Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników badania w kierunku boreliozy


Gość da...ia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Technik Maciek S.

Poczytajcie o teście CD57... Jest w miarę tani, a część osób, które nie mogły znaleźć choroby, stosując o wiele droższe testy, potwierdziło infekcję boreliozy.

Jest jeszcze Western Blot oparty o KKI (Krążące Kompleksy Immunologiczne), czyli podrasowany klasyczny WB.

Odnośnik do komentarza

Odebrałam wyniki i myślę, że wszystko jest ok, mimo iż mam bardzo podobne objawy które wskazywałyby na te chorobe (drętwienia kończyn a nawet polowy twarzy, bole mięśni i stawów, brak energi - mam 19 lat!) przeciwciała igg <5,000 au\ml przeciwciała igm 3,40 au/ml . Proszę o odpowiedź, bylam juz u neurologa i niby wszystko jest ok, a objawy nasilają się.

Odnośnik do komentarza

~amantis
Odebrałam wyniki i myślę, że wszystko jest ok, mimo iż mam bardzo podobne objawy które wskazywałyby na te chorobe (drętwienia kończyn a nawet polowy twarzy, bole mięśni i stawów, brak energi - mam 19 lat!) przeciwciała igg <5,000 au\ml przeciwciała igm 3,40 au/ml . Proszę o odpowiedź, bylam juz u neurologa i niby wszystko jest ok, a objawy nasilają się.
<br />
Witam!
Podane wyniki, tak jak powiedział Pani lekarz, są prawidłowe. Wyklucza to boreliozę. Ze względu na Pani objawy sugeruję wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, w tym ocenę funkcji tarczycy. Skierowanie na badanie uzyska Pani od lekarza rodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Gość michał080

Witam,
Chciałbym poprosić eksperta o interpretację tych wyników:
Borelioza IgM P100 -
Borelioza IgM VIsE -
Borelioza IgM P58 -
Borelioza IgM P41
Borelioza IgM P39 -
Borelioza IgM OspA -
Borelioza IgM (OspC) B. sensu stricto
Borelioza IgM (OspC) B. afzelii
Borelioza IgM (OspC) B. garinii
Borelioza IgM (OspC) B. spielmanii +
Borelioza IgM (P18) B. sensu stricto -
Borelioza IgM (P18) B. afzelii -
Borelioza IgM (P18) B. garinii 1 +
Borelioza IgM (P18) B. garinii 2 -
Borelioza IgM (P18) B. spielmanii -
Borelioza IgM interpretacja: dodatni,13 pkt
Badania wykonałem z uwagi na ogólne złe samopoczucie, a dokładnie od jakiegoś czasu odczuwam ciągłe zmęczenie, kłucie w kościach, stawach, mięśniach, sporadycznie zawroty głowy, bóle głowy. Nie mam problemu z wysiłkiem, gdyż mogę przejść 10-15km i nic mi nie jest, ale ogólnie czuję jakby osłabienie mięśni, jakby mi się nogi same uginały. Czy te wyniki jednoznacznie mogą świadczyć o boreliozie? Lekarz u którego byłem z tymi wynikami, oświadczył, że wg niego nie mam boreliozy, ale sam wynik wyszedł dodatni więc jak to interpretować?

Odnośnik do komentarza
Gość michał080

dzięki, zadałem pytanie jednocześnie podając link do tego tematu, mam nadzieję, że ktoś z ekspertów ją przeczyta, dziwi mnie tylko, że mimo pozytywnego wyniku, dla lekarza u którego byłem nie było to coś niezwykłego i nie "widział" boreliozy

Odnośnik do komentarza

Witam.

Chciałbym poprosić o pomoc w sprawie diagnozy Boreliozy.

