Skocz do zawartości
Forum

Jak poradzić sobie z kompleksami?


Gość ka...il

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewne problemy ze sobą . Często mam tak ,że potrafię wmawiać sobie różne rzeczy np. ,ze mam coś brzydkiego ( paznokcie, twarz , nos) co jak utwierdzają mnie wszyscy wokół nie jest prawdą .Najgorsze jest to ,ze przez to zazwyczaj płaczę w nocy i czuję się załamana, Ostatnio wmówiłam sobie, ze jestem sama i ,ze nikt mnie nie lubi ,przez co straszliwie się martwię. Odczuwam często też mocny lęk ,ale nie mam szczególnego powodu. Często po kłótniach ze znajomymi kłócę się o to ,ze maja mnie za jakąś głupią i pustą ,ale oni w ogóle nie wiedzą o co mi chodzi.Bardzo mi z tym ciężko ponieważ, sama wmawiam se rzeczy ,które nie są tak naprawdę prawdziwe, wierzę w nie , a nawet załamuje się przez to mocno. Jeśli ktoś powie mi coś złego od razu się załamuję i odechciewa mi się rozmawiać z ludźmi. Co do przebywania z innymi też mam pewne dziwne zachowania. Nie lubię odpowiadać na pytania innych bo boję się ,ze będą się ze mnie nabijać jak coś źle powiem, często mam mocny dystans do nieznanych mi osób, odczuwam wobec nich niepokój . Co to może być? Czy mam jakieś zaburzenia osobowości ?!

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem masz kompleksy, masz niską samoocene i niskie poczucie własnej wartości i to jest Twój problem. Z góry zakładasz, że jesteś brzydka, słaba, gorsza i jeszcze jakakolwiek inna. Widzisz same swoje wady i nakręcasz się sama krytyką, w która zaczynasz wierzyć. Sama rozkręcasz tę karuzelę, a jak sama widzisz - ona powoduje jakieś lęki, stres, niepokój. Musisz zmienić swoje nastawienie do siebie, polubić siebie. Stań przed lustrem, przyjrzyj się sobie i znajdź kilka cech, które w sobie lubisz, np. ładne oczy, ładny uśmiech, ładna figura. Nawet jeśli pomyslisz sobie, ze i tak nie jest idealna, to docen to, że masz taką jaką masz i że nie jedna dziewczyna by Ci pozazdrościła. Podobnie z charakterem. Spisz na kartce swoje cechy pozytywne, a jak najdą Cie te negatywne myśli, wyciągnij kartkę i zamiast się krytykować, przeczytaj te plusy. Wmawiaj sobie pozytywne rzeczy, doceniaj siebie nawet w najdrobniejszych kwestiach. Wiedz, że to, że my siebie krytykujemy bo nie podobamy sie sobie nie jest prawdziwe. My znamy kazda nasza wade i niedoskonałosc, ale inni nie i dla innych Ty jestes idealna i chcieliby byc tacy jak Ty. Nie zadręczaj się tymi myslami złymi i kompleksami. Odwróć je. Myśl pozytywnie, jak Cie najdzie ze np masz brzydkie paznokcie bo je obgryzłas czy coś, pomysl ze to tylko paznokcie ktore niedlugo odrosna i nastepnym razem nie obgryziesz, za to masz ładne włosy albo fryzure która przyciaga uwage.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Tarja ma rację - nie masz zaburzeń osobowości. Powinnaś po prostu popracować nad poczuciem własnej wartości. Poczucie własnej wartości składa się z trzech elementów: samooceny, samoakceptacji oraz zachowań wobec siebie. Stosunkowo najłatwiej jest zmienić samoocenę, gdyż jest to komponent poznawczy. Ćwiczenie, które zaproponowała Tarja (wypisanie cech, które w sobie lubisz) może okazać się pomocne. Postaraj tez traktować siebie jak najlepszą przyjaciółkę. Więcej wskazówek jak poprawić swoje poczucie własnej wartości znajdziesz pod linkiem: Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...