Skocz do zawartości
Forum

Fizjoterapeuta odpowie na pytania. :)


Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarkRivers

Przychodzi pacjent do lekarza i mówi trzymając się z tyłu pleców
-Panie doktorze, strasznie boli mnie w gwieździe.
- Gdzie? W gwieździe? – dziwi się lekarz. Niech pan pokaże, gdzie dokładnie pana boli.
Pacjent pokazuje ręką, chwytając się za lędźwie.
- To przecież pana w krzyżu boli, a nie w gwieździe - stwierdza lekarz.
- No tak - zgadza się chory - ale nie wiedziałem, czy pan doktor jest wierzący^-^

Odnośnik do komentarza

Edyciak
rzepka w prawej nodze jest ustawiona delikatnie wyżej niż lewa. (choć dla ułatwienia mogłeś na zdjęciu oznaczyć, która to lewa noga ;) )

Znaczy prawa noga to rozumiem, że po prostu moja prawa?
Jesteś w stanie na tą chwilę zalecić mi jakieś ćwiczenia, czy już tylko wizyta u fizjoterapeuty może pomóc?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, czy na zdjęcie patrzeć jak na odbicie w lustrze czy jak na klasyczne zdjęcie, stąd nie wiem, która to prawa, a która lewa noga ;)
z tą wysoko ustawiona rzepką sam sobie nie poradzisz, ale możesz sobie rozciągać czworogłowy uda. Mogę podać ci parę "bezpiecznych" ćwiczeń, ale dobrze by było je skonsultować fizjoterapeutą.
- przysiady bez obciążenia: palce stóp skierowane do przodu, kąt zgięcia kolana do 90 st. rzepka ma celować na drugi palec u nogi (tzn. musisz pilnować, by kolano nie szło podczas zginania do koślawości)
- pozycja "krzesełko" przy ścianie: opierasz plecy o ścianę, uginasz kolana do 90 st. (siadasz na krzesło w powietrzu) i trzymasz tą pozycję przez kilkanaście sekund
- w leżeniu na plecach, kolana ugięte, stopy oparte o podłoże: unoszenie bioder do góry z wytrzymaniem
- jw. wersja trudniejsza: jedna noga w powietrzu (uda równolegle do siebie), druga stopa oparta na podłożu (prawa?)
- stanie na jednej nodze z lekko ugiętym kolanem na rożnych chwiejnych podłożach typu dysk sensoryczny, niedopompowana piłka gumowa, gruby sprężysty materac etc.
rozciągające:
- siad płaski na podłodze, stopy oparte o ścianę: wyciągasz i prostujesz kręgosłup, jednocześnie wciskając pięty w ścianę;
- leżenie na brzuchu, uginasz jedna nogę w kolanie, ręką chwytasz za kostkę i pogłębiasz ruch zgięcia kolana, pomagając sobie ręką.
- klęk na jednej nodze, noga z przodu wyprostowana w kolanie, nie zginając kolana pochylasz tułów do przodu
- podobnie jw. tylko nogę z przodu prostujesz tyle ile się da .

Odnośnik do komentarza

Zamieściłem już oznaczenia na zdjęciu, która to lewa noga, a która prawa, bo już sam nie wiem o której mówisz ;) Dzięki za propozycje ćwiczeń natomiast przy moich dolegliwościach bólowych na tą chwilę nie jestem w stanie sobie wyobrazić ćwiczenia typu "krzesełko przy ścianie".
Przy okazji jeszcze spytam co sądzisz o tapingu plastrami, czy jesteś zwolenniczką?

monthly_2016_02/fizjoterapeuta-odpowie-na-pytania_3659.jpg

Odnośnik do komentarza
Gość Danuta718

A jakie ćwiczenia zaproponujesz na przeciążony kręgosłup? Póki co oczekuję na rtg kręgów szyjnych ale na tą chwilę mogę powiedzieć że mam dość mocno wystające łopatki a kręgosłup układa się na kształt litery ,,S". Dodam że mam pracę dość mocno obciążającą kręgosłup, jednak zmiana nie wchodzi w rachubę:). W razie konieczności mogę podać więcej konkretów.

Odnośnik do komentarza

Wiem, że wielu z was nie jest w stanie sobie tego wyobrazić, że w wielu krajach Europy Zachodniej pacjent może trafić do fizjoterapeuty bez żadnego skierowania, podobnie jak u nas do lekarza rodzinnego. Fizjoterapeuta jest tam zawodem zaufania publicznego i jest zawodem a autonomicznym, ma możliwość zlecenia badań dodatkowych czy konsultacji z innymi specjalistami. Stąd ten wczorajszy strajk u nas.

Odnośnik do komentarza

Ojej, ból pleców to taki worek bez dna. Przyczyn dolegliwości może być całe mnóstwo. Napisz coś więcej. Ile masz lat? Jaką pracę? Czy miałeś jakąś operację albo jakiś uraz narządu ruchu? Kiedy boli najbardziej? Jaka pozycja zmniejsza dolegliwości? Czy występują bóle nocne/wieczorne? W którym dokładnie miejscu czujesz ból? Jak możesz to wstaw Zdjęcie rtg.

