Skocz do zawartości
Forum

Dziedziczność schizofrenii


Gość 001.push

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 19 lat mam starszego brata - 26 i młodszego - 17 mój ojciec ma 54 lata i problem polega na tym, że podejrzewamy u niego schizofrenie. W zasadzie to nawet jesteśmy jej praktycznie pewni, był raz u psychiatry ale z musu, on nie dopuszcza do siebie mysli, że może być chory, nie chce chodzic do lekarza bierze leki od psychiatry, ale nie wie ze to od psychiatry mama mu daje i mówi, że to na serce, więc bierze. Ostatnio w ogóle ma jakieś dziwne teksty, np. siedzi w fotelu zrywa się i szuka po domu psa, a my przeciez nie mamy psa, ale on go szuka bo widział albo słyszał psa, że szczekał - to taki najbanalniejszy przykład. Czasem siedzi w fotelu i tak z godzine siedzi i sie patrzy w sciane i np potrafi sie usmiechac, marszczyc czolo itp. Na ogol jest wszystko ok, ale ma takie zawieszki pare razy w ciagu dnia.
W ogóle jego ojciec a mój dziadek tez miał schizofrenie stwierdzoną, on to nawet leczył się w szpitalu raz go pogotowie zabrało. teraz co prawda zmarło mu się na serce, ale wiem, że chorował. Zastanawiam się czy skoro mój ojciec choruje i dziadek chorował na schizofrenie to czy ja albo któryś z moich braci też na nią zachorujemy? czy schizofrenia jest dziedziczna? jesli tak to co robić, żeby jej uniknąć?

Odnośnik do komentarza

O ile mi wiadomo, choroby psychiczne, w tym schizofrenia mogą być dziedziczne, ale to nie oznacza, że Ty musisz zachorować na schizofrenię, podobnie jak Twoi bracia. Jakieś ryzyko jest, jesteście bardziej skłonni, macie predyspozycje, ale to nie znaczy, że jesteście z góry naznaczeni tym, że zachorujecie. Podobnie jest z dziećmi alkoholika. To, że czyjś rodzic jest alkoholikiem, nie znaczy, że to dziecko też nim będzie. Jest takie prawdopodobieństwo, ale wszystko zależy od niego samego. Podobnie jest w Waszej sytuacji. Musicie dbać o swoje zdrowie, starać się nie stresowac, nie przezywac jakichś sytuacji, relaksowac się, miec chwile na odpoczynek, zdrowo się odzywiać, ogólnie dbac o siebie, aby nie narażać się na niepotrzebny stres i przemęczenie. Nie wiem jakie jest źródło schizofrenii, naukowcy chyba tez nie odkryli konkretnej przyczyny, dlatego musicie zadbać o swoje zdrowie, o swoje wykształcenie, pracę, ogólnie o przyszłość, zapewnić sobie bezpieczenstwo, przez co na pewno bedzie latwiej Wam sie zylo. Jak tylko poczujecie, ze wpadacie w jakis dolek, cos jest nie tak, zawsze warto skorzystac z porady psychologa, im wczesniej jakis problem zostanie wykryty tym wieksze szasne i szybsze mozliwości na wygranie.

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Wciąż nie jest do końca wyjaśnione jaki jest proces powstawania schizofrenii. Istnieją hipotezy, że jest ona związana z zaburzeniem gospodarki neoroprzekaźnikowej mózgu.
Predyspozycja do zachorowania na schizofrenię jest dziedziczna, ale to wcale nie znaczy, że Ty albo jeden z Twoich braci na nią zachorujecie. W przypadku, gdy rodzic na nią choruje, prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii u dziecka wzrasta o około 6-15% (różne badania wskazują różne dane).
Rolę w rozwoju tej choroby odgrywają także czynniki środowiskowe - traktuje się je jako czynniki, które uaktywniają odziedziczoną predyspozycję. Powinniście unikać środków stymulujących (narkotyków, pochodnych konopi indyjskich) i alkoholu, a także unikać stresu. Nie martw się, bo prawdopodobieństwo tego, że zachorujecie na schizofrenię nie jest duże.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...