Skocz do zawartości
Forum

Jak to możliwe, że do zapłodnienia wystarczy jeden plemnik?


Gość M...l

Rekomendowane odpowiedzi

Byłabym bardz wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi przez lekarza ginekologa. Czytałam tutaj pytania pacjentów do lekarzy i zastanawia mnie rzecz dotycząca plemników.Osoba pytała czy możliwe jest zajście w ciążę gdy dotknęła palcem lekko wilgotnego od spermy ubrania i ten palec potem wsadziła do pochwy partnerki.Padła odpowiedź, że jest to możliwe i że do zapłodnienia wystarczy jeden plemnik. Naprawdę plemniki są tak wytrzymałe?I tylko jeden przeniesiony do pochwy w warunkach domowych wystarczy?

Odnośnik do komentarza

Czytałam i jest napisane, że startuje wiele milionów, a po drodze ginie ich ogromna ilość, dlatego to mnie zdziwiło, ze od samego początku tylko ten sam jeden da radę bez pomocy innych plemników.Często pary mają problem z poczęciem dziecka spowodowany zbyt małą ilością plemników w spermie, chyba nie byłoby żadnego problemu gdyby wystarczył tylko jeden. I w ogóle po co natura byłaby tak rozrzutna?
No i te plemniki w materiale, one nadal żyją jak wsiąkły w materiał? Apotem przeniesione palcem zapładniają? Naprawdę? :>

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że wystarczy nawet jeden. Nie wiem, jaka jest szansa, że przeżyje "podróż", ale jakaś na pewno jest, chociaż mikroskopijna.
Bez przesady z tym, że plemniki na materiale nie przeżyją. O ile dobrze pamiętam, to w organizmie kobiety przetrwają 2-3 dni, a poza nim pewnie spokojnie kilka godzin, zależnie od warunków.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze lekarze którzy są zarejestrowani na tej witrynie nigdy na żaden problem, pytanie, nie odpowiadają na forum.
Tylko przez formularz z góry witryny wyróżniony na czerwono ZAPYTAJ LEKARZA.
Archiwalne odpowiedzi lekarzy zadane w ten sposób przez użytkowników serwisu są do wglądu pod przyciskiem Pytania do lekarzy.

Przy okazji odpowiem, bo ja lekarzem nie jestem i mam chwilę czasu.

Gdyby tylko jeden plemnik dostał się do dróg rodnych kobiety, to nie ma żadnych szans na dotarcie do jajeczka.
Inaczej nie potrzeba by było ich milionów w jednej porcji wytrysku.

Plemniki poza ustrojem błyskawicznie tracą zdolności ruchowe do przemieszczania. Raz ochłodzona sperma do temperatury pokojowej jest bezwartościowa, bo plemniki już nie odzyskają wigoru. Natomiast jest wartościowa do sztucznego zapłodnienia, bo materiał genetyczny w główce plemnika nie ulega degradacji bardzo długo. Jest o tym gdzieś tu na portalu artykuł specjalisty - wystarczy poszukać. Odpowiedzi użytkowników w rodzaju Czerniczka są nic nie wartę, bo domniemają.

Odnośnik do komentarza

Derick dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź. Bardzo, bardzo :).Generalnie im więcej czytam wypowiedzi lekarzy, w tym w większe wpadam zdumienie. Ktoś pytał też czy jeśli wytrze spermę z rąk to jest możliwa ciąża- odpowiedź była że i owszem bo jakieś plemniki mogły pozostać na ręku. W takich wypadkach to już ciąża z ręcznika czy toalety mnie nie dziwi. Do tej pory w ciążę poza stosunkową wierzyłam jeśli tylko natychmiastowo świeża sperma zostałaby wprowadzona do pochwy lub wytrysk byłby przy wejściu do pochwy i sperma spłynęłaby a i te możliwości wydawały mi się mniej ryzykowne. Teraz to już plemniki jawią mi się jako terminatory.
Kurcze no, zawsze słyszałam że to wrażliwe istotki te plemniki, że mają wiele przeszkód po drodze do pokonania, ginie ich tak wiele!
Nie wiem czemu lekarze tak odpowiadają- faktyczna możliwość, czy jakieś zastraszenie? I też nie wszyscy lekarze- czytałam tu i na innych portalach wypowiedzi ginekologów bardzo wyczerpujące i uspakajające.
Derick jakbyś tak jeszcze mógł mi podesłać ten artykuł- będę wdzięczna,bo szukałam a znaleźć nie mogę.

