Skocz do zawartości
Forum

Kolonoskopia a depresja


Gość DAda-rek

Rekomendowane odpowiedzi

nęka mną poważny problem, czy mam wykonać kolonoskopię w narkozie czy nie. Boję się tego badania, mianowicie, żeby nie doszło do uszkodzenia jelita grubego. Od 3 lat nie mogę się na to zdecydować. Słyszałem że to jest bardzo niebezpieczne. Czy Wy też mieliście takie obawy i jak czuliście się po takim badaniu? Jak jest z wypróżnianiem się? bardzo się tego boję a muszę to zrobić, ze względu na moje dolegliwości żołądkowe, trawienne. Dajcie jakieś rady będę wdzięczny. Darek :(

Odnośnik do komentarza

Dlaczego niebezpieczne,moja koleżanka ,miała dwa czy trzy razy,do przyjemnych badań to nie należy ,ale bez przesady,
dzień wcześniej coś tam się pije ,żeby wyczyścić jelita,

jaki masz problem,że potrzebna jest kolonoskopia?Na dolegliwości żołądkowe nie robi się kolonoskopii,a na trawienne najlepiej pomagać metodami naturalnymi.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
Gość cytrynowa babeczka

Jezeli masz obawy to wybierz naprawę dobrego gastrologa i zrób w znieczuleniu ..
Rzadko sie slyszy o powikłaniach takze Twoje obawy sa na wyrost.
Jesli masz wskazania lekarskie ku temu i miałeś wczesniej gastroskopię ktora nie wykazała przyczyny to warto zrobic kolonoskopię tym bardziej jesli ktoś z Twojej rodziny miał problemy z jelitem grubym .
Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza

Ja miałam ze znieczuleniem miejscowym i żyje. Jedyna nieprzyjemność to taka, że czasami dostaje się mocnych kolek jelita, i to powoduje ból. Ale da się przetrwać, poza tym nie każdy odczuwa ból. Ja akurat jestem drobnej budowy ciała, może dlatego go odczuwałam.
Ale za to jakie pochwały od lekarzy hehe ( nie lubię pokazywać swoich słabości, nawet jak mnie skręca).

Spokojnie, to nic nadzwyczajnego.
Wypróżnienia są jak najbardziej normalne po tym badaniu, przynajmniej w moim przypadku.
A jak się czułam po badaniu? Spałam cały dzień, bo byłam wyczerpana po znieczuleniu i innych badaniach przed tym ;]

Odnośnik do komentarza
Gość andrzejek malutki

siemka Darek, spoko, nie bój się o kolonoskopię, to trochę jest krępujące dla mężczyzny gdy jakiś lekarz grzebie mu w tyłku a zwłaszcza gdy to jest mężczyzna, przyznaję ci rację, też bym się spalił ze wstydu, ale jak to jest kobieta to spoko, jeszcze ujdzie w tłoku. Myślę że o to Ci chodzi, że badającym ma być mężczyzna. Taka intuicja. Więc głowa do góry, wstyd zostaw na boku, po prostu nie myśl o tym. To tylko badanie, a wstyd minie. Kiedyś miałem takie badanie, to prawda było bolesne, narzędzia trochę uwierają i pózniej boli trochę odbyt. Zalecają nawet specjalną dietę płynną by nie przemęczać odbytu jelita grubego, tej końcówki. Co do twoich dolegliwości trawiennych to podejrzewam złogi w jelicie grubym, i chyba stąd te problemy trawienne. Stosujesz złą dietę i wygląda mi to na zatwardzenie, to jest niebezpieczne. Troszkę się rozpisałem ale myślę, że moje rady pomogą Ci. ;/

Odnośnik do komentarza
Gość andrzejek malutki

Deanerys
ja miałam to badanie na żywca :) bez znieczulenia. Bolało ale dało się wytrzymać. Dla mnie bardziej nieprzyjemne były przygotowania do tego badania ...

dodam jeszcze, to prawda badanie jest bolesne, znieczulenie niby pomaga lecz pózniej ból powraca z podwójną siłą, więc np: dla mnie nie ma różnicy czy w narkozie czy bez. Lepiej raz dobrze pocierpieć i zapomnieć, niż w twoim przypadku myśleć ciągle o badaniu. naprawdę nie myśl tyle o tym bo wpadniesz w straszną depresję o ile, już jej nie masz. Tak myślę że masz. Więc możesz sobie zafundować dwóch lekarzy, psychologa i proktologa. Naprawdę nie marnuj pieniędzy, moja dobra rada. POwodzenia.

