Skocz do zawartości
Forum

Otyłość typu brzusznego przy niedoczynności tarczycy


Gość gr...or

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od 5 lat mam potwierdzoną diagdnozą lekarską niedoczynnośc tarczycy. Jestem pod stasłą opieka endokrynologa. Co 2 m-ce robię badania krwi-TSH, Wyniki są rózne.Ostatni wynik to 20.7!Zażywam Euthyrox 75, a w przypadku gorszego wyniku 100 Nadmieniam iż wcześniej nie miałam żadnych problemów z nadwagą. Mam 59 lat. Jestem juz na emeryturze. Nie palę i nigdy nie paliłam papierosów.Alkohol tylko okazjonalnie i to w małych ilościach.Słodyczy jem mało.Przy wzroście 162 cm. ważę o zgrozo 88 kg. Nadmieniam iż moja nadwaga widoczna jest szczególnie w okolicach brzucha, pośladków czyli populatrna tzw. otyłość brzuszna.Nie ukrywam, że mi to przeszkadza.Staram się odżywiac mądrze, ale to nie wiele pomaga.Wiem, ze tarczyca jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm.Dlatego bardzo proszę o wskazanie ale tak dokładnie czego powinnam sie wystrzegać podczas jedzenia, a co włączyć do jadłospisu.

Odnośnik do komentarza

Póki nie ustabilizujesz, poziomu TSH to utrzymanie wagi będzie niemożliwe a tym bardziej schudnięcie. Twój ostatni wyniki jest bardzo podwyższony. Najpierw radzę ustabilizować poziom hormonów a potem martwić się dieta. Jeśli dobrze się odżywiasz, nie objadasz się, nie podjadasz pomiędzy posiłkami, ani nie jesz dużo słodyczy to raczej nie mam jakiś szczególnych zaleceń. Uważaj aby Twoja dieta nie była bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i węglowodany proste. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, bogate w białko, owoce i warzywa, które dostarczą błonnika. Błonnik pomoże uporać się z zaparciami i rozregulowaną pracą jelit. Dodatkowo możesz supelmentować dietę ( po konsultacji z endokrynologiem) selenem i cynkiem który ułatwiają zamianę T4 na T3. Oprócz selenu i cynku w Twojej diecie bardzo ważny jest jod. Należy jednak uważać żeby nie przesadzić z jego ilością, bezpiecznie jest go wprowadzić do diety razem ze składnikami potraw np solą, rybami czy wodą mineralną.
Musisz uważać na pewne składniki które zmniejszają wchłanianie jodu z powodu zawartości w swoim składzie substancji wolnotwórczych. Tymi składnikami są: kapusta, kalafior, brukselka, soja oraz rzepa i brukiew. Dotyczy to przede wszystkim warzyw surowych. Gotowanie zmniejsza zawartość tych substancji.
Oprócz diety powinnaś ćwiczyć i prowadzić w miarę aktywny tryb życia. To pomaga przyspieszyć przemianę materii, spalić tkankę tłuszczową oraz poprawić ogólną kondycję.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...