Skocz do zawartości
Forum

Kryzys wiary u nastolatki


Gość Elinaa

Rekomendowane odpowiedzi

Malinko, żeby msze były radosne, zacznij od siebie, a nie od innych. Ja jakoś nie odczuwam braku radości w kościele w trakcie mszy, chociażby dlatego, że sama czuję tą radość w sercu. Jak Ty będziesz radosna, to później to pójdzie drogą łańcuchową. Przecież doskonale wiesz, jak to działa. Jeśli nie podoba Ci się forma, brakuje Ci pieśni, to sama coś zaproponuj. W moim mieście są zgromadzenia młodzieży, których śpiew jest piękną ozdobą w trakcie mszy świętej i nie jest też ani nudno, ani smętnie. Nikt ich o to nie prosi, nikt im nie płaci- robią to sami. Zawsze można coś zmienić, ale najlepiej narzekać i czekać, aż zrobią to inni.

Odnośnik do komentarza

Ja akurat nie narzekam. Poszukuję form wyciszenia, modlitwy, radości z praktyk duchowych i zbliżania się do Boga. Instytucji kościoła jednak w pojedynkę nie da się zmienić. Podobnie jak przebić głową muru. Kiedyś śpiewałam w kościele, chodziłam na pielrzymki, słuchałam gitarowych brzmień kościelnych pieśni i czułam się częścią kościoła. Do czasu aż do kościoła wróciły organy, a sąsiadki zawyły. do tego ksiądź proboszcz proponował na kogo głosować w wyborach, albo kazaniami usypiał pół kościoła. Taki był zaangażowany. Jak wracało mu zaangażowanie palcem wygrażał i winnych poszukiwał. Byłam na jednej wspaniałej mszy gdzie kazanie było chyba uszyte na moją miarę i po którym miałam ochotę wracać do tego kościoła - w kościele św Ojca Pio na Gocławiu. Takie kazania gorąco polecam. Proste, chywatające za serce, traktujące o życiu.

Odnośnik do komentarza

Biju, w takim razie jak będę miała to wybiorę się tam na mszę. :)
Ale faktycznie irytujący jest fakt, że ksiądz mówi na kogo mamy głosować... też kiedyś byłam na takiej mszy z dziwacznym kazaniem, co prawda już nie pamiętam nawet gdzie, ale pamiętam że też zbyt mądre życiowo to kazanie nie było.
Myślę, że czasem księża za bardzo skupiają się na nauczaniu, a za mało na kochaniu.

Odnośnik do komentarza

To czego człowiek potrzebuje współcześnie, to dawanie mu nadzieji na lepsze jutro, to wzmacnianie jego wiary w Boga, to pokazywanie mu jak może być lepszym i jak to sie opłaca. A często księża nie potrafią. Dlatego tracą wirnych uczestniczących we mszach św. Czlowiek czuje się beznadziejny w pracy (bo mierne wyniki przez kryzyz), czuje się beznadziejny w domu (bo nie ma czasu dla rodziny), czuje się beznadziejnym rodzicem (bo ciężko w dzisiejszych czasach wychować dziecko), przychodzi do kościoła i słyszy w kazaniu , że też jest beznadziejny (bo np nie pielęgnuje relacji ze starszym pokoleniem, nie dba o rodziców i dziadków). I sypią się przykłady. Odechciewa się słuchać. A jakby tak ksiądź opowiedział jak warto pielęgnować relacje ze starszym pokoleniem. Jakie ważne może być doświadczenie życiowe, jaka piękna może być troska o babcia. Jak można wspaniale pożegnać bliskiego w chwili przejścia, trzymając go za rękę. I posypać cudownymi przykładami. Ludziom opadły by szczęki i zaczęliby słuchać. Ale to chyba za trudne dla niektórych księży. Niestety :(

Odnośnik do komentarza

Panie Boże, zlituj się nad PO i PIS, otwórz nad nimi parasol porozumienia. Ześlij na wszystkich polityków ogrom empatii i pozwól podzielić im się wysokim standardem życia z resztą społeczeństwa. Niech dbają o wysoki poziom szkolnictwa, o dobro rodzin i godziwe warunki wychowania dzieci. Daj im Boże radość z czynienia dobra dla innych, nie wyłącznie dla siebie.
Ciekawie co by się stało, gdyby tysięce ludzi odmawiało takie modlitwy i Pan Bóg by ich wysłuchał :):):)
Szok na Wiejskiej :) ! Już widzę te nagłówno w TVN 24 ! :):):)

Odnośnik do komentarza

~Biju
Panie Boże, zlituj się nad PO i PIS, otwórz nad nimi parasol porozumienia. Ześlij na wszystkich polityków ogrom empatii i pozwól podzielić im się wysokim standardem życia z resztą społeczeństwa. Niech dbają o wysoki poziom szkolnictwa, o dobro rodzin i godziwe warunki wychowania dzieci. Daj im Boże radość z czynienia dobra dla innych, nie wyłącznie dla siebie.
Ciekawie co by się stało, gdyby tysięce ludzi odmawiało takie modlitwy i Pan Bóg by ich wysłuchał :):):)

Hmmm...:))) Pewnie wielu ludziom w naszym kraju żyłoby się znacznie lepiej, niż teraz...
No, ale Bóg nawet najfajniejszej rzeczy nikomu nie narzuci. Żeby zadziałał w człowieku, potrzebna jest jego wolna wola...

Odnośnik do komentarza

Nie bardzo rozumiem w czym miałyby pomóc modlitwy? Przecież chrześcijański Bóg obiecał nie ingerować w ludzkie życie, prawda?

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza

Z tego, co zrozumiałam, to nie jest tak, że zupełnie nie ingeruje w życie ludzi. Nie zmusza ich do miłości, do tego, żeby byli dobrymi ludźmi. Ale to nie znaczy, że nie może im pomóc, gdy sami po tę pomoc poproszą szczerze, w dobrej intencji. Mi się podobają zwłaszcza pewne rzeczy powiązane z ideą modlitwy wstawienniczej. Chociaż nie ma 100% pewności, że takie rzeczy działają. W sprawach wiary nigdy nie ma takiej pewności, ale chyba nie o to w tym chodzi. ;)

Odnośnik do komentarza

No dobra, nie będę się z Wami kłócił ;-). To ważne, żeby wierzyć. Nie dla wszystkich oczywiście.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza

InnyInna
No dobra, nie będę się z Wami kłócił ;-). To ważne, żeby wierzyć. Nie dla wszystkich oczywiście.

Hehe, przecież nie trzeba się kłócić;) Można polemizować, a to co innego. Większość nie zawsze ma rację, więc może być tak, że my się w czymś tutaj mylimy, a rację masz Ty. ;)

Nutka, fajnie piszesz, tylko jedna rzecz: Biju nie jest nastolatką

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...