Forum Psychologia

Jak reagować, gdy matka bije i wyzywa swoje dziecko?

~ZielonaHerbata

~ZielonaHerbata

Byłam świadkiem takiej sytuacji:
stałam na targu w kolejce po warzywa obok mnie stała kobitka lat 27-30 z dzieckiem w wózku i dziewczynką 3 latka (na oko). Czekały na babkę, która kupowała warzywa przede mną.
Obie panie wyglądały... marnie. Wiecie, odrosty na 20 cm, trochę "brudne", zaniedbane, podarte buty, zdarty lakier z paznokci, fajka w zebach itd wiecie mniej wiecej jaki rodzaj kobiet mam na myśli.
Jak ja podeszłam te dziecko już płakało (dziewczynka). Stanęłam i ta dziewczynka coś powiedziała, zapytała, nie wiem bo nie dosłyszałam, a ta matka ją za rękę, zaczeła nią szarpać zaczeła do niej krzyczeć
"ty gówniaro", "głupia jesteś", "zamknij morde", "idź stąd bo cię zostawie" "śmierdzisz" i tyle tego było że mnie zszokowało. Dziecko się odwróciło do niej plecami w tej chwili podeszła ta koleżanka matki co kupowała i one ruszyły, a ta dziewczynka stała, jej matka zatrzymała wózek wróciła po nią i zaczeła ją bić po tyłku po nogach a miała krótką sukieneczkę więc na pewno ją bolało potem jeszcze otwarta dłonią strzeliła ją lekko (?) w głowe ze ma isc za wózkiem. Wszystko działo sie bardzo szybko, nikt nie zareagował, ta matka widać, że brudna pijaczka, ale młoda, myślę, że mogła być trochę nienormalna tak jak się przyjrzałam, choleryczka może znerwicowana albo jakaś chora psychicznie, nie wiem. I teraz się zastanawiam czy takie wychowywanie dzieci to norma wśród niższych grup naszego społeczeństwa czy powinnam była wezwać policję?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Antoine

~Antoine

Widząc taką patologię w rodzinie (bo to niestety jest patologia) matka wyglądająca jak kloszard spod sklepu z fają w gębie,upokarzająca psychicznie i fizycznie swoje dziecko,należy powściągnąć język,złapać za telefon i wykręcić odpowiedni nr.Ja jestem z natury taki,że nie potrafię przejść obojętnie obok bitego dzieciaka bądź zwierzęcia.Nie uderzę takiego ojca czy takiej matki,ale zwracam się do odpowiednich służb,od tego w końcu są.Jeśli są świadkowie to jeszcze lepiej ( tylko niestety u nas panuje znieczulica społeczna ) więc nie każdy jest chętny do zeznań przed policją np.

Złośliwa

Złośliwa

no niestety czasami bywa tak... ja chyba bym zwróciła uwagę... mówię chyba bo nie wiem, nie jestem tego pewna... kiedyś miałam taką podobną sytuację do tej tu opisanej i powiem wam byłam w takim szoku, ze matka zdążyła odejść... potem miałam wyrzuty sumienia że nie zareagowałam

--

Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem
Nigdy więcej nie podnoś na mnie głosu
Nigdy więcej nie zatruwaj słów gorycz

83736 zlosliwa Kobieta, 33 lata, Warszawa
Znikajaca

Znikajaca

Ja bym podeszła do tej matki i powiedziała jej kilka słów do słuchu a potem poszłabym za nią żeby dowiedzieć się gdzie ona mieszka. Bo gdybyś od razu zadzwoniła na policje to zdążyłaby uciec.
Wtedy znając jej adres łatwiej byłoby to załatwić. Policja by się tym zajęła. Odpowiednie władze by sprawdzili w jakich warunkach ona żyje. Przeprowadziłby wywiad środowiskowy. I wtedy mogliby jej to udowodnić bo tak na jedno twoje słowo to ciężko ją załatwić. Jak się nie udowodni to nic nie mogą jej zrobić

84595 znikajaca Kobieta, 26 lat, Gda.
~Komercha

~Komercha

ja wam powiem że nigdy nie wiem jak się mam zachować w takiej sytuacji. ... Nie wiem mam jakaś blokadę by zwrócić komus uwagę.

aanielkaa

aanielkaa

No tak ale jak zwrocicie uwage babka sie wkurzy i zacznie sie bardziej wyzywac na dziecku bo juz slyszalam o podobnej sytuacji. Szkoda mi takich dzieciaczkow sama mam synka w podobnym wieku. Mam nadzieje ze dziewczynka wyrosnie na silna dziewczynke

17 aanielkaa Kobieta, 38 lat, Kraków
psycholog Katarzyna Garbacz

psycholog Katarzyna Garbacz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,
W sytuacjach, gdy jest się świadkiem jakiejkolwiek przemocy, szczególnie skierowanej na dziecko zawsze należy reagować. Nawet, gdy nie jest się do końca pewnym, trzeba zwracać się do instytucji, które mają obowiązek sprawdzić, co się dzieje w domu dziecka. Można zgłosić zdarzenie na policję, do ośrodka pomocy społecznej lub ośrodka interwencji kryzysowej. Poniżej zamieszczam numer infolinii, która udziela konkretnych informacji na temat tego, co robić w przypadku podejrzeń o przemoc rodzinną: 0 801 109 801.
Pozdrawiam

84447 psycholog-katarzyna-garbacz Kobieta, 33 lata, Lublin
SickAngel

SickAngel

No tak,ale jakby którejś z was dajmy an to puściły nerwy i złapałybyście taką matkę za włosy albo uderzyłybyście,to większy kłopot z policją miałybyście wy,niż tak matka.Lepiej złapać za telefon,powiedzieć co i jak no i zaczekać na przyjazd policji.
Ja miałam taką sytuację,ale nie z dzieckiem małym,tylko psiakiem na ulicy.