Odnośnik do komentarza
Gość andrzejek malutki

ka-wa
Dlaczego niebezpieczne,moja koleżanka ,miała dwa czy trzy razy,do przyjemnych badań to nie należy ,ale bez przesady,
dzień wcześniej coś tam się pije ,żeby wyczyścić jelita,

jaki masz problem,że potrzebna jest kolonoskopia?Na dolegliwości żołądkowe nie robi się kolonoskopii,a na trawienne najlepiej pomagać metodami naturalnymi.

jeśli on ma złogi w jelitach, to nie wiem czy naturalne metody podziałają, to potrzebny jest specjalista jak ktoś tu już napisał poprzednio. No ale można na razie popróbować naturalnie. Może lewatywa?

Odnośnik do komentarza
Gość andrzejek malutki

~cytrynowa babeczka
Jezeli masz obawy to wybierz naprawę dobrego gastrologa i zrób w znieczuleniu ..
Rzadko sie slyszy o powikłaniach takze Twoje obawy sa na wyrost.
Jesli masz wskazania lekarskie ku temu i miałeś wczesniej gastroskopię ktora nie wykazała przyczyny to warto zrobic kolonoskopię tym bardziej jesli ktoś z Twojej rodziny miał problemy z jelitem grubym .
Pozdrawiam .

jasne że też gastrolog, i to on może zrobić lewatywę na prośbę pacjenta, tzn. pielęgniarka, jeśli Darek się wstydzi. Chociaż to idzie do odbytu ale jakoś trzeba mu pomóc. Tu się zgodzę z cytrynową babeczką. Bo kto mu w domu zrobi profesjonalnie? Ja bym mu pomógł i to bardzo chętnie. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

~andrzejek malutki
to trochę jest krępujące dla mężczyzny gdy jakiś lekarz grzebie mu w tyłku a zwłaszcza gdy to jest mężczyzna, przyznaję ci rację, też bym się spalił ze wstydu, ale jak to jest kobieta to spoko, jeszcze ujdzie w tłoku.

Co ma do tego wstyd? Odbyt służy tylko do jednego u każdego z nas. A więc jesteśmy na równi.

Mnie bardziej krępowało to, ze robił te badanie mężczyzna, niż jakby robiła to kobieta. Aczkolwiek pielęgniarki czuwały obok, wiec mogłam to jakoś znieść :)

Odnośnik do komentarza
Gość Czarna Wdowa

ka-wa
Kolonoskopia jest wskazana gdy są bóle brzucha niewiadomego pochodzenia,np polip czy guz,
ale jeśli nie ma bóli brzucha ,ja bym nie robiła kolonoskopii,
na pewno nic nie da przy zaburzeniach trawienia.

Kolonoskopie wykonuje się nie tylko w przypadku bólów brzucha, czesto robi się ją w celach diagnostycznych własnie by potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia trawienia. Bo jesli nic nie znajdą podczas kolonoskopii to najprawdopodobniej problem leży w trawieniu. Kolonoskopie robi się często bo to jedno z najlepszych badań jeśli chodzi o jelita, które na usg nie wychodzą.

Odnośnik do komentarza

kwiatuszek2

Co ma do tego wstyd? Odbyt służy tylko do jednego u każdego z nas. A więc jesteśmy na równi.

Mnie bardziej krępowało to, ze robił te badanie mężczyzna, niż jakby robiła to kobieta. Aczkolwiek pielęgniarki czuwały obok, wiec mogłam to jakoś znieść :)

wiesz z tym odbytem bywa różnie, np; nie chciałbym żeby mi ktoś obcy tam grzebał, zresztą nie wiem czemu autor bardzo panikuje przed tym, co i tak go czeka. Może ma guzy w jelitach i się raczej boi choroby nowotworowej i w tym ma problem, to było by zrozumiałe. W pózniejszym czasie wycinanie jelita i chemia. Niezle. (

Odnośnik do komentarza

~Czarna Wdowa
ka-wa
Kolonoskopia jest wskazana gdy są bóle brzucha niewiadomego pochodzenia,np polip czy guz,
ale jeśli nie ma bóli brzucha ,ja bym nie robiła kolonoskopii,
na pewno nic nie da przy zaburzeniach trawienia.

Kolonoskopie wykonuje się nie tylko w przypadku bólów brzucha, czesto robi się ją w celach diagnostycznych własnie by potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia trawienia. Bo jesli nic nie znajdą podczas kolonoskopii to najprawdopodobniej problem leży w trawieniu. Kolonoskopie robi się często bo to jedno z najlepszych badań jeśli chodzi o jelita, które na usg nie wychodzą.

pewnie, jak coś dolega to szuka się pomocy wszędzie. Z jelitem grubym nie ma żartów :(

Odnośnik do komentarza

Ja lekarzem nie jestem ,ale biorąc na logikę nie ma sensu robić tego badania ,jak nie ma bólów brzucha,a autor nie wspominał o bólach,
ludzie boja się takich i podobnych badan z różnych względów,

a zaburzeń trawienia nie zbada się kolonoskopią ,w sumie niczym się nie zbada,
bo tu tylko zmiana diety pomoże.

