pełni istotną rolę w organizmie człowieka poprzez oddziaływanie na krzepliwość krwi i uczestniczenie w homeostazie wapnia, czyli utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Wiele wskazuje na to, że witamina K ma udział także w procesie mineralizacji tkanek, warunkując tym samym właściwe funkcjonowanie układu kostnego. Ponadto witamina ta chroni noworodki przed skazą krwotoczną.

Najważniejszą funkcją witaminy K jest jednak zapewnienie odpowiedniej krzepliwości krwi, ponieważ hemostaza, czyli zdolność ciała do samoistnego tamowania krwotoku, chroni przed zagrażającymi zdrowiu obfitymi krwawieniami.
3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Przy tym problemie skórnym kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Skórę należy w miarę możliwości chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Nie zaleca się gorących kąpieli lub mycia twarzy chlorowaną wodą. Z diety należy natomiast usunąć potrawy ostre, bardzo gorące a także alkohol. Bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava).

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
Powstawaniu wolnych rodników sprzyja promieniowanie UV oraz dym papierosowy.Wolne rodniki powodują i mogą być przyczyną zmian strukturalnych w sieci naczyń pod skórą. Dodatkowo czynniki z dnia codziennego takie jak stres, niskie bądź wysokie temperatury mogą powodować negatywne zmiany w procesach regulacji pracy naczyń. Również zła i nieodpowiednia dieta sprzyja temu. Częste napotykanie tych bodźców skutkuje tym, że naczynka stają się rozszerzone, a co się z tym wiąże bardziej widoczne. Ścianki naczyń stają się bardzo kruche co sprzyja ich pękaniu.
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.
Witamina K ma za zadanie uszczelniając ściany naczynek krwionośnych. Przeciwdziała również ich uszkodzeniu i powstawaniu trwałych zaczerwień.

3.Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Aby odpowiednio zadziałać na skórę naczynkową niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Aby efektywnie działały kosmetyki do tego problemu niezbędne jest również to aby skóra w jak najmniejszym stopniu wystawiana była na bodźce działające negatywnie, tzn: chronić skórę przed nadmiernym działaniem promieni UV oraz przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Należy unikać gorących kąpieli oraz mycia twarzy chlorowaną wodą. Nie można spożywać ostrych potraw, gorących potraw oraz alkoholu. Kosmetyki do stosowania będą idealne te, które obkurczają naczynka i wzmacniają ich ścianki. Kosmetyki te powinny być również wzbogacone o witaminę K, alantoinę oraz rutynę.

Odnośnik do komentarza
Gość Annaa Biega

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
Istnieje bardzo wiele czynników ,które mogą prowadzić do zmian w procesach regulacji pracy naczyń. Najważniejsze z nich to :
Czynniki zewnętrzne:
-twarda i chlorowana woda;
-kosmetyki zawierające kwasy owocowe i alkohol, peelingi ziarniste;
-słońce, solarium, sauna, suszarki do włosów;
-warunki atmosferyczne – mróz, wiatr, wilgoć, słońce;
-duże wahania temperatur, np. wychodzenie z rozgrzanego mieszkania na mróz;
-długie gorące kąpiele;
-intensywny wysiłek fizyczny;
-ostre pokarmy i napoje, alkohol, mocna herbata, kawa, -używki;
-niektóre owoce i warzywa (np. papryka, rzodkiewka);
-odmrożenia;
Czynniki wewnętrzne:
-menstruacja,
-choroby układu pokarmowego,
-zaburzenia pracy wątroby,
-zaburzenia hormonalne,
-nadciśnienie tętnicze,
-ciąża,
-stres,
-czynniki genetyczne
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.
Witamina K jest przede wszystkim odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. Zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz krwotokom, jest czynnikiem zmniejszającym nadmierne, obfite krwawienia miesiączkowe. Witamina K reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli białka osocza krwi, które bierze udział w procesach zapobiegających wypływowi krwi w czasie zranienia i uszkodzenia naczyń krwionośnych.Przypuszcza się, że obecność witaminy K jest istotna w mineralizacji tkanek. Dzieje się tak dlatego, że witamina ta ma wpływ na działanie niektórych białek, znajdujących się w kościach. Procesy te są niezwykle ważne dla organizmu, gdyż obecność składników mineralnych jest konieczna do jego właściwego funkcjonowania. Witamina K umożliwia również prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz zapobiega skazie krwotocznej noworodków.
3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania i kosmetyków i do najważniejszych zasad jej pielęgnacji należą:
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Do codziennego demakijażu warto stosować łagodne środki przeznaczone do tego typu skóry. Unikać trzeba natomiast preparatów, które silnie się pienią, ponieważ mogą one podrażnić skórę. Cera naczynkowa potrzebuje systematycznej pielęgnacji, dlatego mleczko kosmetyczne i tonik są dwoma niezbędnymi kosmetykami do używania na co dzień. Ponadto należy unikać mydeł zapachowych i barwionych. Dwa razy w miesiącu można wykonać peeling enzymatyczny, w żadnym wypadku nie mechaniczny.Cera naczynkowa nie znosi również kosmetyków silnie ściągających oraz preparatów zawierających w swoim składzie alkohol, mentol, miętę pieprzową czy olejek eukaliptusowy. Maseczki do cery naczynkowej nie powinny być trudno zmywalne ani typu peel off. Ważną rzeczą jest ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi. Stosowanie odpowiednich kremów zabezpieczających przed mrozem, nagłymi zmianami temperatury i promieniowaniem UV jest niezwykle istotne.

