Skocz do zawartości
Forum

Trudności w kontaktach z ludźmi


Gość Lucyna1234

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lucyna1234

Witam

Postanowiłam napisać post, ponieważ mam problem z kontaktami z innymi ludźmi i już nie wiem gdzie mam szukać pomocy, bo byłam juz na półrocznej terapii u psychologa, ale Pani do której chodziłam ewidentnie odpusciła sprawę i mój problem uznała za błachy...

Wszystko zaczęło sie od wypadku samochodowego, który miałam w wieku 12 lat, wtedy zaczęły się wszystkie problemy zdrowotne a tekże wtedy pojawiły sie problemy w relacjach z luźmi. Jeśli jestem w niedużej grupie 3- 4 osób jest wszystko wporządku, gdy grupa jest wieksza lub zostaje z kimś sama wtedy, zaczyna sie problem. Nie wiem jak zacząć rozmowę i o czym rozmawiać z druga osobą i pojawia się lęk , że to co mam do powiedzenia jest bez sensu i głupie a juz na pewno nie zainteresuje drugiej osoby. Czasami pojawia sie także poczucie, że jestem gorsza od innych tzn. cała reszta ludzi jest fajniesza i wie jak sie zachowac w każdej sytuacji a ja tego nie potrafie. Zaczynam wtedy nienaturalnie się zachowywać, podnosze ton głosu, albo zaczynam strasznie szybko mówić a serce bije mi jak szalone. Nie potrafie tego zachamować i strasznie mnie to paraliżuje. Coraz bardziej utrudniami to życie i stoje w miejscu, bo boję się wyjsć do ludzi i zaryzykować, że zrobię coś źle i wystawię się na pośmiewisko. Nie jest to miłe.

Prosze o pomoc w określeniu co to jest i gdzie powinnam szukać pomocy.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem to stres, objawy nerwicy lękowej i mozliwe, że mała fobia społeczna która wynika z niedowartościowania siebie. Nie wierzysz w siebie, nie ufasz sobie, boisz się porazki, krytyki, tego, że zostaniesz wyśmiana, że spotka Cię coś złego ze strony innych. Boisz się grupy bo wiesz że jest silniejsza i że nie jesteś w stanie nad nią zapanować, kontrolowac jej.

Możliwe, że na co dzień jesteś spokojną, poukładana osobą, lubisz np. porzadek, nie lubisz chaosu i taki system chciałabyś wprowadzić w relacjach z innymi. Niestety tak się nie da. Możesz oczywiście z tym walczyć. Wg mnie, najlepszym sposobem jest po prostu oswajanie się w takich sytuacjach. Umawiaj się na spotkania z dwoma dobrymi koleżankami i niech wezmą po jednej swojej koleżance - będziesz miała wsparcie ich, bo wiesz, ze w razie czego pomogą ci wybrać z sytuacji i będą nowe osoby - 2, więc będziesz uczyła się, jak nawiązywać nowe relacje itp.
Próbuj tak z większymi grupami, np. idźcie do kina większa grupą. Oswoisz się, że sa obok Ciebie, ale nie będziesz musiała nic mówić - po prostu będziesz się przyzwyczajała do nowych osób, a po filmie próbuj rozmawiac, np. jak się podobał - przełamuj się powoli :)

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Stres oraz lęk pojawiający się w sytuacjach społecznych może sugerować zaburzenie lękowe, jednak wiarygodna diagnoza drogą internetową nie jest możliwa.
Napisałaś, że te problemy nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować - warto więc, abyś zastanowiła się nad podjęciem po raz kolejny psychoterapii. Jeśli rzeczywiście jest to zaburzenie lękowe, to wskazana byłaby terapia w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Lucyna1234

Tajra umówienie się na takie spotkanie z koleżankami nie jest możliwe, ponieważ nie mam tak zaufanych koleżanek i nie rozmawiam z nimi o moich problemach (bynajmniej nie tego typu). A co do terapii to zastanawiałam się nad kolejną próbą, ale na obecny czas nie stać mnie na prywatną terapię.. wiem, że są poradnie które mają podpisaną umowę z NFZ. To byłoby jakieś rozwiązanie, ale od niedawna mieszkam we Wrocławiu i nie bardzo wiem , która poradnia lub który terapeuta jest godny polecenia?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...