Na początek zrobiłem dwa testy:

Test ELISA:
ELISA IgG:9,30 AU/ml
(wynik ujemny <10>15 AU/ml)
-ELISA IgM: 6,50 AU/ml
(wynik ujemny <18>22 AU/ml)

Poniżej skan: http://images67.fotosik.pl/474/f7d2208de9972c18.jpg

Test Wester-Blot IgM:
wynik ujemny, masy cząsteczkowe: VIsE, p83, p39 BmpA,

p31 OspA, p30, p25 OspC, p21, p19, p17, pasek pozycji (Anl) : wszystkie mają 0, czyli ujemne.

Test Wester-Blot IgG: wynik dodatni, masy cząsteczkowe:

VIsE= 20 / p83= 0 / p39 BmpA= 0 / p31 OspA= 0 / p30= 0 / / p25= 0 / OspC= 0 / p21= 0 / p19= 59 / p17= 0 / pasek pozycji (Anl): 0

Poniżej skan: http://images70.fotosik.pl/471/1dfe98058ae680e2.jpg

Moje objawy:
- ciągłe zmęczenie
- brak koncentracji
- brak pamięci (świeżej)
- straszna senność (nawet po wyspaniu się - przy różnej ilości godzin)
- ciągłe uczucie zimna (nawet w pokoju przy temp.25C i przykryciu się dwoma

kołdrami i kocem)
- szybkie męczenie się
- brak sił
- bóle mięśniowe (takie jak przy przeziębieniu)
- brak energii
- drżenie rąk
- czasem bóle głowy
- zawroty głowy
- bóle stawów, mięśni, kości (występuje to w ten sposób, że taki kujący ból pojawia się znikąd obecnie na nogach poniżej kolan oraz samych kolanach, raz jedna noga, a za np. dzień druga, ból taki dziwny, nie mocny ale kłujący, wcześniej miałem bóle mięśni u rąk.

Wykonane badania:

http://images68.fotosik.pl/472/b37cbefc8b8d14db.jpg

Czy po powyższych badaniach, zwłaszcza tych pod kątem boreliozy oraz objawów, można stwierdzić, że mam boreliozę?
Jakie badania ewentualnie zrobić w dalszej kolejności?

Proszę o odpowiedni.

Odnośnik do komentarza

Pomoże ktoś?

Sam nie wiem co tu dalej zrobić, lekarz dermatolog też nie bardzo wie, niedługo mam wizytę w poradni chorób zakaźnych ale co z tego wyniknie to nie wiem, boję się, że tam oleją całą sprawę ze względu, ze coś wyszło tylko w metodzie IgG.

Wyczytałem, że ten pasek VIsE jest specyficzny dla boreliozy?

Czytałem, że ponoć można jakiś czas przed badaniem Western-Blot brać krople citrosept,, które rozbijają cysty po których bakterie dostają się do krwi i wtedy w testach Western-Blot w klasie IgA mogą pojawiać się dodatnie wyniki, co by świadczyło o boreliozie.
Czy to prawda? Głównie ta metoda jest używana przy teście PCR z krwi i tylko gdzie nigdzie można spotkać się z informacjami, że też można tak spróbować przy teście Western-Blot.
Wie ktoś, coś na ten temat?

Odnośnik do komentarza

Jak przedmówczyni mówi o tarczycy tak i ja wspomnę bo TSH 3,5 jest wysokie chociaż w normie. TSH pomiędzy 1-2 jest najlepszym wskaźnikiem dobrze pracujących hormonów. Więc jeśli możesz to zrób dodatkowo Ft3,Ft4 i a-TPO.
Cierpisz na jakieś choroby autoimmunologiczne?

