Skocz do zawartości
Forum

Kiedy zaczyna działać tabletka antykoncepcyjna?


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę mi wyjaśnić moją wątpliwość dotycząca tego, od kiedy skutecznie zaczyna działać pigułka antykoncepcyjna. Biorę od tego cyklu pierwsze opakowanie tabletek Bxxx Dxx (nie chcę pisać pełnej nazwy) i w ulotce jest napisane, że jeżeli pierwszą pigułkę przyjmuję pierwszego dnia miesiączki, to działanie antykoncepcyjne jest od tej pigułki. Ale przeglądając portale ginekologiczne zauważyłam wpisy, że działanie antykoncepcyjne jest skuteczne od drugiego opakowania, z uwagi na to, że przez stosowanie pierwszego opakowania organizm się dopiero przyzwyczaja. Ginekolog nie powiedział mi nic takiego, więc proszę o wyjaśnienie. Ponadto czy plamienia lub lekkie krwawienia mają wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Odnośnik do komentarza

No właśnie moim zdaniem także od pierwszej pigułki z pierwszego opakowania pod warunkiem, że została przyjęta w pierwszym dniu miesiączki (tak jak zrobiłam). W ulotce jest tak wyraźnie napisane. Ponadto regularnie zażywam pigułki, nie miałam wymiotów ani biegunek. Jednak bardzo niepokoi mnie to, co wyczytałam na różnych portalach, a mianowicie, to, że tabletki są skuteczne po miesiącu (czyli od kolejnego opakowania), czyli dopiero jak się organizm przyzwyczai. Pojawiały tam się także opinie, że lekkie krwawienia to efekt nietrzymania cyklu przez hormony i że może być obniżona antykoncepcja. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza

A jeszcze proszę mi wyjaśnić - zwykle cykle miałam około 28-30dniowe, w poprzednim cyklu miesiączkę miałam 12.10., w tym cyklu powinna być 10.11., ale wystąpiła wcześniej mianowicie 6.11. - to był mój pierwszy dzień krwawienia i wtedy przyjęłam pigułkę. Czy ochrona antykoncepcyjna jest pełna, pomimo tego, że wcześniejsze cykle były dłuższe, a ten przed wystąpieniem miesiączki 6.11. był krótszy? czy ma to znaczenie?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Odpowiadając na Pani pytania:
- jeśli tabletka została przyjęta zgodnie z zaleceniami producenta czyli 1 dnia miesiączki, skuteczność jest pełna już od zażycia pierwszej tabletki,
- plamienia lub lekkie krwawienia nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji,
- ochrona antykoncepcyjna jest pełna pomimo faktu, że miesiączka w tym cyklu pojawiła się 4 dni wcześniej - najważniejsze, że przyjęła Pani tabletkę pierwszego dnia krwawienia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...