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
Czynniki, które powodują powstawanie rozszerzonych naczynek możemy podzielić na dwie grupy.
Do czynników zewnętrznych zaliczamy:
- długie i gorące kąpiele
-twarda i chlorowana woda
-kosmetyki zawierające kwasy owocowe, alkohol a także peelingi ziarniste
-niekorzystne warunki atmosferyczne tj. wiatr, mróz, słońce
-duże wahania temperatur tj . wychodzenie z rozgrzanego pomieszczenia na dwór
-słońce
-korzystanie z sauny czy solarium
-intensywny wysiłek fizyczny
- niektóre leki i maści
-antykoncepcja hormonalna
-odmrożenia
-ostre pokarmy, alkohol, mocna herbata i kawa
-używki czyli alkohol i papierosy
Zaś do czynników wewnętrznych, które mają wpływ na powstawanie naczynek zaliczamy:
-czynniki genetyczne
-zaburzenia hormonalne
-choroby układu pokarmowego
-zaburzenia pracy wątroby
-nadciśnienie tętnicze
-ciąża
-stres

2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.

Witamina K jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej funkcje to przede wszystkim:
- ochrona kości przed złamaniami, ma istotny wpływ na gospodarkę wapniową oraz odpowiednie uwapnienie kości, co chroni przed osteoporozą
- niezbędna do wytwarzania czynnika przeciwkrwotoczego w wątrobie (przede wszystkim protrombiny), wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi, zmniejsza nadmierne krwawiemia miesiączkowe
- zapobieganie wapnieniu żył
- posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze
- działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo
-może hamować rozwój nowotworów
- działa uszczelniająco na ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega ich uszkodzeniu i powstawaniu trwałych zaczerwienień.

3. Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Cera ze skłonnością do rozszerzonych naczynek jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji, należy poświęcić jej wiele uwagi i troski. Trzeba przestrzegać kilku zasad, by dodatkowo nie powodować jej podrażnienia:
-do mycia skóry powinno się stosować letnią wodę, Nie powinno się myć twarzy ciepłą wodą, gdyż rozszerza to dodatkowo naczynka krwionośne. Potem delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem, nie pocierając jej
- do oczyszczania twarzy wybieramy delikatne kosmetyki, dostosowane do potrzeb skóry naczynkowej, które ją nawilżą i wzmocnią, świetnie nadają się do tego płyny micelarne
- warto zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminę C i zażywać rutinoscorbin 3 razy dziennie
- musimy uważnie czytać informacje o składzie kosmetyków, by uniknąć substancji, które mogą podrażnić skórę, należą do nich m.in. alkohol etylowy, aceton, mentol, glikol propylenowy, kwas witaminy A, mocznik.
- raz na tydzień trzeba użyć peelingu, ale wyłącznie enzymatycznego, bo ziarnisty jest zbyt agresywny dla cery naczynkowej. Złuszczając martwy naskórek, pobudzamy komórki do odnowy. Dzięki temu skóra staje się grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie naczynka są mniej widoczne
-wybierając krem do codziennego stosowania musimy zwrócić uwagę na to, by skutecznie chronił skórę przed słońcem, musi mieć odpowiednio wysoki filtr UV. Zimą należy zaopatrzyć się w krem tłusty, aby zapewnić cerze naczynkowej ochronę przed mrozem.
-patrzymy na odpowiedni skład kosmetyków.W preparatach do cery naczynkowej powinny się znaleźć substancje, które uszczelniają i wzmacniają naczynka. Warto tu wymienić:
- witaminę C, która ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynka krwionośne
- witaminę K, która wpływa na proces regulacji krzepnięcia krwi
- witaminę PP, która uszczelnia naczynka, chroniąc je przed pękaniem
- rutynę, która zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność naczyń
- ekstrakt z miłorzębu japońskiego, uelastycznia ściany naczyń oraz poprawia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych skóry

