Skocz do zawartości
Forum

Czy to jest możliwe?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dopiero po ukończeniu szkoły bez podejścia do matury zdałem sobie z tego wszystkiego sprawę, że nic z niej nie wyniosłem, że zupełnie nie myślę logicznie, że moja wiedza jest najgorsza jaka może być. Moim zdaniem wszyscy są ode mnie mądrzejsi. Obecnie cały czas siedzę w domu na rencie, boję się gdziekolwiek iść. Nawet wśród osób niepełnosprawnych umysłowo czułem się gorszy. Ale teraz podam główny powód, dla którego moim zdaniem nie jest możliwe pracować w zawodzie: Moje nie myślenie logiczne polega na tym, że potrafię jedynie zapamiętać jak to się robi czy wyjaśnia ale sensu i logiki już nie rozumiem. Podam przykład: Co znaczy np dyspensa to definicję zapamiętałem ale wyjaśnić własnymi słowami bym nie umiał. Albo obsługa np pralki - zapamiętałem u siebie na ile stopni nastawić ale nie rozumiem dlaczego akurat na tyle. Nigdy nie umiałem opowiadać własnymi słowami.

 

Tak jak wspomniałem, nawet kiedyś wśród upośledzonych czułem się gorszy bo krótko ale chodziłem kiedyś na WTZ. Ale nigdzie nigdy nie pracowałem. Mam już 27 lat i nie mogę ciągle tkwić w czterech ścianach!

Moje pytanie brzmi: Czy wobec tego skoro mam tak zaburzone myślenie i koncentrację to jest możliwe zdobycie jakiegoś zawodu? Chodzenie na kursy czy do policealnej?

Dodam jeszcze, że w wieku 11 lat w teście Wechslera wyszło mi 93, to jest dolna granica normy z tego co wiem, ale w wieku 18 lat już gorzej - 88. To już lekka ociezalosc umysłowa.

 

Ps. A może ktoś z was ma podobnie jak ja?

Odnośnik do komentarza

Jaką szkole skończyłeś, powszechną, czy specjalną, o jakim profilu, ogólnym czy zawodowym?

Z jakiego powodu masz przyznaną rentę?

Co do twojego pytania. Zawsze jest możliwość, żeby czegoś się nauczyć, tylko trzeba spróbować. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Powiem ci że talent do czegoś to jest tylko część sukcesu ,a najważniejsza jest motywacja ,pracowitość i sumienność. Umiejętności można sobie wyrobić  nawet mając pewne deficyty ,tylko potrzeba więcej cierpliwości . W twoim przypadku  możesz wykonywać proste, powtarzające się czynności, np na linii produkcyjnej, czy w przetwórstwie.  Nie musisz wiedzieć jak działa np lodówka bo twoim zadaniem będzie  przykręcenie jakiegoś jednego elementu . Nie wiem na czym polega twoja niepełnosprawność ,więc trudno mi coś konkretnie proponować. Wiem że w Mposach  można zasięgnąć porady doradcy zawodowego, który dobierze odpowiednie szkolenie i rodzaj pracy do posiadanych możliwości oraz ograniczeń. Warto się zainteresować, bo nie masz nic do stracenia, a do zyskania. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Margo napisał(a):

Jaką szkole skończyłeś, powszechną, czy specjalną, o jakim profilu, ogólnym czy zawodowym?

Z jakiego powodu masz przyznaną rentę?

Co do twojego pytania. Zawsze jest możliwość, żeby czegoś się nauczyć, tylko trzeba spróbować. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Powiem ci że talent do czegoś to jest tylko część sukcesu ,a najważniejsza jest motywacja ,pracowitość i sumienność. Umiejętności można sobie wyrobić  nawet mając pewne deficyty ,tylko potrzeba więcej cierpliwości . W twoim przypadku  możesz wykonywać proste, powtarzające się czynności, np na linii produkcyjnej, czy w przetwórstwie.  Nie musisz wiedzieć jak działa np lodówka bo twoim zadaniem będzie  przykręcenie jakiegoś jednego elementu . Nie wiem na czym polega twoja niepełnosprawność ,więc trudno mi coś konkretnie proponować. Wiem że w Mposach  można zasięgnąć porady doradcy zawodowego, który dobierze odpowiednie szkolenie i rodzaj pracy do posiadanych możliwości oraz ograniczeń. Warto się zainteresować, bo nie masz nic do stracenia, a do zyskania. 

Rente mam przyznaną z powodu mojej diagnozy z dzieciństwa jaką było ADD i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Ukończyłem liceum ogólne integracyjne.

Odnośnik do komentarza
W dniu 13.03.2024 o 23:32, Antek1302 napisał(a):

Czy wobec tego skoro mam tak zaburzone myślenie i koncentrację to jest możliwe zdobycie jakiegoś zawodu? Chodzenie na kursy czy do policealnej?

W sumie wszystko jest możliwe. Masz już zdiagnozowane zaburzenie i to teoretycznie ułatwi podjęcie decyzji jaki kurs zrobić, jaką szkołę podjąć. Ale podejrzewam, że musisz mieć czyjąś pomoc w podjęciu takiej decyzji. Doradca zawodowy, o którym pisze poprzednik to b.dobry pomysł. Jeśli masz spektrum autyzmu to prawdopodobnie masz jakieś sprecyzowane zainteresowania, uzdolnienia, tzw. smykałkę do czegoś. Trzeba to znaleźć i wykorzystać. 

W dniu 14.03.2024 o 00:15, Margo napisał(a):

Wiem że w Mposach  można zasięgnąć porady doradcy zawodowego, który dobierze odpowiednie szkolenie i rodzaj pracy do posiadanych możliwości oraz ograniczeń.

Mozna się tez ubiegać o asystenta os.niepełnosprawnej. 

 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...