Odnośnik do komentarza

Lekarze odpowiadają tak a nie inaczej, bo nie mają czasu każdemu klarować zawiłości płodności. Lepiej jest się asekurować że jest tak możliwość, niż później zbierać pretensje, bo ktoś domniema że zaszło się w ciąże z preejakulatu a faktycznie to było tak jak opisałem w komentarzu tutaj.
http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/stosunek-przerywany-preejakulat-zawiera-plemniki_40688.html#c137054

Lepiej jest przepisywać niekłopotliwe w stosowaniu hormony, niż się użerać z pacjentami. W dzisiejszym świecie nie ma na to czasu a i interesu. :-)

"Do tej pory w ciążę poza stosunkową wierzyłam jeśli tylko natychmiastowo świeża sperma zostałaby wprowadzona do pochwy lub wytrysk byłby przy wejściu do pochwy i sperma spłynęłaby a i te możliwości wydawały mi się mniej ryzykowne."

Trzymaj się dotychczasowej wiedzy, bo jest jak najbardziej prawidłowa.
Tutaj jest rzeczywiście jakaś szansa, ale też nie u każdej pary.

Wyszukiwanie archiwalnych artykułów na tym portalu jest rzeczywiści trudne, bo jest ich multum, w rozmaitych działach. Jak mi się uda znaleźć to wrzucę linka. :-)

Bystra, dociekliwa o wysoko sprawnej logice (rzadkość u kobiet) dziewucha z Ciebie. Lubie takie. ;-)

Odnośnik do komentarza

Derick, ja lubię wiedzieć, weryfikować wiedzę.
Jeszcze raz wielkie dzięki :).
I fakt, najlepiej po prostu przepisywać hormony, ale w tym temacie to lekarze nie przekonają mnie, że to takie super rozwiązanie. Zdrowy organizm faszerować tabletkami.
Co do stosunku przerywanego- większość par ma przeciętnie ok. dwoje dzieci, wątpię, żeby po urodzeniu tych dwojga, przestawano współżyć, albo cały czas stosowano prezerwatywy bądź tabletki antykoncepcyjne (choć tu już może nadmiar mojej interpretacji). I też skłonna jestem bardziej wierzyć, że było tak dobrze, że nie zdążył, niż w moc preejakulatu.

Odnośnik do komentarza

To jeszcze poczytaj, jak dokładnie dochodzi do wpadek przy stosunku przerywanym. Opisuje to szczegółowo w tym miejscu. Czytaj od końca. :-)
https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany

W końcu moim hobby jest seksuologia i wszystkie dziedziny około seksualne, weryfikowana praktyką, to i mam na tym polu ogromna wiedzę - przekraczającą w niektórych obszarach tą, którą mają dyplomowani seksuolodzy. :-)

Odnośnik do komentarza

Derick cieszę się, że na Ciebie trafiłam i dziękuję za dostarczenie lektury :).
Bardzo mnie denerwuje ignorancja i straszenie ludzi. A tu czytałam wypowiedzi ginekologów i seksuologów, które mnie zadziwiały. Po iluś tam stwierdziłam, że chyba lekarze Ci nie czytali za bardzo tego co pisali do nich ludzie, tylko odpowiadali hurtowo "jest taka możliwość, nie mogę wykluczyć, proszę w celu upewnienia się wykonać test ciążowy". I takie wypowiedzi jak te, którą napisałam na początku, wprowadzają w błąd i panikę. Bo napisał to lekarz, a lekarz to autorytet, ma wiedzę.
Grzebię więc, wyszukuję, żeby się ciągle nie bać :).

Odnośnik do komentarza

~Derick

W końcu moim hobby jest seksuologia i wszystkie dziedziny około seksualne, weryfikowana praktyką, to i mam na tym polu ogromna wiedzę - przekraczającą w niektórych obszarach tą, którą mają dyplomowani seksuolodzy. :-)

Co Ty nie powiesz... jesli tak faktycznie jest to czy mógłbyś się bardziej udzielać na ginekologii w ramach wolnego czasu oczywiście? Bo ogrom osób pyta i czeka na jakąkolwiek juz odpowiedz a nikt lub mało kto się w ogóle interesuje.W końcu to forum gdzie powinni raczej dostać odpowiedz na nurtujące pytanie.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...