Skocz do zawartości
Forum

Problem z bezsennością


Gość duszka02

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dość, że idę do łóżka z lękiem czy zasnę w ogóle, to i tak po wielu myślach i zwrotach w stronę zegarka, która godzina i w końcu głupie, potworne myśli gdzieś umkną i zasnę, to i tak przebudzę się w nocy kilka razy i znowu na zegarek za nim zasnę. A rankiem wstaję z łóżka, jakby mnie parzyło, momentalnie zaraz po przebudzeniu i jestem zła na siebie, że się nie wyspałam. Do kolejnego wieczoru z myślami, czy uda mi się dziś spokojnie zasnąć. Głupie to cholerne życie, czasami i wręcz często mam go dość. 

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Bezsenność jest to zmniejszona ilość bądź jakość snu powstała w wyniku: braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu, częstego oraz przedwczesnego budzenia się, trudności w zaśnięciu. Przewlekle trwająca bezsenność wpływa negatywnie na nastrój, zachowanie oraz wykonywanie zadań i jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia; może być również przyczyną pogorszenia się jakości życia.
Jedną z głównych przyczyn bezsenności pierwotnej jest nieprawidłowa higiena snu. Do prawidłowej higieny snu należy:
- unikanie snu w ciągu dnia
- zastosowanie wysiłku fizycznego podczas dnia i odpowiedniej diety
- unikanie środków pobudzających (kofeiny, nikotyny, alkoholu) zwłaszcza w godzinach wieczornych
- wykorzystywanie łóżka jedynie do spania, a nie na przykład do oglądania telewizji czy czytania
- zachowywanie jednakowych godzin zasypiania i wstawania
- unikanie zajęć pobudzających przed snem (np. oglądania telewizji, grania w gry), a zamiast nich czytanie, bądź stosowanie technik relaksacyjnych
- niespożywanie dużych posiłków przed snem
- zapewnienie jak największego komfortu w łóżku
- zapewnienie sobie ciszy w sypialni
Likwidując bezsenność, zadbasz o lepszy komfort życia. Gdyby nie pomogły wymienione przeze mnie sposoby powinieneś szukać pomocy w poradni zdrowia psychicznego.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z Medicusem, jedyne co mogę dodać, to to, że przed snem warto przewietrzyć pokój, można napić się melisy, zastanów się jak długo trwa problem z bezsennością, jakie może być jego źródło. Czasem przez stres nie możemy zasnać, czasem jakieś problemy nas gryzą i choć wydaje nam się, że o nich nie myślimy, tak naprawde nie możemy zasnąć. Jeśli nie wydarzyło się nic, co w jakiś sposób mogłoby wpłynąć na sen, możesz wykonać badanie polisomnograficzne, ktore odróznia problemy ze snem od innych zaburzeń. Więcej na temat bezsenności dowiesz się z poniższego linku:
Bezsenność
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Oprócz wymienionych powyżej przyczyn bezsenności można dodać jeszcze jedną - a mianowicie lęk antycypacyjny. Mechanizm działania lęku oczekiwania wygląda mniej więcej tak: wystąpiła u Ciebie bezsenność, która wzbudziła obawy. Następnie te obawy wzmocniły bezsenność, a bezsenność z kolei znowu wzmocniła objawy - takie błędne koło.
Gdy nadchodzi pora na sen, czekasz aż się pojawi. Zaczynasz odczuwać, zdenerwowanie, napięcie, obawę, że znowu nie uśniesz i w efekcie nie udaje Ci się usnąć.
Powinnaś ograniczyć ten lęk- kładąc się do łóżka nie myśl o nim - skup myśli na przykład na wydarzeniach dnia itp. Frankl proponuje też inną metodę - a mianowicie postanowienie, że tej nocy nie chcę spać, wolę przeznaczyć czas na myślenie i rozmarzanie - z jego obserwacji wynika, że właśnie wtedy nieoczekiwanie sen przychodzi.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość _krówka_

może musisz zwrócić się do psychiatry? twój problem wydaje mi się poważnym i sama sobie nie możesz poradzić. rozumiem że ciężko jest siebie przekonać, dla tego radzę skonsultować się z lekarzem

Odnośnik do komentarza
Gość Młoda1234

Witam. Mam 15 lat i często nie śpię w nocy. Często się budzę i przed godzinę czy dwie nie mogę zasnąć. Przez to jestem niewyspana i nie mogę się na niczym skupić, co przeszkadza mi w nauce i skoncentrowaniu się w szkole. Macie może jakieś rady, co zrobić żebym znowu sypiała tak jak powinnam?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...