Skocz do zawartości
Forum

Co mi dolega,na co jestem chory?


Gość Ghbh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 18 lat i od pewnego czasu dokucza mi cos podobnego do depresji czy lekow nerwicowych. Sam nie wiem.Powiem odrazu ze jestem bardzo wrazliwy,wszystkim sie przejmuje,nawet blachostkami gdzie inni ludzie by nawet na chwile by sie tym nie przejeli.A wiec to wszystko zaczelo sie 3 tygodnie temu. Wtedy powiesil sie moj dalszy sasiad ktorego dobrze nie znałem,tylko zwidzenia.Odrazu dopadly mnie dziwne mysli. Zaczelem to sobie wyobrazac jak ona sie wieszala itp. Bardzo sie tego przestraszylem zaczelo wirowac mi w glowie nie moglem zasnac.I od drugiego dnia zaczela sie meka.Jakies dziwne mysli samobójcze,wyobrazenia,pokusy jakby mnie to tez czekało. Na drugi dzien nie moglem usiedziec na miejscu kordzilo mnie to abym to zrobil. Co jakis czas sie oprzytomnialem i stwierdzalem jaki ze mnie duren.Najbardziej sie balem jak zostalem sam w domu bo myslalem ze sobie cos zrobie.Po paru ciezkich dniach jakos to minęło. Byl spokój jeden tydzien wogole o tym nie myslalem,czasem cos sobie przypominalem ale do szybko mijalo.Wrocilo ostatnio jak zaczelem narzekac na szkole i kursanta prawo jazdy.Od razu to samo leki bol glowy i te mysli.Ale teraz jakos nie chce minac niestety choc staram sie o tym nie myslec i robic co innego to jednak nie mija jak wczesniej,biore jakis lek uspokajający i melise oraz zielona herbate ale zawiele nie daja.Chec do zycia mam dosyc staram sie normalnir funkcjonować.Ale tak jakby w mojej glowie byl jakis szatan i kusil. Czemu to nie chce minac jak wczesniej skoro jestem juz po nie kad przyzwyczajony do tego.Nie mam wiekszych powodow aby to robic. Ale czasem juz te mysli mnie wkurzaja i czlowiek jakby chcial skonczyc czy boi sie ze straci nad soba kontrole. Mam te dziwne wyobrazenia jak skacze z okna czy sie nie daj boże wieszam. Mam tez dziwne urojenia jak widze jakis pasek czy krawat lezacy to odrazu jedno na mysli.Ostanio widzialem jak szedlem ze szkoly sznur na drzewie i tak dziwnie mnie kusiło.I co wy o tym sadzicie,na pewno to powieszenie sasiada mialo niestety taki wplyw na moja psychike. Ale dlaczego jak jego rodzina normalnie sie oczasla i normalnie funkcjonuje. Nie moge choc bardzo chce tych mysli. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Myśli o śmierci i gorsze samopoczucie oraz towarzyszące temu wszystkiemu stany lękowe mogą świadczyć o rozwijających się zaburzeniach depresyjno-lękowych. Możliwe, że tak bardzo wstrząsnęła Tobą informacja o śmierci samobójczej sąsiada/sąsiadki, że pojawił się aktualnie gorszy nastrój. Obserwuj siebie, notuj swoje objawy. Jeśli sytuacja się nie zmieni w ciągu dwóch tygodni, a objawy nasilą, skonsultuj się z psychologiem albo psychiatrą. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

A może tak jak uparcie umiesz myśleć o śmierci- jak ona Cię kusi bo tu sznurek na drzewie, a tu leży krawat spróbuj się przerzucić na uparte myślenie o życiu. O tu w telewizji czas wakacji i pokazują jak jacyś ludzie skacza na bunge (myśl- czy to jest bardziej niebezpieczne, czy fascynujące i gdzie tego można zażyć). kolega wrócił z Helu i opowiadał,że jeżdzil na desce (myśl czy to w kostiumie kąpielowym czy w piance, czy jak się spada to trudno potem się wdrapać na tę deskę i jakbym ja sobie dawał radę w tej sytuacji). Info ze w Polsce lekarze zrobili taką fajną operację dziewczynie, której przez oczodól wbił się kij od szczotki do wnętrza czaszki i walczyli o jej życie, A potem nowatorsko taki sztuczny plat sztucznej kości jej wmontowali na jej ubytek w czaszce. Dziewczyna jest poddawana rehabilitacji neurologicznej i wszyscy mówią, że wyszła z tak trudnych tarapatow i czyni zauważalne postępy, bo ma silną wolę życie ( myśl- silna wola życia czyni cuda,i druga- ile lat trzeba pracować i jakim trzeba być pasjonatem swojego zawodu aby dokonywać trzeciej takiej operacji na świecie).

Jak widzisz myśli kłębią się w NASZEJ głowie i możemy ROZWIJAĆ te myśli, które wiodą nas ku rozwojowi, ku życiu a nie ku smutkowi, śmierci. To Twoje życie i to Ty masz obowiązek dbać o nie, nikt tego za Ciebie nie zrobi.

Owszem do tego żeby sprawy wiodly się lepiej czasem potrzeba trochę szczęścia, ale zawsze potrzeba dużo własnej, świadomej pracy. Pracy,która prowadzi do sukcesu a nie do stagnacji, do ponuractwa, do depresji.

To Twoje życie i potrzebna jest Twoja własna praca.