Odnośnik do komentarza

26 lutego w piątek był strajk grupy zawodowej fizjoterapeutów. Odbył się przemarsz ulicami Warszawy i zakończył się pod Sejmem. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została podpisana przez prezydenta w październiku i miała wejść w życie po pół roku, ale jakaś pani poseł wymyśliła sobie, że coś jej nie gra w tej ustawie i że chętnie się jej bliżej przyjrzy, więc złożyła wniosek o wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy.

Odnośnik do komentarza

Co zakłada ta ustawa? Po pierwsze definiuje, kto w Polsce może uprawiać zawód fizjoterapeuty. Określa, jakie uprawnienia mają osoby z konkretnym wykształceniem i stażem pracy. Do samodzielnej pracy dopuszcza się magistra fizjoterapii z 3 letnim doświadczeniem. Tym samym taka osoba może zlecać zabiegi fizjoterapeutyczne, tworzyć diagnozę funkcjonalną, zlecać zaopatrzenie ortopedyczne (do tego ostatniego nie jestem przekonana, osobiście bym się za to nie zabierała). Jednak większość lekarzy, zwłaszcza rehabilitacji medycznej jest przeciw, gdyż po części odbiera się im kompetencje, a co za tym idzie - kasę.

Odnośnik do komentarza
Gość Mercyżejesteśtu

Mam 14 lat. Nie miałam żadnego urazu ani operacji, ale choruję na chonodromalację rzepek i Osgood Schlatera. Bol jest tępy i rozlany, ciężko wskazać dokladnie. Na pewno boli mnie u dolu pleców. Bol występuje po nocy (wtedy bardzo pomagają mi ćwiczenia, gimnastyka), po długim przebywsniu w jednej pozycji, staniu, dlugim chodzeniu. Rano odczuwam sztywność. Gdy bol jest mocno nasilony, promieniuje do pachwin i ud, a czasami nawet wyżej, do odcinka piersiowego kręgosłupa. Nie mogę niestety wstawić rtg, bo nie wiem, gdzie mama je schowala.

Odnośnik do komentarza

To jeszcze raz zapytam.Mianowicie chodzi o wyniki rtg kręgosłupa szyjnego:spłycenie przodo zgięcia odcinka szyjnego.Niewielkie obniżenie przestrzeni międzykręgowych C4-C5,C5-C6.Zaostrzenia na tylnych krawędziach trzonu C4.Spłaszczenie przednio-górnej krawędzi C5.Pytanie czy robić rezonans tego odcinka czy nie ma potrzeby, bo nie sugeruje jakiś mocnych odchyleń.I jeszcze czy ten wynik może dawać jakieś objawy?

Odnośnik do komentarza

Sylka, a jakie masz dolegliwości? Należy pamiętać o tym, że leczy się pacjenta, a nie zdjęcie rtg. Czasami osoba, która nie ma kompletnie żadnych dolegliwości, po zbadaniu kręgosłupa rezonansem magnetycznym okaże się, że ma np kilka przepuklin czy mnóstwo osteofitów.. i czy to jest powód do podjęcia jakiegoś leczenia? niekoniecznie.. Bo jeśli ją nic nie boli, nic nie drętwieje, a zmiany nie uciskają na ważne struktury nerwowe, to nie ma takiej potrzeby.. Z kolei może być tez sytuacja zupełnie odwrotna.. Ktoś, kto bardzo cierpi, będzie miał "czyste" rtg..

Odnośnik do komentarza

Edyciak.Dolegliwości mam troszkę różnych.Począwszy od drętwienia lewej ręki, bólu za łopatką a przy kręgosłupie, wyrzuty(takie mimo wolne puknięcia ręką albo palcem ale i nogą) Zawroty głowy ale nie wirujące tylko kołysanie.Mam osłabione mięśnie rąk i nóg.Ale co na pewno od kręgosłupa w nocy mam problem z obracaniem się.Jak za długo spię w jednej pozycji to lekko wybudzam się i obracam się na wpółsiadzie.A jak wstane rano to potrzebuje rozuszac sie bo wszystko sztywne.Na odcinku piersiowym mam osteofity. Dlaczego drążę temat kręgosłupa.Bo lekarz mój neurolog szuka w miopatiach ale wyniki krwii, ck, Ana, crp, ob,emg mięśnia ok.I szukam informacji właśnie czy zmiany w kręgosłupie mogą dawać takie objawy.

Odnośnik do komentarza

Sylka, teoretycznie mogą to być odkręgosłupowe objawy, ale są one bardzo niespecyficzne, więc raczej przyczyny szukałabym gdzieś indziej.. może w mózgu?? to wygląda na coś w kierunku miopatii.
Mogę ci jedynie ze swojej strony zaproponować wizyte u osteopaty - to taki specjalista, który holistycznie (całościowo) spojrzy na problem, więc nawet jeśli ci nie pomoże, nie znajdzie przyczyny, to być może coś wykluczy i cię nakieruje na coś.
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...