Często lekarze jak nie wiedzą co jest zlecają takie badania,
ale ja należę do osób,które słuchają lekarza nie wyłączając przy tym samodzielnego myślenia,
tym samym wykonuję te polecania z którymi się zgadzam i jak do tej pory dobrze na tym wychodzę.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

ka-wa
Ja lekarzem nie jestem ,ale biorąc na logikę nie ma sensu robić tego badania ,jak nie ma bólów brzucha,a autor nie wspominał o bólach,
ludzie boja się takich i podobnych badan z różnych względów,

a zaburzeń trawienia nie zbada się kolonoskopią ,w sumie niczym się nie zbada,
bo tu tylko zmiana diety pomoże.

Często lekarze jak nie wiedzą co jest zlecają takie badania,
ale ja należę do osób,które słuchają lekarza nie wyłączając przy tym samodzielnego myślenia,
tym samym wykonuję te polecania z którymi się zgadzam i jak do tej pory dobrze na tym wychodzę.

no to mamy regres, przesadzam. Facet napisał że się boi. Rozumiem to. Bo widzi się straszne. Jak nie miał nigdy w życiu to ma prawo się bać. Najadł się jakiegoś świństwa i nie może biedak spać (

Odnośnik do komentarza

wspomnę że facet napisał coś o wypróżnianiu się, wiec na moje oko może mieć zaburzenia trawienne, ze zlej diety, wszystko jedno. A jeśli to się długo powtarza to problem z jelitami gwarantowany, że tak to ujmę. Ka-Wa proponujesz herbatki ziołowe? Czy coś na przeczyszczenie ColonC? Może on cierpi na zatwardzenie, to boli, bo stolec jest twardy i nie dochodzi do wypróżnienia. Jejku,

Odnośnik do komentarza

co ma wiek do badania kolonoskopii. Przechodzi się to i w młodości i w starości. Tylko że dziadkowie mają trudniej ze względu na zwiotczałe pośladki i odbyt. Sorry za szczegóły ale tak jest. Łatwo wam mówić, nie dziwię się Darkowi że pęka, trzeb ago pocieszyć w "nieszczęściu". Najważniejsze żeby nie był spięty w trakcie wkładania rury do odbytnicy, bo rzeczywiście można uszkodzić jelito grube. Ale z tego co mi wiadomo lekarze dają coś na uspokojenie? Chyba tabletkę lub dożylnie ze dwie krople. Można poprosić też o środki przeciwbólowe. Kolega mi opowiadał że to działa i jakoś reszta idzie "po maśle" P;/

Odnośnik do komentarza
Gość cytrynowa babeczka

Kawa autor napisał" dolegliwości żołądkowe ,trawienne .
Pod terminem dolegliwosci żołądkowe mozna rozumiec takze i bóle więc jesli do tej pory lekarz wykonujac rozne badania nie zdiagnozował tych dolegliwości to naturalną rzeczą jest ze zaleca kolonoskopie .
To ze Ty nie robisz zaleconych badan i dobrze na tym wychodzisz to nie znaczy ze ktoś na tym wyjdzie dobrze .
Uparcie twierdzisz ze to badanie nic nie da .Nie jesteś ani lekarzem ani nie wiesz dokładnie co autorowi dolega a tak zdecydowanie odradzasz to badanie .Nie przesadzasz ?

Oczywiście ze jak ktoś ma lęki i od 3 lat nie moze zdecydowac się na badanie to niech zrobi to w znieczuleniu ogólnym .Mniej stresu a przede wszystkim ,co najwazniejsze nie poruszy się przy wkładaniu sondy do odbytu.

Mój mąz ,z racji tego ze jest w grupie podwyzszonego ryzyka ,co 5 lat ma wykonywaną kolonoskopię .
Jest tak ,ze badanie jest do zniesienia a innym razem jest bardzo bolesne .Dlatego warto poszukac w necie opinii na temat lekarzy wykonujących to badanie bo tu doswiadczenie ma duże znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Gość cytrynowa babeczka

Oczywiście że tak moze być Kwiatuszku .
A może i być tak że zwykła zgaga ,odbijanie,chudniecie ,nudności i kompletnie bez bólu moze byc poczatkiem choroby nowotworowej .Dlatego jeśli lekarz zaleca badanie to warto go posłuchać zeby potem nie okazało się ze jest za pózno .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...