Odnośnik do komentarza

1.Powstawaniu rozszerzonych naczynek sprzyja między innymi stres i nieodpowiednia dieta. Jednak to nie tylko te czynniki. Kolejnymi to wysokie lub bardzo nieskie temperatury, wiatr czy duża wilgotność . Należy również unikać promieniowania UV (słońce,solarium), a także dymu papierowego które przyczniają się do takich zmian w skórze. Uwarunkowania genetyczne , sucha i delikatna skóra mogą sprzyjać powstawaniu takich naczynek.

2.Choć niewiele z nas wie, witamina K odgrywa u nas w organiźmie ważną rolę. Jej głównymi funkcjami to wspomaganie prawidłowego krzepnięcia krwi,zapobieganie wapnieniu żył, ochrona kości przed złamaniami. Na co dzień witamina K sprzyja sybszemu gojeniu się ranek. Będzie też najlepszym sposoem na poprawienie kolorytu skóry z pękającymi naczynkami krwionośnymi, rozjaśni cerę i załagodzi nadmierny rumień.

3.Przy takich problemach, należy rozważyć wprowadzenie wody destylowanej, ponieważ mycie twarzy chlorowaną wodą może nie być najlepszym pomysłem. Ze swoich nawyków należy wyeliminować również gorące kąpiele. Kosmetyki w swojej łazience zmieniamy na takie które: będą odtłuszczały skóry, jednocześnie wzbogacały o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki , sprzyjały gojeniu (np. witamina K) a także łagodziły (jak alantoina lub kava-kava).Na codzień trzeba pamiętać aby skórę w miarę możliwości nadmiernie nie wystawiać na promieniowanie UV i chronić przed warunkami pogodowymi. Z kuchni wyrzucamy wszystkie ostre przyprawy i alkohol, lub pozwalamy mężowi aby schował sobie w bezpiecznym miejscu :) Unikamy gorących dań.

Odnośnik do komentarza

1. Czynniki wpływające na powstanie naczynek :
-mróz
-gorące kąpiele
-używki
-ostre o gorące potrawy
-słońce
-intensywny wysiłek fizyczny
-wahania temperatur
-skłonność do alergii
-uwarunkowania genetyczne
-choroby układu pokarmowego
-niewłaściwa dieta
-zmiany hormonalne
-stres, emocje
-wrodzona wrażliwość
-nadciśnienie tętnicze
- wysokie i niskie temperatury oraz ich gwałtowna zmiana,
- wiatr,
- picie alkoholu,
- zła dieta
- ciąża (zmiany hormonalne),
- antykoncepcja hormonalna,
- sucha i delikatna skóra.

