Skocz do zawartości
Forum

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa a planowanie ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, zdiagnozowano u mnie zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mam zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego i przepisano mi A****. W internecie i na ulotce znalazłam różne informację o wpływie tego leku na płodność, dlatego mam pytanie czy myśląc o dziecku po zakończeniu leczenie mogę zażywać ten lek, czy lepiej poprosić lekarza o jego zmianę?

Odnośnik do komentarza

Witam lekarz reumatolog pod którego stałą kontrolą jestem wie o moich planach, przepisał mi a**** bo tylko po nim stan zapalny i objawy bólowe się zmniejszają, a co do problemów z płodnością to określił, że zna wiele kobiet które po odstawieniu leku zachodziły bez problemu w ciąże. Przebieg choroby zzsk występuje z remisjami (okresami złagodzenia lub całkowitego zaniku obiawów) i okresami zaostrzeń. Po już prawie 4 miesięcznej walce z bólem i szukaniem przyczyny, mam zdiagnozowaną chorobę, dostałam odpowiednie leki, kończe zabiegi rehabilitacyjne, mogłam wrócić do pracy i czuję się coraz lepiej. Przed pojawieniem się oznak choroby rozpoczęłam starania o dziecko, ale niestety musiałam je zawiesić, teraz chciałabym do tego wrócić, wiec zastanawiam się jak wkońcu jest z tym lekiem. Moje pytania kręcą się wokół tego czy zażywanie a***** może po odstawieniu doprowadzić do zakłóceń miesiączki, oraz co jeżeli już uda mi się zajść w ciąże a choroba powróci, to czy będę mogła zażywać ten lek ? W przyszłym tygodniu mam wizytę z moją ginekolog i mam nadzieję, ze rozwieje moje wątpliwości. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dobrze, że leczenie przynosi efekty. Starania o dziecko rozpocznij dopiero po zakończeniu kuracji i odstawieniu leku. O tym jak będzie z miesiączką to sama się przekonasz, bo u każdego może być inaczej w zależności od wrażliwości organizmu. Jesli choroba nawróci to podejmiesz leczenie takim lekiem, jaki wtedy wybierze lekarz. Lekarka napisała tutaj, że ten lek jest niebezpieczny dopiero w trzecim trymestrze. nNie ma co jednak z góry zakładac najgorsze. Na pewno sa jakieś zalecenia profilaktyczne. Po zakończeniu leczenia zacznij pilnie się do nich stosować a wierze, że choroba nie wróci i będziesz mogła spokojnie urodzić swoją dzidzie :)

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie, starania o dziecko niestety odeszły na dalszy plan, dalej walczę z bólami biodra i wysokim OB, ostatnio zrobiłam rezonans magnetyczny stawu krzyżowo-biodrowego i otrzymałam opis: rozległy obrzęk szpiku stawowych powierzchni talerzy biodrowych oraz podchrzęstne ogniska obrzęku szpiku powierzchni stawowych kości krzyżowych, umiarkowane poszerzone szpary prawego stawu krzyżowo-biodrowego. Nie wiem co to oznacza, czy potwierdza to diagnozę zzsk, wizytę u lekarza mam w przyszłym tygodniu, ale jeżeli ktoś mógłby mi przybliżyć z medycznego na "nasze" co ten wynik oznacza byłabym wdzięczna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...