--

It's who I am and what I feel
My life is automatic
Up in the air, is what I breath
and it is never static.

84897 sickangel Kobieta, 29 lat, Centrum Polski
~chila

~chila

Ja bylam swiadkiem szarpania, az podnoszenia za ucho syna, ok 7 lat,krzyku na niego i zareagowalam.Nie wyobrazam sobie inaczej, zaluje tylko,ze nie wezwalam policji. Kobieta nie byla zaniedbana,ok 40 lat, zrobila to w sklepie, przy ludziach, tylko ja zareagowalam, trzymajac moja 3 letnia corke za reke. Kobieta o malo mnie nie zdmuchnela z powierzchni ziemi, krzykiem prosto w twarz, zebym sie nie wtracala, bo to nie moja sprawa. Miala ochote mnie zabic, piana z ust jej leciala. Bylo to w duzym markecie, nawet ochrona nie zareagowala...Ja tym samym krzykiem, ze moja sprawa i ze wezwe policje, albo zaraz zrobie jej to samo, a do placzacego syna powiedzialam, ze twoja mama nie ma prawa cie bic. Powiedzialam jej jeszcze, ze zycze jej, ze jak jej syn dorośnie, zeby zrobil jej tak samo...ile bedzie mial sil w rekach...

franca

franca

Mnie najbardziej ścięło to, co napisałaś w pierwszej linijce. :(( Ogólnie z tego co zaobserwowałam, to niestety ciągle mało kto reaguje na czyjeś przejawy agresji. :( W tym przypadku który opisałaś dodatkowy problem jest taki, że sprawa dotyczy tego, co się dzieje wewnątrz rodziny, a więc wielu ludzi uważa, że reagowanie na to jest naruszaniem prywatności. Tutaj-wtrącaniem się w metody wychowawcze. Tyle że granica między wychowaniem a ewidentną agresywną przemocą została tu ewidentnie przekroczona, więc stało się to sprawą wszystkich świadków tego, a nie tylko tej pani.

85177 franca Kobieta, 14 lat, Wrocław
dada666

dada666

gdy byliśmy mali, ja i moi rówieśnicy często dostawaliśmy w skórę, tak że pręgi na tyłku, czy na nogach nie były niczym dziwnym.dziś nasi rodzice nie żyją a w wielu z nas został uraz do stosowania przemocy. Uważam że dziecko czasem musi dostać klapsa, ale bez agresji, dlatego że musi zrozumieć jakie skutki ma przemoc. dzieci bardzo często reagują impulsywnie, gdy nie dostają czego chcą, biją rączkami, kopią. tę agresję należy w nich zdusić, nie robiąc im przy tym krzywdy. w moim otoczeniu tylko raz spotkaliśmy bite dziecko i od razu było to zgłoszone do lekarza rodzinnego, kobitka po dwóch miesiącach kontroli (3x w tygodniu) z opieki społecznej i groźby utraty dzieci wyprowadziła się z naszej okolicy. słyszeliśmy później że wzięła się w garść i zaczęła dbać i troszczyć się o swoje dzieci- od jej krewnych. raz, przed lewiatanem, widziałam że kobieta( chyba babcia) szarpnęła i krzyknęła na 5-letnią dziewczynkę.każdy, kto tam był-automatycznie odwrócił się w ich stronę, kobieta zmieszana, delikatnie wzięła dziecko za rękę i odeszły.

95589 dada666 Kobieta, 52 lata, Żarnów
~animowy1

~animowy1

A co zrobić gdy matka bije córke sprawa o odebranie praw rodzicielskich sie dłuży ? matka dalej może zabrać dziecko i bić przecież to bez sens ;/

~wekdebek

~wekdebek

Nie wiem, co ma tu status społeczny. Osobiście znam kobietę czystą i przy kasie. Nie przeszkadza to jej wrzeszczeć na syna (1,5 r.), wyzywać i dyscyplinować biciem po pośladkach czy też po dłoniach.

~wsxcde

~wsxcde

matki w tym kraju są bezkarne, a sądy rodzinne, nie chce mi się nawet piać. Mój syn jest bity, wyzywany, niedożywiony, ale mam związane ręce, policja nie reaguje, kuratorka traktuje moje opowieści jak jakieś science fiction, opieka nic nie może zrobić, koszmar, koszmar mojego syna, a ja na to wszystko muszę patrzeć i siedzieć cicho, bo za każdym razem kiedy się wychylę, jestem sprowadzony do parteru, podwyżka alimentów, utrudnianie kontaktów z synem, za każdym razem to samo.

~dnfmkdjhdh

~dnfmkdjhdh

Możesz nagrać film jako dowód ale i tak nic z tym nie zrobią.

Ja byłem oblewany wrzątkiem przez matkę. Dostałem przez to uszkodzenie mózgu a sąd uznał że jestem zdolny do pracy. Żyjemy w kraju łamania prawa.