2. Witamina K działa przeciwkrwotocznie i zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Witamina K poprawia koloryt skóry z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Rozjaśnia cerę zaczerwienioną i łagodzi nadmierny rumień. Uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, zapobiega powstawaniu wybroczyn. Stosuje się ją także do pielęgnacji skóry osób starszych ze zmienionymi naczyniami krwionośnymi i dużą skłonnością do tworzenia się siniaków. Witamina K przyspiesza proces gojenia się podskórnych wybroczyn, wynaczynień, siniaków, czy zaczerwienień i widocznych, popękanych i rozszerzonych naczynek powstających na skutek mechanicznego lub fizycznego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

3. Cera naczynkowa wymaga delikatnej pielęgnacji, ponieważ silne środki mogą dodatkowo ją podrażniać. Odpowiednie będą delikatne preparaty myjące z wyciągami z kasztanowca i witaminą K. Należy unikać produktów zawierających duże ilości alkoholu lub substancji działających drażniąco (np. olejek herbaciany). Negatywny wpływ mogą mieć też peelingi mechaniczne, dlatego lepszym rozwiązaniem są delikatniejsze peelingi enzymatyczne, głównie przeznaczone do tego rodzaju skóry.
Cerę naczynkową należy nawilżać kremami przeznaczonymi specjalnie do tego typu cery. Są one delikatniejsze i zawierają substancje wzmacniające ściany naczynek krwionośnych (np. rutynę, alantoinę, witaminę K). Ważne, aby kremy chroniły naszą cerę przed warunkami atmosferycznymi, dlatego zimą wybierać należy kremy ochronne, specjalnie na tę porę roku, a latem takie, które zawierają filtry UV. Dobry wpływ na cerę naczynkową będą miały też maseczki nawilżające
-Kosmetyki powinny zawierać składniki wzmacniające, kojące, łagodzące jak i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych.
-Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, bioflawonoidów.
-Zrezygnowanie z gorącej wody do mycia twarzy,
-Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i z rozszerzonymi naczynkami.
-płyny micelarne i mleczka do demakijażu.
- kremy ochronne, półtłuste, a nawet tłuste.
-Zabronione jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol ponieważ nasilają zaczerwienienie.

Ponadto warto zasięgnąć porady dermatologa oraz dietetyka - jakie witaminy lub suplementy diety możemy bezpiecznie przyjmować, jakich produktów spożywczych unikać, a jakie powinny znaleźć się w naszej diecie. Oczywiście, wspomniana wyżej witamina K wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega ich wapnieniu, więc warto o niej pamiętać w przypadku pielęgnacji skóry naczyniowej.

monthly_2015_04/konkurs-kompleksowa-pielegnacja-skory-naczynkowej_2932.jpg

monthly_2015_04/konkurs-kompleksowa-pielegnacja-skory-naczynkowej_2933.jpg

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek? No niestety, ale jest ich całe mnóstwo. Promienie UV, atakujące nasza skórę przez cały rok, (a nie tylko latem!), dym papierosowy (pomimo zakazów palenia, wciąż wszechobecny), stres (tak, okazuje się że i tutaj można znaleźć jego niszczycielskie działanie), temperatura odbiegająca od właściwego dla ludzi optimum (a więc zarówno ta bardzo wysoka, jak i zbyt niska), a także niewłaściwa dieta (tu największym winowajcą jest z reguły alkohol), wszystko to może być przyczyną powstawania rozszerzonych naczynek.
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K. Witamina K odpowiada w organizmie za krzepliwość krwi i gojenie się ran. Nic więc dziwnego, że osoby z cerą naczynkową (problemem związanym nomen omen z układem krążenia) powinny upewnić się czy oby na pewno w ich organizmie nie brakuje tego cennego składnika.
3. Jak pielęgnować skórę naczynkową? Najlepiej zaufanymi i skutecznymi kosmetykami, czyli linią pielęgnacyjną dla cery naczynkowej od Pharmaceris. Dzięki dokładnie opracowanej recepturze kosmetyki te nie odtłuszczają skóry, a wzbogacone w witaminę K, rutynę i składniki łagodzące pomagają skutecznie uporać się z problemami skóry naczynkowej. Warto wspomóc działanie kremów zmianą codziennych nawyków. Osoby z cerą naczynkową powinny unikać wody chlorowanej, gorących i ostrych potraw, sauny i kąpieli słonecznych.

