Skocz do zawartości
Forum

Jakie używki mogą osłabić tabletki antykoncepcyjne?


Gość zaq12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! czy używki mogą osłabić tabletki antykoncepcyjne (jeśli nie spowodowały wymiotów i biegunki).

Konkretnie chodzi mi o alkohol i marihuanę. Oczywiście mówię tu o sporadycznym zażywaniu raz na jakiś czas w rozsądnych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Gość karolina_22

a masz coś na ten temat na ulotce? Ja i czytając ulotkę i pytając się lekarza nie usłyszałam przeciwskazań jeśli chodzi o alkohol-chyba, że skutkiem są wymioty lub biegunka. Nie wiem jak z marihuaną, bo nie zażywam więc nawet nie pytałam...

Odnośnik do komentarza

Dobrze by było gdyby ekspert się tu wypowiedział.
Bo co do alkoholu to wiem już że napewno nie osłabia jeśli nie wystąpiły wymioty czy biegunka.

A wiecie może czy jakies preparaty (żele, peelingi, maseczki głównie z cynkiem i nie tylko) na problemy z cerą mogą osłabić skuteczność? Niedawno zaczęłam brać tabletki i narazie mi nic nie znika a może wogóle nie zniknie bo słyszałam że z tym jest różnie. Nie biorę tych tabletek żeby mi się cera poprawiła lecz w celu zabezpieczania się więc polepszać się nie musi - nie miałabym oczywiście nic przeciwko gdyby się poprawiła.

Odnośnik do komentarza

też tak własnie myślę z tymi żelami zresztą w internecie nic na ten temat nie mogę znaleźć a gdyby osłabiało to pewnie by było bo kobiety bardzo czesto stosują żele czy peelingi.

A wiecie jak z tą trawką jest? kobiety na innych forach piszą że nie osłabia ale nie wiem czy można im ufać. Wolałabym żeby ekspert się wypowiedział, w końcu jest lekarzem to powinien wiedzieć tym bardziej że są kraje w których jest to legalne i pewnie były jakieś badania robione...ja holenderskiego nie znam.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie:)

Picie alkoholu nie osłabia działania tabletek antykoncepcyjnych, oczywiście jeżeli jest spożyty w odpowiednich ilościach.
Wypicie zbyt dużej ilość alkoholu, może spowodować wymioty, jak również biegunkę(poprzez zwiększenie perystaltyki) i w ten sposób osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych.
Upojenie alkoholowe także przyczynić się do tego, że zapomni Pani wziąć tabletki o ustalonej porze.
Zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych wraz z alkoholem(szczególnie jeżeli pijemy dużo i często), może skutkować przejściową niewydolnością wątroby.
Tabletki dodatkowo osłabiają metabolizowanie alkoholu, co sprzyja wydłużeniu czasu utrzymywania się alkoholu we krwi i stanu upojenia(ważna wskazówka dla kierowców).

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Odnośnie marihuany to nie znam badań, które by potwierdzały iż osłabia ona działanie tabletek antykoncepcyjnych. W literaturze fachowej też nie jest to opisywane. Nie było prowadzonych większych badań, bo marihuana jest zabroniona w większości krajów i na świecie.
Z tego co wiem marihuana jest bardziej substancją psychoaktywną, działającą na OUN. Zwiększa uczucie łaknienia i zmniejsza napięcie mięśniówki. Związek zawarty THC, znalazł nawet zastosowanie w leczeniu wymiotów i biegunki u osób po chemioterapii.
Natomiast są prace mówiące o tym, że 9-THC jest metabolizowany w wątrobie, co potencjalnie może osłabić metabolizowanie, a tym samym działanie innych leków metabolizowanych w wątrobie w tym tabletek antykoncepcyjnych. Wszystko zapewne będzie zależeć od dawki i tego jak często palisz.

Odnośnik do komentarza

Owszem alkohol jest metabolizowany w wątrobie, dzięki działaniu enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową, alkohol ulega przemianie w aldehyd octowy, który z kolei przez inne enzymy zostaje rozłożony do octanu i ostatecznie do dwutlenku węgla i wody. Pity w odpowiednich ilościach, nie powinien zmniejszyć skuteczności tabletki antykoncepcyjne.

Odnośnik do komentarza

Owszem, duża część THC jest metabolizowana już w płucach. W organizmie THC jest metabolizowane głównie do 11-hydroksy-THC. Tak naprawdę w wyniku palenia marihuany, możemy zdiagnozować praktycznie 100 różnych substancji, ale dominujące z nich to: 11-hydroksy-THC oraz THC-COOH.
Metabolizm tych substancji zachodzi głównie w wątrobie za pomocą cytochromu-P 450 a także enzymów: CYP2C9 i CYP2C19 i CYP3A4.
Alkohol wypity w dużych ilościach lub przez dłuższy czas może także stać się inhibitorem enzymatycznym i osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli dziewczyna pójdzie na imprezę wypije 2-3 drinki, ma wydolną wątrobę, to nic się nie stanie.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

to dużo rzeczy się tu dowiedziałam :)
ale to o czym Pan pisze to jest sytuacja kiedy się tabletka wchłania. Bo co ma alkohol do wchłoniętej już tabletki?
A ile czasu alkohol po wypiciu jest przetwarzany w wątobie? załóżmy 2 piwa 6% bez jakiegoś większego odstępu między mimi.
Bo tak póki co jak czytam różne artykuły w internecie to wszędzie jest napisane że można pić tyle aby tej tabletki nie zwrócić a tu Pan piszę że nawet jak alkohol nie zaszkodzi to że może osłabić jak się wypije dużo.
Nigdy nie przekraczam dawki 3piw na imprezie wiec chyba nie jest to jakoś dużo?? wątrobe mam zdrową miałam robione badania miesiąc temu więc to wiem w 100%.

Odnośnik do komentarza

przepraszam że tak wypytuje ciągle ale mnie to ciekawi i myślę że nie jedną kobietę biorącą tabletki też.
W jaki sposób to wszystko działa że jest sie zabezpieczonym w trakcie 7 dniowej przerwy?przecież wtedy poziom hormonów w organizmie się obniża i w jaki sposób nie dochodzi wtedy do odblokownia owulacji? Normalne nie można ani jednej zapomnieć a tu przecież się ich przez 7 dni nie bierze. Oczywiście jest się zabezpieczonym jeśli się tej przerwy nie wydłuży to z tego zdaję sobie sprawę.

A i czy w trakcie 7 dniowej przerwy właśnie alkohol i thc ma jakiś wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Odnośnik do komentarza

tak co do palenia to powoduje zakrzepice wiem, ale ja papierosów nie palę a thc to tak okazjonalnie i naprawdę bardzo rzadko(wogóle to 5razy w życiu to paliłam przez okres 3lat). A alkohol to już dużo częściej wiadomo młody człowiek to i imprezuje często prawie co tydzień.
Jak czytam w internecie ostatnio dużo na temat używek to mam wrażenie że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol. Gdyby alkohol osłabiał tabletki to napewno by o tym napisane w ulotce a nie ma, lekarz też mi mówił że można tylko nie powiedział ile.

To w sumie tak do końca nie ma pewności czy thc osłabia tabletki więc stwierdzam że palę tak rzadko, że gdy mi się zdarzy to będe się dodatkowo zabezpieczać przez tydzień i po problemie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...