Skocz do zawartości
Forum

Wstyd po gwałcie w młodości


Gość ofiara

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę , że wstydzisz się - ponieważ nie zostawiono Ci prawa wyboru , ktoś naruszył Twoją cielesność - w momencie , kiedy nie miał do tego prawa.Wpędziło Cie , to w poczucie winy , które odczuwasz jako wstyd.

Dopóki nie zaczniesz widzieć winy - w osobie która Cie skrzywdziła , ciężko będzie Ci przestać się wstydzić - bo wstyd powinien odczuwać on , a nie Ty - ponieważ tak jak napisałam wyżej nie pozostawiono Ci prawa wyboru.

Uczęszczasz na jakąś terapie? Napisz coś więcej, jak to wpływa na Twoje zachowanie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

ofiara, uczucie wstydu towarzyszy wielu osobom, które doświadczyły traumy gwałtu seksualnego. To nie one powinny się wstydzić, tylko ich oprawcy, ale niestety mechanizmy psychologiczne działają w taki sposób. Kobieta zazwyczaj w takiej sytuacji zaczyna rozmyślać, czy przypadkiem nie sprowokowała swojego oprawcy, nie dała mu jakiegoś sygnału, który by go zachęcił do takich, a nie innych poczynań. Te wszystkie wypaczone rozmyślania generują poczucie wstydu, poczucie winy. Nie wiem, jak długi czas minął od momentu gwałtu, ale jeżeli nie korzystałaś ze wsparcia terapeuty, to powinnaś przepracować swoje problemy na terapii teraz. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Bardzo Ci współczuję, to chyba najgorsza krzywda, jaka może spotkać człowieka. Oczywiście, że wstydzić się powinien ten gnój, co Ci to zrobił, ale jak pani psycholog napisała, taka jest reakcja psychiki ofiary gwałtu, że zaczyna doszukiwać się w sobie winy. Może dlatego, że to jest tak wielki szok, ta reakcja jest tak osobliwa, tak niewspółmierna do tego, co się wydarzyło.
Po tak drastycznym przeżyciu to wcale nie jest dziwne, że teraz, po wielu latach odczuwasz tego skutki. Żeby się z tym uporać potrzebujesz terapii, bez tego pewnie do końca życia by Cię prześladowała ta trauma.

Odnośnik do komentarza
Gość poczucie winy

Współczuję Tobie bardzo, wiem jak się czujesz bo mnie spotkało to samo. Mnie zgwałcono 4 razy i ciągle mam to przed oczami, teraz jako 40-sto latka z wieloletnią depresją nie mogę zrozumieć dlaczego mnie to spotkało? Co takiego zrobiłam że akurat trafiło na mnie? Życie moje od tamtych wydarzeń już zawsze było mroczne i obwiniające się o wszystko. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...