Odnośnik do komentarza

1. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu rozszerzonych naczynek?
Hormony estrogenowe wpływają na powstawanie rozszerzonych naczynek, działają rozluźniająco na mięśnie naczyń oraz powodują wzrost przepuszczalności naczyń śródbłonka. Czynniki pojawienia się rozszerzonych naczynek:
-hormony,
-okres menopauzy związany z zaburzeniami hormonalnymi,
-nadwrażliwość skóry,
-silne emocje,
-zaburzenia krążenia,
-choroby wątroby,
-nadciśnienie tętnicze,
-nadmierne ciepło działające niekorzystnie na skórę oraz zimno.
Do czynników zewnętrznych zalicza się:
-wiatr,
-duże wahania temperatur,
-nadmierna ekspozycja na słońce, solarium,
-duża wilgotność powietrza,
-długie stosowanie sterydów,
-laserów biostymulujących.
2. Podaj właściwości/sposób działania witaminy K.
Jest jedną z najważniejszych witamin, to cała grupa substancji o podobnej budowie i działaniu, grupa witamin która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Do tych związków grupy K należy część związków wytwarzanych przez rośliny a pozostałe przez bakterie. 90% przyjmowanej przez nas witaminy K to wytwarzana przez rośliny.
Działanie witaminy K polega na współuczestniczenie w procesach krzepliwość krwi gojenia się ran. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu czyli również ochrona kości przed złamaniami, zapobieganie zwapnieniom żył.
3. Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Stosowanie odpowiednich kosmetyków ,w których skład wchodzą liczne substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne skóry oraz zapobiegające ich rozszerzeniu.
Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać:
witaminy: C, K, PP, które uszczelniają oraz wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają wylewom podskórnym,
rutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i wzmacnia ich ścianki,
ginkgo bilobę, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawierającego bioflawonoidy, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich kruchość,
wyciąg z arniki górskiej – wzmacnia ściany naczyń włosowatych oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
wyciąg z kasztanowca – zawiera eskulinę i escynę, które działają przeciwzapalnie,
wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
Przestrzeganie zdrowej diety na cerę naczynkową (unikać gorących potraw, kawy, herbaty i alkoholu, mocnych przypraw) oraz stosowanie zabiegów kosmetycznych w gabinecie kosmetycznym jako prewencja, ponieważ nie leczona może prowadzić nawet do trądziku różowatego. Cera naycznkowa jest bardzo delikatna i cienka, dlatego należy się stosować do poniższych zaleceń:
-nie wyciskać zaskórników i krostek,
-nie opalać się – zwłaszcza w solarium,
-stosować kremy z filtrem,
-zrezygnować z gorących kąpieli,
-unikać gwałtownych zmian temperatury;
-zimą zaczekać chwilę w samochodzie bądź na klatce schodowej przed wejściem do mieszkania,
-chronić skórę przed mrozem (wyposażyć się w krem ochronny).

Odnośnik do komentarza

1. Przyczyny powstania rozszerzonych naczynek:
– czynnik genetyczny,
– antykoncepcja hormonalna,
– menopauza,
– alergia,
– nadciśnienie tętnicze,
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
– delikatna, wrażliwa cera o płytkim unaczynieniu,
– nerwice naczyniowe.
2. Działanie witaminy K:
- zapobiega wylewom podskórnym dzięki czemu unikniemy pękających naczynek,
- reguluje wytwarzanie protrombiny
- zapewnia krzepliwość krwi i powoduje zatrzymanie krwawienia
- odgrywa rolę w gospodarce wapniowej
- hamuje rozwój raka piersi, jajnika, okrężnicy, żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby i nerki.
3. Aby odpowiednio chronić skórę naczynkową trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie kosmetyki, które w swoim składzie posiadać będą: gingko biloba, hammamelis, witaminę C, rutynę, witaminę K, wycią z kasztanowca, wyciąg z kwiatów mirtu, siarczan dekstranu. A unikać kosmetyków, mających w składzie alkohol, mentol, miętę pieprzową oraz olejek eukaliptusowy. W codziennej pielęgnacji należy również zadbać o odpowiednie złuszczanie naskórka, nie można używać gruboziarnistych peelingów, ponieważ pobudzają one krążenie. Drugim ważnym elementem ochrony takiej skóry jest nie wystawianie jej bezpośrednio na działanie promieni UV. Należy przy tym pamiętać, że promienie słoneczne trafiają do nas nawet przez chmury! Podczas zimy należy pamiętać, że skóra naczynkowa nie lubi nagłej zmiany temperatury, należy więc pomału nagrzewać twarz po powrocie do domu.

