Skocz do zawartości
Forum

Dieta wegetariańska u nastolatki a zdrowie


Gość GreenGraas

Rekomendowane odpowiedzi

Gość GreenGraas

Hej jestem wegetarianką (tak jakby nie do końca jem ryby..czasami) mam 15 lat i 2 lata bez przerw nie jem mięsa a z przerwami 3-4l. Czy to jest zdrowe w moim wieku? Czy ma to wpływ na okres, zdrowie, samopoczucie? podobno rany goją się dłużej.. od końca wakacji do teraz zostało mi ugryzienie przez komara ( nie drapałam).. to ma związek?

Odnośnik do komentarza
Gość GreenGraas

Badania tak czy siak muszę robić co pół roku ponieważ jeżdzę konno i do zawodów muszę mieć zaświadczenie lekarskie. Nigdy mi nic nie wykazało oprócz jednego razu gdy lekarz mi powiedział ,że mogę mieć anemię.. a na następnych badaniach wszystko było już dobrze.

Odnośnik do komentarza

Dieta wegetariańska budzi wiele kontrowersji, ma zarówno przeciwników jak i zagorzałych obrońców. Całkowite wyłączenie mięsa z diety jest niewskazane, tym bardziej, że masz dopiero 15 lat. Mięso bowiem zawiera szereg związków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto tylko kilka powodów, dla których mięso jest Ci potrzebne do prawidłowego funkcjonowania:
- Po pierwsze zawiera dobrze przyswajane, o odpowiednim stosunku aminokwasowym białko, które pokrywa zapotrzebowanie na endo i egzogenne aminokwasy. Żadna roślina nie zastąpi białka odzwierzęcego. Bardzo dobrze, że spożywasz ryby w pewnym stopniu pokryją zapotrzebowanie Twojego organizmu na białko. W Twoim wieku białko jest bardzo ważne, gdyż jesteś w okresie dojrzewania potrzebujesz go do budowy kości i mięśni. Rośliny strączkowe posiadają białko o podobnym składzie jednak zawiera ono mniej aminokwasów siarkowych takich jak cystyna i metionina.
- Po drugie, mięso jest dobrym źródłem żelaza. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi dzięki któremu możliwy jest transport tlenu. Żelazo w produktach zwierzęcych jest w postaci hemowej czyli jest lepiej przyswajalne przez organizm człowieka. Wegetarianie są bardzo często narażeni na niedobór żelaza i na anemię. Dlatego warto dodatkowo suplementować dietę witaminą C, która zwiększa wchłanianie żelaza.
- Po trzecie mięso zawiera dużo witaminy B12 i D. Witamina B12 pełni funkcje: zapobiega anemii złośliwej , tworzy osłonki komórek nerwowych, bierze udział w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów.
Witamina D wpływa na wchłanianie wapnia i fosforu, budowę kości i zębów.
Dlatego też w Twoim wieku mięso jest konieczne. Jeżeli nie jesz mięsa cały czas to proponuję abyś wprowadziła je 1-2 w tygodniu do posiłku. Ryby możesz jeść bez ograniczeń, są one bowiem źródłem kwasów omega3 i omega6.

Odnośnik do komentarza

Czyli nie ma żadnej szansy, aby być w 100% zdrowym na diecie wegetariańskiej? Czy tu chodzi o to, że nastolatka nie może? a osoba dorosła może być w 100% zdrowa na diecie wegetariańskiej> Do którego roku życia? Czy na starość, po przekroczeniu jakiego progu wieku, powinno się z powrotem wrócić do mięsa? o ile w ogole.

Love, laugh and live! :)

Odnośnik do komentarza
Gość karolciaaa22

Hej!
Jestem wegetarianką od 7 lat i nie zamierzam tego zmienić. Jednak ostatnio bardzo osłabiłam organizm. Po wizycie u lekarza i badaniach wynikło, że mam początek anemii. Wiem, że muszę uzupełniać systematycznie żelazo, dlatego zastanawiam się nad dobrym suplementem. Co polecacie??

Odnośnik do komentarza

oglądałam ostatnio program o weganach którzy swoje dziecko od urodzenia karmili tylko produktami z diety weganskiej pokazywali wyniki dziecka i byly ksiazkowe. nie wiem jak oni to zrobili ale jak widac mozna, chcoiaz przyznali sie ze na jedzenie wydaja 2-3 razy wiecej niz przecietni kowalscy

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza

Ponad roku temu przeszłam na wegetarianizm. Brałam też witaminy na zdrowy wygląd włosów, jednak około 5 miesięcy temu przestałam. Mam teraz poważny problem ponieważ włosy strasznie mi wypadają. Wydaje mi się że może to być spowodowane nie jedzeniem mięsa ani ryb, lub rozważałam też kwestię hormonów, chociaż mam 18 lat i nie wydaje mi się aby to był ten problem. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Dzień Dobry !
Mam skończone 15 lat i od jakiegoś czasu miewam zawroty głowy . Nie jem mięsa od kilku lat.
Myśle ze zawroty głowy nie sa spowodowane tym ze nie jem miesa poniewaz dosyc dlugo go nie jem a wczesniej takich rzeczy nie mialam . kreci mi sie w glowie gdy jestem w miejscu cieplym np w szkole gdy wyjde na zewnatrz szkoly zawroty mijaja . co sie dzieje ? czy to moze byc anemia ?
co mi dolega ?

Z góry dziekuje .
bardzo prosze o odpisanie.

Odnośnik do komentarza

wszystko zależy od tego jak do tego podejdziesz, bo jesli z głową ułożysz sobie jadłospis to powinno być dobrze. Najlepiej by było jakbyś poszła do dietetyka który indywidualnie dobierze ci diete. Bo wegetarianizm to nie tylko nie jedzenie mięsa. Przy tej diecie trzeba mysleć o powstających niedoborach i o tym jak je pokryć by nie doprowadzić do długotrwałych braków

A dragon whisper her name,
on the east.
You win, or you die.

Odnośnik do komentarza
Gość Asia-990

Młodzież i dzieci powinny przy takiej diecie stosować suplementację. Bardzo dobry preparat witaminowy nazywa się Floradix saludynam. Pozwoli nam uzupełnić brakujące przy diecie wegetraiańskiej witaminy i minerały. Ważne że jest to preparat bez konserwantów i sztucznych barwników. Polecam bo sama brałam go wielokrotnie:)

Odnośnik do komentarza

dieta wegetarianska jest dobra i w okresie dojrzewania i dla kobiet w ciazy i ich dzieci od urodzenia tylko trzeba wiedziec co jesc, jesli ktos rezygnuje z miesa a je ziemniaki z marchewka to nabawi sie anemii, najpierw trzeba ulozyc sobie dokladny jadlospis wiedziec ile jesc czego aby dostarczac sobie odpowiednie skladniki. Nie ma czegos takiego jak nieodpowiednia dieta wegetarianska w okresie dojrzewania nieodpowiedni jest sposob zywienia nie cala dieta bo przeciez sa ludzie ktorzy od urodzenia nie jedza miesa sa silni i zdrowi i dojrzewaja

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...