Skocz do zawartości
Forum

Jak przygotować dziecko na pojawienie się drugiego malucha?


Gość ciężarna 32

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ciężarna 32

Jestem mamą 3 letniej Oli, własnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży :) I nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę :) Jeszcze nic Oli nie mówiłam, bo nie wiem jak. Oleńka jest rozpieszczana przez dziadków i tatę, to typowa jedynaczka, boje sie ze mogą być problemy jak pojawi sie maluch, wiec chciałabym zapytac jak przygotować córcię na młodsze rodzenstwo czy juz teraz z nia porozmawiac czy jak pojawi sie brzuszek i jak jej wytłumaczyc ze to bedzie jej braciszek lub siostrzyczka? Boje sie, bo Olenka zawsze musi byc numerem jeden nawet wsrod innych dzieci lubi sie wyrozniac a slyszalam, ze dzieci, ktorym rodzi sie mlodsze rodzenstwo czasem zaczynaja sie cofac w rozwoju np siusiaja w nocy itp bardzo sie tego boje dlatego prosze o porady jak przygotowac dziecko na drugiego maluszka to dla mnie bardzo wazne chcialabym aby Olenka tez czekala razem z nami na dzidzie i zeby sie cieszyla gdy juz sie pojawi!

Odnośnik do komentarza

musisz jej powiedziec ze bedzie dzidzius ze beda sie razem bawili ze bedzie fajnie bo dzidzius bedzie ja kochal i ze ona na pewno go tez pokocha i musisz jej zaznaczyc ze Twoja milosc do niej jest bardzo silna ze tego nic nie zmieni ze ja kochasz i nowy dzidzius nie zabierze jej mamy bo czesto tego dzieci sie boja albo ze mama bedzie go kochala bardziej. Fajnie jakby Ci towarzyszyla np w wyborze ciuszkow dla malucha albo jakiegos lozeczka czy cos, niech ona doradza wtedy bedzie wiedziala ze liczysz sie z jej zdaniem

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem powinnaś jej powiedzieć teraz,tak aby nie był dla niej to szok. Powiedz jej że będzie miała kolegę albo koleżankę do zabawy i na pewno będzie jej raźniej. Tylko zapewnij ją że nadal będziesz ją kochać. To cofanie się o którym piszesz to jest najczęściej spowodowane tym, że dzieci w ten sposób szukają uwagi rodziców bo widzą że jak maluch zrobi siusiu to Ty się nim zajmiesz więc naśladują tego typu zachowania.

Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem
Nigdy więcej nie podnoś na mnie głosu
Nigdy więcej nie zatruwaj słów gorycz

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Najlepiej, żebyś przygotowała córcię już teraz. Powidz jej, że już nie będzie sama, bo niedługo w domu pojawi się braciszek lub siostrzyczka. Wytłumacz jej także, że kilka rzeczy w domu się zmieni, bo dzidziuś będzie potrzebował opieki (również jej), ale zapewnij Olę, że będziecie ją tak samo kochać. Unikaj raczej obietnic, że będzie miała się z kim bawić, gdyż w momencie, kiedy zobaczy dzidziusia, może poczuć się rozczarowana, że nie może on z nią biegać ani skakać.
Pozwól także córci zaangażować się w Twoją ciążę - zachęcaj ją do rozmowy z braciszkiem/siostrzyczką w brzuchu, czytaj im razem bajki, które najbardziej lubi Ola. Pozwól jej także wybierać z Tobą wyprawkę dla dziecka - poczuje się wtedy "duża" i potrzebna.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

u mnie było tak że córci tłumaczyłam że mama ma małą dzidzię w brzuszku. Często się przytulała do brzuszka i słuchała. Jak się bawiła lalką to pokazywałam jak się nią opiekować, przytulać. Jak kładła lalkę na łóżku to mówiłam, że trzeba być cicho bo dzidzia śpi. I naprawdę poskutkowało mimo tego że między dziećmi jest 2 lata różnicy i 2 córeczki.
Teraz bawi sie i próbuje opiekować się młodszą siostrą.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...