Skocz do zawartości
Forum

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po przerwie w przyjmowaniu


Gość as...77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 6 dni przyjmuję pigułki antykoncepcyjne. 2 dnia, ok 4 godziny po wzięciu tabletki współżyłam chwilę bez zabezpieczenia, bez wytrysku "w środku". Trzeciego i 4 dnia też odbyłam krótkie stosunki przerywane. 1.dnia cyklu (1 dzień kiedy dostałam krwawienia miesiączkowego). Z ulotki dołączonej do tabletek wnioskuję że dodatkowa antykoncepcja jest zalecana jeśli tabletki zaczyna się w 2,3,4 lub 5 dniu cyklu od rozpoczęcia krwawienia. Jednak przeglądając internet spotkałam się z różnymi innymi opiniami na ten temat (nie wiem na ile trafnymi) i trochę się denerwuję. Dodam że 3 od rozpoczęcia brania tabletek krwawienie ustało, było bardzo znikome. 4 dnia za to dostałam plamienia (które wg ulotki może nastąpić w pierwszych 3 miesiącach stosowania tabletek). Jak na razie nie ma plamienia, ani krwawienia. Czy coś jest nie tak? BARDZO PROSZĘ O POMOC...

Odnośnik do komentarza
Gość karolina_22

Jeżeli pierwszy dzień cyklu został dobrze rozpoznany i bierzesz tabletki zgodnie z zaleceniem jak najbardziej jesteś bezpieczna. Dodatkowe zabezpieczenie dotyczy osób, które wzięły tabletke w kolejne dni cyklu, wtedy należy się zabezpieczac przez pierwsze 7 dni.

Odnośnik do komentarza

a mój lekarz mówi, że w ulotce jest inaczej napisane ale zaleca zabezpieczać się dodatkowo przez pierwsze opakowanie, powiedział żebym je uznała za niepewne. Tylko dlaczego?
Myślę że trochę przesadził bo w ulotce mam napisane tak samo jak wy tutaj piszecie. I nie wiem w końcu co robić mam już za sobą połowę opakowania. Ale chyba nie będę ryzykować i poczekam aż zacznę brać drugie opakowanie. Pomęczę się z mężem jeszcze trochę w prezerwatywach.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Obecnie doustna antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpewniejszych metod antykoncepcji. Przy jej właściwym stosowaniu, niektórzy eksperci podają iż wskaźnik Pearla może wynosić nawet 0,1, czyli tylko 1 kobieta na 1000 zajdzie w ciąże podczas stosowania tej metody przez rok.

To czy tabletka ma już działanie antykoncepcyjne zależy od tego kiedy została rozpoczęta antykoncepcja doustna. Istnieją dwie metody rozpoczynania:
1) Pierwsza-w pierwszym dniu cyklu(czyli pierwszym dniu krwawienia miesięcznego)- wtedy też producent zapewnia największą skuteczność i działanie antykoncepcyjne już w pierwszym cyklu brania tabletek. Ta metoda zalecana jest zarówno przez producentów tabletek jak i przez ekspertów.
2) Druga metoda- to tzw. metoda Quick-start- gdy kobieta przegapi właściwy moment krwawienia lub/i zdecyduje się trochę później zacząć antykoncepcję- w 2-5 dniu cyklu, liczonym od 1 dnia krwawienia. Wtedy wówczas przez kolejne 7 dni wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci prezerwatywy.

Po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej, miesiączka może być mniej bolesna i obfita niż zawsze także się nie przejmuj. Zaczęłaś prawidłowo stosować tabletki, więc teoretycznie jesteś już chroniona.
Pamiętaj jednak, że seks ma być dla Ciebie przyjemny, więc jak masz się denerwować możecie podczas pierwszego cyklu brania tabletek zastosować dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci prezerwatywy, a przy rozpoczęciu kolejnego opakowania, będziecie mogli spokojnie współżyć bez zabezpieczenia i "do końca".

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Po kilkuletniej przerwie zaczęłam ponownie stosować tabletki antykoncepcyjne ( Zoely). Pierwszą zażyłam w pierwszym dniu miesiączki. Czy po miesiączce mogę kochać się bez dodatkowego zabezpieczenia. Lekarz twierdził, że pełną skuteczność tabletki osiągną po 2 tygodniach od rozpoczęcia ich zażywania. Czy faktycznie? Jaką antykoncepcję zaleca Pan/Pani swoim pacjentkom diabetykom stosującym od przeszło 15 lat insulinę? Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Joanna lat 39.

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pytanie :)
Moje miesiączki zawsze były bardzo regularne, niestety od września zaczęło się coś psuć.
Okres dostałam w niedzielę wieczorem (13 października), a w poniedziałek o 19:00 zażyłam pierwszą dawkę hormonów.
Całą środę okres był BARDZO obfity, we wtorek też i właśnie wtedy kochałam się z moim chłopakiem do końca.
Nie wiem co się stało, ale od tamtej pory miesiączka znikła i nie ma nawet brązowego śluzu ani upławów.
W czwartek skończył poza mną, w piątek znowu we mnie.
Tabletki biorę do dziś (sobota) dokładnie o godzinie 19:00.
CZY JEST SZANSA NA TO, ŻE JESTEM W CIĄŻY?
Dziś bolą mnie piersi i są nabrzmiałe, ale myślę, że to efekt tabletek.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...