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi.
Tarczyce też ostatnio zrobiłem i wygląda to następująco:
TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: <5,0 (Norma: <34)<br /> AntyTG: 13,5 (Norma: <115)<br />
Ogólnie mój stan zdrowia o dziwo się trochę sam poprawił, nie mam już zawrotów i bólów głowy.
Z objawów które w dalszym ciągu się utrzymują to wygląda to następująco:
Moje objawy:
- ciągłe zmęczenie
- brak koncentracji
- brak pamięci (świeżej)
- straszna senność (nawet po wyspaniu się - przy różnej ilości godzin)
- ciągłe uczucie zimna (nawet w pokoju przy temp.25C i przykryciu się dwoma kołdrami i kocem)
- szybkie męczenie się
- brak sił
- sporadycznie bóle mięśniowe (takie jak przy przeziębieniu)
- brak energii
- drżenie rąk
Objawy te nie zawsze występują, jak występują to z różnym nasileniem.
Ostatnio miałem robione kolejne badania pod kątem boreliozy: test ELISA IgG i IgM oraz Western-Blot IgG i IgM - wszystkie te testy wyszły negatywnie.
Miałem tez wizytę w poradni chorób zakaźnych i tam lekarz też stwierdził, że boreliozy nie mam.
Objawy nie które utrzymują się dalej i żaden lekarz nie wie skąd się biorą.
Czy przy poniższych badaniach pod kątem Boreliozy można ją wykluczyć?
W tych testach choć negatywnych to coś tam wyszło i nie które wskaźniki zostały przekroczone.
Poniżej linki do skanów tych badań:
1. -> http://images66.fotosik.pl/660/64a708614d247198.jpg
2. -> http://images67.fotosik.pl/662/61fa408d74ce6faf.jpg
3. -> http://images70.fotosik.pl/660/7b3a49ca9bb8c2e6.jpg

Proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w diagnozie mojego tajemniczego schorzenia. Z góry przepraszam za tak długi tekst, ale chciałem przedstawić całość problemu.
Moje objawy:
• Od 13 lat problemy ze wzrokiem:
o tzw „śnieg optyczny” (visual snow) – tysiące malutkich, jasnych punkcików, „robaczków” latających nieregularnie w całym polu widzenia w obu oczach; przez lata efekt śnieżenia widoczny był tylko na jasnych, równych powierzchniach, np niebie, białej ścianie. Od około 2 lat nastąpiło dramatyczne pogorszenie – śnieżenie widoczne jest już cały czas, niezależnie od tego na co patrzę; efekt przypomina śnieżenie obrazu w starym telewizorze tylko o drobniejszym ziarnie. Śnieżenie ma charakter postępujący, nie cofa się i nie ma związku z jakimiś specjalnymi okolicznościami, np zmęczeniem czy stresem.
o Powidoki – kiedy spojrzę na świecącą żarówkę, słońce, czy po prostu jakiś kontrastujący kontur na jaśniejszym tle, obraz pozostaje przed oczyma znacznie dłużej niż normalnie; nawet pisząc ten tekst czarne litery na chwilę pozostają jeszcze na białej kartce gdy przesunę wzrok lub przesunę tekst.
o Łuna wokół źródeł światła – szczególnie wieczorem, wokół np. latarni i świateł samochodów tworzą się mgliste kręgi, łuny. Podobny efekt jest też gdy patrzę w pokoju pod światło w przez okno; jeśli ktoś stoi w świetle okna jest b. słabo widoczny i zamglony.
o Męty ciała szklistego –każdy trochę ich ma – latające bezwładnie półprzezroczyste nitki i kropki – od dwóch lat u mnie powstała ich cała masa i nie da się już ich ignorować.
o Zanikający obraz – bardzo niepokojący objaw; po zakryciu prawego oka; w krótkiej chwili patrzenia tylko lewym pojawia się półprzezroczysta zasłona idąca od środka obrazu, tj strony nosa do około połowy pola widzenia; czym dłużej oko pozostaje bez ruchu tym bardziej obraz zanika; przy poruszaniu okiem jest trochę lepiej, ale i tak obraz jest przesłonięty; prawe oko ma się lepiej, ale widać tam też początki tego objawu. Co ciekawe, gdy patrzę obojgiem oczu obrazu nie przesłania nic; sądzę, że mózg składa sobie pełen obraz z dwóch niedoskonałych obrazów z każdego z oczu.
• Pozostałe objawy:
o Od kwietnia b.r. nieuzasadnione zmęczenie , znaczne osłabienie, brak energii.
o Duże problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, jasnym myśleniem
o Od czasu do czasu zadrży mi samoistnie w spoczynku jakiś mięsień, np noga lub ręka
o Od czasu do czasu mrowienie kończyn, drętwienie
o Dzwonienie w uszach ciągłe
o Bóle głowy
o Czasem ból za okiem, przy maksymalnym wychyleniu oka w bok
o Bóle stawów, mięśni, sztywność karku
o Czasem bóle klujące w okolicach serca
o Drażliwe jelito – tendencja do wzdęć; gazów
o Silne pocenie się