Odnośnik do komentarza

1. Powstawaniu "pajączków" sprzyja wiele czynników.
U mnie najczęściej to mróz, gorąco, ciepłe i przyprawione jedzenie, peelingi ziarniste i ogólne traktowanie swojej skóry jakby była niezniszczalna:)
2. Skórę naczynkową najlepiej traktować delikatnie - im dojrzalsza tym staranniej i delikatniej. Pielęgnować stosując kompletne serie delikatnych kosmetyków przeznaczonych do tego typu skóry - ze składnikami "wyciszającymi" najlepiej z witaminą K, diosminą, witaminą E itp. I tu podkreślam STOSUJĄC - bo ze stojących na półce, nawet najlepszych kosmetyków nie ma nic!!
3. Witamina K to przyjaciółka osób z "pajączkami" - widocznie poprawia stan skóry poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych. Mogę tu wkleić definicje z książek medycznych, ale uważam, że skoro coś działa to nie koniecznie chcę się zastanawiać w jaki sposób:)

Odnośnik do komentarza

Na pojawienie się charakterystycznych „pajączków” na twarzy wpływa wiele czynników, m.in. skrajne temperatury (mrozy, sauna), nagłe zmiany warunków atmosferycznych, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (spaliny, dym tytoniowy), stres, a także niewłaściwa dieta (picie alkoholu, jedzenie zbyt ostrych przypraw). Rumień może być spowodowany również wysiłkiem fizycznym. Teleangiektazje pojawiają się też wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry (używanie drażniących, wysuszających kosmetyków, mycie twarzy w gorącej wodzie). Niestety wiele osób ma genetycznie uwarunkowane problemy ze skórą naczynkową.

Na pękające naczynka zbawienna jest witamina K. Przy jej udziale w wątrobie wytwarzana jest protrombina – białko stanowiące czynnik krzepnięcia krwi. Dzięki witaminie K naczynia krwionośne uszczelniają się, obkurczają i wzmacniają. Niedobór tej witaminy w organizmie skutkuje powstawaniem krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, które są efektem słabej krzepliwości krwi.
Witamina K ogrywa także dużą rolę w gospodarce wapniowej organizmu – dzięki niej wapń jest przechwytywany przez kości. Niedobór tej witaminy może skutkować osteoporozą.
Według niektórych źródeł witamina K hamuje rozwój nowotworów.

Pielęgnacja cery naczynkowej polega przede wszystkim na unikaniu szkodliwych dla skóry czynników (patrz wyżej). Poza tym skóra taka wymaga stosowania delikatnych kosmetyków zawierających witaminę K, C, PP (uszczelniają naczynia), rutynę (wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, zmniejszając tym samym ich przepuszczalność) oraz wyciągi z podobnie działających ziół: kasztanowca, arniki górskiej, kwiatów dzikiego mirtu, miłorzębu japońskiego. Konieczne jest chronienie skóry kremem z filtrem UV. Nie wolno poddawać się zbyt intensywnemu peelingowi (zalecany enzymatyczny).

Odnośnik do komentarza

1. Skłonność do rozszerzających się naczynek najczęściej jest dziedziczona genetycznie. Może też być związana z wahaniami hormonalnymi (np. w czasie menopauzy lub przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej), problemami z krążeniem lub po prostu wynikać z posiadania delikatnej skóry. Czynnikami wpływającymi na rozszerzanie się naczynek są promienie UV, wiatr, znaczne wahania temperatur, spożywanie alkoholu, a także alkohol w samych kosmetykach, papierosy, peelingi ziarniste, częste korzystanie z solarium i wilgotne powietrze.
2. Witamina K zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi, działa przeciwkrwotocznie i dzięki temu zapobiega wylewom podskórnym.
3. Cera naczynkowa wymaga działania od wewnątrz i na zewnątrz. Należy zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy C i K, unikać mocnych alkoholi, ostrych i kwaśnych potraw oraz papierosów. Cera naczynkowa jest bardzo delikatna, więc zabronione jest używanie kosmetyków zawierających alkohol. Należy używać kosmetyków przeznaczonych właśnie do tego typu cery, delikatnych o właściwościach wzmacniających i kojących. Dobrze sprawdzają się płyny micelarne. Konieczne jest używanie kremów ochronnych o wysokiej ochronie przed promieniami UV, nawet przy brzydkiej pogodzie. W zimie warto stosować kremy chroniące nie tylko przed UV, ale także przed mrozem. W chwilach nadmiernego rozszerzenia pomocne są maseczki łagodzące – jedną z najłatwiejszych, domowych maseczek jest maseczka z siemienia lnianego.

