Skocz do zawartości
Forum

Pierwsza wizyta u psychiatry na NFZ?


Gość zmeczonaxoxo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zmeczonaxoxo

Witam. Mam 19 lat, w tym roku zaczynam studia. Chciałabym skorzystać z pomocy psychiatry. Nie pracuje. Jestem ubezpieczona na NFZ tak jakby na mamę. Czy jeśli skorzystam z pomocy psychiatry, pójdę na wizytę czy mama będzie o tym wiedziała? Bo nie chcę o tym mówić mamie. Proszę mnie nie namawiać na to. Ale obawiam się, że wizyta zostanie wpisana w system. Że mama się o tym dowie przy okazji? Czy to jest możliwe? Wiem, że jak się idzie do lekarza, do przychodni na NFZ wpisują wszystkie wizyty w system. Na moje imię i nazwisko jako pacjentkę, i pewnie też na ubezpieczeniu? Mam rację? Czy to wpisują w system?
I moje kolejne pytanie. Chcąc się umówić do psychiatry w poradni zdrowia psychicznego, muszę wypełniać jakieś dokumenty, potrzebne jakieś zaświadczenie, że jestem ubezpieczona albo jakiś numer ubezpieczenia czy coś? Mogę mieć z tym kłopot, bo jestem ubezpieczona na mamę a ona przez urząd pracy. Jak go wygląda?,Czy lepiej skorzystać z pomocy prywatnie? Będzie ciężko, ale wykonalnie, żeby płacić za wizytę raz w miesiącu. Proszę o wszelkie informacje i wskazówki, kto wie i korzysta.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Jeśli jesteś ubezpieczona przez rodzica i jesteś studentką, to tym bardziej możesz skorzystać z państwowej opieki medycznej, czyli na NFZ. Wizyta u lekarza psychiatry nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, zatem możesz od razu umówić się na wizytę, np. w poradni zdrowia psychicznego. Jeśli zarejestrujesz się do psychiatry, mama nie będzie o tym wiedziała. Nie musisz jej o tym mówić. Chociaż akurat uważam, że to żaden wstyd ani ujma iść po pomoc do lekarza. Oczywiście wizyty są rejestrowane w systemie danego ośrodka, ale nie sądzę, by mama była taką specjalistą od informatyki, aby szperać w systemach ;) Spokojnie. Podczas umawiania wizyty możesz zostać poproszona np. o legitymację studencką. Jest jednak coś takiego jak eWUŚ - Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie trochę z innej beczki. Słyszałem, że podobno żeby iść do psychiatry, najpierw trzeba pójść do psychologa albo lekarza rodzinnego po skierowanie.... Jest ono potrzebne naprawdę czy to tylko jakieś bujdy ludzi, którzy nie wiedzą o czym mówią? Chciałem się wybrać do psychiatry, ale jeśli koniecznie jest skierowanie, to nie chciałbym sobie wydłużać drogi do tej wizyty, tylko od razu wiedzieć co robić.

"Łatwo jest żyć na tym świecie. Trudno jest żyć bez przynależności do niego. Ja nie chcę być jego częścią. Róbcie, co uważacie, ja odchodzę."

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...