Wizyty lekarskie i wnioski:
• Oczy – okuliści- odwiedziłem wielu specjalistów, dr. habilitowanych, robione były wszelkie możliwe badania, w tym genetyczne – generalnie oczy wyglądają na zdrowe – moje objawy nie są do końca zrozumiałe dla okulistów i sugerują problemy neurologiczne. Ciśnienie oka ok, badanie dna oka ok – czyli nie ma zapalenia nerwu wzrokowego sugerującego stwardnienie rozsiane.
• Bolące stawy – reumatolog – nic nie stwierdzono
• Dzwonienie w uszach – laryngolog – wszystko ok, słyszę dobrze
• Neurolog – oczopląs poziomy, śladowe drżenie zamiarowe ręki i nogi, ruchy dłoni typu „koła zębatego”, objawy pozapiramidowe śladowe. Wykonano rezonans magnetyczny głowy w celu wykluczenia chorób demielinizacyjnych ( np. stwardnienia rozsianego): „Naczynia kręgu Willisa prawidłowe w MRA. Cech malformacji naczyniowej w badaniu nie uwidoczniono”,”W istocie białej okołokomórkowej kilka drobnych ognisk naczyniopodobnych..”
Reszta opisu sugeruje brak niepokojących zmian. Na tej podstawie neurolog wykluczył stwardnienie rozsiane.
Jako nastolatek (teraz jestem po 30tce) wielokrotnie byłem ugryziony przez kleszcze, ostatnio w 2011 roku. Rumienia wędrującego albo nie było albo nie zauważyłem. W związku z powyższym i moimi objawami podejrzewałem u siebie boreliozę.
Wykonałem badanie krwi na w kierunku boreliozy Wester Blot (przytaczam to co wyszło dodatnio):
-WB w klasie IgM: Flagellin Borrelia afzelii (p41): 17
Pozostałe przeciwciała w tej klasie negatywne, wynik ogólny negatywny
• WB w klasie IgG: VisE Borrelia afzelii (VisE-Ba): 22
VisE Borrelia burgdorferi (VisE-Bb): 33
VisE Borrelia garinii (VisE-Bg): 16
p83: 93
Flagellin (p41): 117
BmpA (p39): 17
Pozostałe przeciwciała w tej klasie negatywne, wynik ogólny pozytywny
Na podstawie wyniku rezonansu głowy i dodatniego wyniku WB neurolog skierował mnie do szpitala zakaźnego na punkcję lędźwiową aby pobrać płyn rdzeniowo-mózgowy w celu wykluczenia neuroboreliozy.
Wyniki:
PMR- bezbarwny, klarowny, cytoza 1/ul, białko 33mg/dl, cukier 62mg/dl, Chlorki 123 mmol/l
PMR IgG i IgM ujemne.
Test ELISA: Borrelia IgM (surowica) – ujemny, Borrelia IgG (surowica) – ujemny
W związku z powyższymi wynikami ze szpitala wypisano mnie z wykluczeniem neuroboreliozy.
Odwiedziłem jeszcze internistę, specjalistę od chorób zakaźnych: Źrenice prawidłowo reagują na światło i akomodację, oczopląs, próba Romberga ujemna, palec nos ujemna. W badaniu brak cech uszkodzenia CUN. Wyniki WB zinterpretował jako słabo dodatni i powątpiewa czy to borelioza. Płyn RM czysty, bez śladu infekcji więc neuroborelioza tym bardziej odpada. Być może to jakaś choroba autoimmunologiczna.
Przepisano mi próbnie antybiotyk doustnie : Doksycyklina – Unidox Solutab – przez 20 dni 2 x dziennie 100 mg.
Efekty brania leku: jeszcze większe zmęczenie, bóle głowy, w około siódmym dniu bardzo silny ból głowy, mrowienie twarzy, generalnie uczucie „odlotu” po tabletkach, pulsowanie w głowie, dziwne samopoczucie, dreszcze; czuję, że coś się dzieje w mojej głowie – trochę trudno to opisać. Zastanawiam się, czy to normalna reakcja organizmu na antybiotyk, czy może to być tzw herx – czyli efekt obumierania bakterii, które dopadł antybiotyk?
I kolejne pytanie:
Naczytałem się że testy ELISA są nic niewarte o skuteczności rzędu 30%. Western Blot jest trochę lepszy ale nie idealny. Ponoć nawet badanie płynu rdzeniowo-mózgowego jest mało wiarygodne... Czy to możliwe, że przy słabym dodatnim WB i czystym płynie mimo wszystko to była (neuro)borelioza?
Objawy się zgadzają; trudno mi przypisać je do czegoś innego a lekarze też za bardzo nie mają pomysłu... Szczególnie moje nietypowe objawy oczne mogą wg. mnie sugerować boreliozę. Znalazłem ludzi na forach anglojęzycznych ze śniegiem optycznym opisujących identyczne objawy jak moje i okazywało się że przez lata byli źle diagnozowani a mieli boreliozę. Jeśli to nie borelioza to co innego?
Bardzo proszę o jakieś sugestie bo powoli tracę siły i nadzieję. Jutro znowu idę do neurologa.
Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Gość Tomasz222