Odnośnik do komentarza

Dzieki za wsparcie.Ale jak myslisz jak wybic z głowy te glupie mysli. W pod swiadomosci wiem ze te mysli sa bardzo głupie ale cos w mojej glowie jest i mowi wrecz przeciwnie. Jeszcze miesiac temu bym sie z tego smial i nie mial takich skojarzen,ale cóz trzeba jakos z tego wyjsc.Ale wlasnie jak,zaczelem robic rozne rzeczy aby o tym nie myslec ale to za bardzo nie pomaga,rozmawiam tez sam ze soba itp. Ale co wpic do głowy mowic sobie aby mi te mysli obrzydły i zapomnial o nich?

Odnośnik do komentarza

Staram sie myslec pozytywnie.Mysle tez o tym jakby czuła sie moja rodzina gdybym nie daj boze to zrobił itp.Mowie sobie ze gdy nic mi nie było miałem tyle planow i teraz musze je wykonac.Ale powiem ci ze za duzo nie mozna myslec. Bo na moim przykladzie to widać. Po smierci sasiada duze o tym myslałem. Dlaczego to zrobił,jak wyobrazam to sobie. I to niestety zle działa na moja psychike. Chciałbym miec ja jak moi koledzy. Maja wszystko gdzies,bawia sie ciesza zyciem. I nie maja zaplatanej głowy głupotami.I pomysle ze nie dawno temu bylo tak pieknie. Staram sie wracac do tych mysli. Moze jeszcze cos aby sobie pomoc?

Odnośnik do komentarza
Gość dla chorego

równolegle z lekami stosuj się do nw. wskazówek, bo zwariujesz:

DEFINICJA STRESU (med.): stan ustroju wywołany każdym szkodliwym bodźcem o odpowiednim natężeniu (stresorem), np. wtargnięciem bakterii chorobotwórczych, urazem, wstrząsem psychicznym. Stresory wpływają pobudzająco na wydzielanie hormonu przedniego płata przysadki mózgowej kortykotropiny (ACTH), aktywizującego korę nadnerczy, zapoczątkowując w ten sposób reakcje alarmową (uruchamianie sił obronnych organizmu). Wszystkie nieswoiste odczyny składają się na ogólny zespół adaptacji ustroju, ze wzmożonym wydzielaniem kory nadnerczy, przebiegający w trzech fazach: reakcji pogotowia, okresu obrony (oporu), okresu wyczerpania (ciężkiej choroby prowadzącej nawet do śmierci).

DEFINICJA STRESU (psychologiczna): czynniki zewnętrzne, które utrudniają lub uniemożliwiają zaspokojenie potrzeb i wykonanie zamierzonych zadań, zagrażają czymś jednostce lub wpływają na obniżenie poczucia własnej wartości.
1. Cokolwiek przydarzy ci się nieprzyjemnego, zbagatelizuj to, zamiast wyolbrzymiać. Wiele zdarzeń ma tylko takie znaczenie, jakie im przypisujemy.
2. Podchodź do wszystkiego z dystansem. Zdarzy ci się kłótnia, upomnienie w pracy, powiedz sobie, że minie tydzień, a nie będzie się o tym mówić. Nic nie jest tak stare jak wczorajsza gazeta.
3. Porażka nic bardziej stresującego. Ale podejdź do tego z filozoficznym spokojem. Powiedz sobie, że to nie porażka, tylko przypadkowe nieporozumienie.
4. Staraj się kompensować stresy czymś przyjemnym. Idź do kina, kosmetyczki lub fryzjera, albo po prostu zafunduj sobie trochę wieczornego spokoju w miłym towarzystwie.
5. W pracy zaczynaj dzień od tego, co najtrudniejsze. W ten sposób nie będzie się to za tobą wlokło.
6. Nigdy nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj, bo będziesz miał(a) wyrzuty sumienia. Ten stres uczyni cię mniej wydajnym.
7. Nie daj się unieść pośpiechowi innych. Rób tyko to, co konieczne i zrezygnuj z niepotrzebnych działań. Lepiej dobrze wykonać jedno lub dwa zadania, aniżeli wiele i nie skończyć żadnego.
8. Do swego codziennego rozkładu wpisz kilka przerw do wykorzystania w dowolny sposób, nie wymagający od ciebie przystosowania się do środowiska, np. zadzwoń do swojego najlepszego przyjaciela, przyjaciółki.
9. Naucz się wyrażać swoje uczucia. Większość ludzi cierpiących na typowe schorzenia stresopodobne nie ma zwyczaju płakać i uważa łzy za oznakę słabości.
10. Profilaktycznie wspomagaj swój organizm magnezem wiedząc, że 1 minuta stresu niszczy ½ dziennego zapotrzebowania na magnez, a który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego w tym mózgu, siedliska pamięci i inteligencji. Najlepiej tolerowanym preparatem zawierającym magnez są tabletki musujące pod nazwą „Magnez Plusz”, zresztą optymalną dawkę magnezu zawiera proponowana w „Zasadach dietetycznych” tabletka falvitu lub multivitaminy. Z produktów spożywczych duże ilości magnezu zawiera kakao i czekolada.
11. Pamiętaj! Magnez jest niszczony nie tylko przez stres ale również przez kawę i alkohol.
12. Często stosuj relaksację wg zasady: oddychaj równomiernie i spokojnie, następnie stopniowo wydłużaj oddech. Wciągnij powietrze, licząc do czterech, i także licząc do czterech, wstrzymaj oddech – zauważ, jak ogarnia cię spokój. Wypuść powietrze, licząc do czterech i, licząc do czterech wstrzymaj oddech. Wykonaj w ten sposób 10 oddechów, po czym zacznij oddychać normalnie- stwierdzisz, że twój oddech jest spokojny i odprężony.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...