Odnośnik do komentarza

1. Naczynka to takie małe, czerwone niteczki, które mieszkają pod naszą skórą. Na co dzień nie dają o sobie znać, jednak mogą się rozszerzać lub zwężać w zależności od sytuacji, ponieważ są odpowiedzialne za przepływ krwi (nasza skóra właściwa musi być przecież zaopatrywana w tlen). Dlatego też czerwienimy się, gdy jest nam gorąco - to normalny proces. Jednak odbiega on od normalności, gdy naczynka nadmiernie się rozszerzają, stają się bardziej widoczne a ich ścianki pękają.
A co na to wpływa?
- „raz jest ciepło, a raz zimno” - czyli DUŻE WAHANIA TEMPERATURY
- „chcę być opalona!” - czyli NADMIERNA EKSPOZYCJA NA SŁOŃCE
- „pójdę do solarium, będę ładnie wyglądała jeszcze przez latem” - czyli CZĘSTE KORZYSTANIE Z SOLARIUM, które jest zresztą passe!
- „popsuje mi fryzurę!”, czyli SILNY WIATR
- „nie lubię takiej pogody, brrr!”, czyli DUŻA WILGOTNOŚĆ,
a także:
- stosowanie preparatów kosmetycznych zawierających alkohol - wybierajmy te BEZ ALKOHOLU w składzie
– stosowanie laserów biostymulujacych
– długotrwałe stosowanie miejscowo sterydów

2. Witamina K to jedna z najważniejszych witamin i obecna jest w wielu pysznych warzywach, które powinniśmy spożywać na co dzień. Wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi, chroni kości przed złamaniami oraz zapobiega wapnieniu żył. Jeżeli mamy problem z żyłami, jelitami, wątrobą, trzustką, cierpimy na osteoporozę czy stwierdzono u nas kamienie w nerkach, powinniśmy sięgać po produkty bogate w tę witaminę. Witaj brukselko, szpinaku, zielony groszku, sałato, ogórku, marchewko, witajcie brokuły i szparagi!

3. Z cerą naczynkową jak z każdą cerą - należy jej się odpowiednia pielęgnacja i dobór kosmetyków, a właścicielki średnio uroczych „pajączków” powinny szczególnie o tym pamiętać. Taką skórę należy chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych - zdecydowanie nie lubi ona zmiennych warunków atmosferycznych, a także chlorowanej wody, czy gorących kąpieli. Niestety, fanki basenu czy relaksujących posiedzeń w wannie w dużej temperaturze wody powinny dla dobra cery zminimalizować te przyjemności. Wiadomo, że na nasz wygląd wpływa dieta i nasz sposób odżywiania - na naszej cerze szczególnie malują się wszystkie niedobre składniki, które pochłonęliśmy wraz z jedzeniem. Dlatego posiadaczki skóry naczynkowej powinny unikać ostrych i gorących potraw, a także alkoholu. Żegnajcie papryczko chilli, filiżanko mocnej kawy do śniadania i lampko wina do kolacji! ;) Kosmetyki to również część sukcesu, dlatego posiadaczki cery naczynkowej powinny używać kosmetyków łagodzących i wzmacniających naczynia krwionośne. Kremy z filtrami UVA i UVB to must-have każdej posiadaczki „pajączków”. Czytając składy kremów, płynów micelarnych należy brać pod uwagę przyjazne dla tego typu skóry składniki: wyciąg z arniki górskiej, z kasztanowca, z miłorzębu japońskiego, z zawartością witaminy K, PP, C oraz krzemu. Gubiąc się wśród półek z kosmetykami w drogerii pamiętajmy o tym, że kremy do cery naczynkowej powinny być bezzapachowe, działać przeciwzapalnie i przeciwrumieniowo. Twoja skóra Ci się za to odwdzięczy! :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...