Witaj Michał,

objawy ewidentnie wskazują na boreliozę, co zresztą potwierdza Herx, choć oczywiście nie można wykluczyć czegoś innego. Myślę, że warto zrobić badanie genetyczne PCR Real Time na obecność bakterii borelii. Poczytaj sobie też o metodach naturalnych - czystku, olejkach eterycznych i innych protokołach stosowanych przez ludzi. Przy tak długiej boreliozie antybiotyki bywają tylko częściowo skuteczne (forma przewlekła), więc warto wesprzeć kurację leczeniem naturalnym. Ludzie leczą się długo, ale często wychodzą z tego. Jest nadzieja, nie poddawaj się.

Odnośnik do komentarza

Czy to borelioza? Co robić ? Mam problem. Metodą niekonwencjonalna na borelioze wyszla mi ( aparat czuły w 90 %) Metodą WB wyszło jedynie Borelioza IgG antygen p 41 A w badaniu na profil reumatyczny nie wyszła, a jedynie wirusy grypy ( nie mialam jej lata) Dodam tylko, że ukąszenia z rumieniem bylo 8 lat temu. Nie wiem co robic, isc do lekarza? Mam objawy jak brak koncentracji ciagla chec spania ostatnio krecenie w glowie i omdlenia. Czy to borelioza?

Odnośnik do komentarza

Rok temu zostałam "ugryziona" przez kleszcza. Niestety nie wiedziałam o tym od początku i rozdrapałam to miejsce urywając kleszcza, a później odkaziłam Amolem myśląc, że swędzenie jest spowodowane ugryzieniem komara. Reszta kleszcza została wyciągnięta dzień później. W tym miejscu zrobiło się okrągłe zaczerwienione miejsce, które ustąpiło po 3 tygodniach. Nie wyglądało to na rumień wędrujący. Teraz rok później znajoma osoba >>postraszyła<< mnie boreliozą i szczerze mówiąc najadłam się strachu... Wcześniej nie przejmowałam się tym, ale teraz nie wiem co tym myśleć. Byłam przekonana, że zaczerwienie to wynik jakiejś reakcji alergicznej. Nie mam żadnych objawów boreliozy jak na tą chwilę i zastanawiam się czy mam się czym przejmować. ; ) Słuchać mojej znajomej czy zlekceważyć to? Nie chcę wyjść na panikarę : ) Co myślicie ? Poniżej zdjecia 1 - gdy kleszcz był jeszcze nie wyciągnięty. 2 i 3 - 3 dni później

monthly_2017_06/borelioza_4834.jpg

monthly_2017_06/borelioza_4835.jpg

monthly_2017_06/borelioza_4836.jpg

Odnośnik do komentarza

Nerwica/Hipochondria/Neurastenia u 16 latka. Gdy byłem mały miałem dysplazje stawów biodrowych. Potem stwierdzono u mnie nierosłość. Od dziecka mam dolegliwości nerwicowe. Gdy byłem mały przed snem kilkukrotnie sprawdzałem czy drzwi są zamknięte itp. Wyrosłem z tego. Od jakiś 5 lat wmawiam sobie różne choroby. Mam różne objawy. Jakieś 2 lata temu odkryłem u siebie rumień podobny do tego po ugryzieniu kleszcza.Czy może teraz występować u mnie borelioza? Co radzicie zrobić z moimi dolegliwościami?

Odnośnik do komentarza

Witam. bardzo proszę o interpretację wyników badania na boreliozę typu WESTERN BLOT BORRELIA IGM lub podpowiedź na jaką inną chorobę mogą wskazywać bakterie.
VIsE Borrelia burgdorferi 2,
Flagellin Borrelia afzeli (p41) 18,
BmpA Borrelia burgdorferi (p39) 8,
OspC Borrelia afzeli (OspC Ba) 5,
OspC Borrelia burgdorferi (OspC Bb) 9,
OspC Borrelia garinii (OspC Bg) 6,
OspC Borrelia spiermanii (OspC Bsp) 9,
Anti-human-IgG -1,
Anti-human- IgM 117
Kontrola (Ko) 175,

Odnośnik do komentarza

Witam. bardzo proszę o interpretację wyników badania na boreliozę typu WESTERN BLOT BORRELIA IGM lub podpowiedź na jaką inną chorobę mogą wskazywać bakterie.
VIsE Borrelia burgdorferi 2,
Flagellin Borrelia afzeli (p41) 18,
BmpA Borrelia burgdorferi (p39) 8,
OspC Borrelia afzeli (OspC Ba) 5,
OspC Borrelia burgdorferi (OspC Bb) 9,
OspC Borrelia garinii (OspC Bg) 6,
OspC Borrelia spiermanii (OspC Bsp) 9,
Anti-human-IgG -1,
Anti-human- IgM 117
Kontrola (Ko) 175.

Odnośnik do komentarza
Gość wkreconawborelioze

Borelioza to koszmarna choroba, a zrozumie ten ból i cierpienie wyłącznie ten kto przez to przeszedł. Jeśli chodzi o moje doświadczenia z tą chorobą, to są już całkiem zacne. W związku z ogromnym stopniem zainfekowania mojego organizmu, zarówno bakteriami borrelia, jak i innymi koinfekcjami, byłam zmuszona łapać się każdej możliwości leczenia. Tak oto stwierdziłam, że najlepiej sprawdza się terapia skojarzona. Łączę niewielką ilość antybiotyków z ziołami, homeopatią, lekami zagranicznymi, masażami, zabiegami w saunie, olejkami eterycznymi oraz dobrą dietą.
Pozdrawiam
Aneta

Odnośnik do komentarza
Gość wkreconawborelioze

Też byłam nastawiona sceptycznie, dopóki sama jej nie wypróbowałam.

Tak tak, uprzedzam pytanie, na czas testu kropli homeopatycznych nie stosowałam innych środków bakteriobójczych. To zaskakujące, i dla mnie też ciężkie do przełknięcia, ale krople te miały ogromny wpływ na poprawę dolegliwości neurologicznych. Oczywiście nie obyło się bez słynnych herxów. Ale przynajmniej wiem, że działa.

Jeśli sam nie stosowałeś tej metody, to nie zniechęcaj ludzi. Wiadomo jak to jest, każdy organizm reaguje inaczej. ALE, żeby zobaczyć reakcję, to trzeba najpierw coś wypróbować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...