Skocz do zawartości
Forum

Czy nerwica może wziąć się z niczego?


Gość franczeska

Rekomendowane odpowiedzi

Gość franczeska

Od jakiegoś czasu zrobiłam się jakaś dziwna - wszystko wskazuje na nerwicę natręctw. Zaczęło się w lato, stopniowo coraz bardziej mi... "odbijało" (nie wiem jak inaczej to określić :) - najpierw zaczęłam częściej myć ręce, sortować rzeczy na różne kategorie (brudne,czyste,półbrudne), robić wszystko w określony sposób. Teraz to już właściwie nie ma rzeczy którą robiłabym bez zastanawiania się - i czuję się z tym dziwnie, bo nigdy taka nie byłam, a wręcz odwrotnie - nigdy sobie nie zawracałam głowy takimi drobnostkami. Do tego doszły lęki: zaczęłam się bać zarazków, chemicznych rzeczy, brudu itd.
Nie mogę zrozumieć dlaczego tak się stało - bo nic, absolutnie nic się nie wydarzyło co mogłoby spowodować coś takiego, nie miałam też jakichś predyspozycji jeśli chodzi o charakter (ani osob,anankastyczna, ani pedantka, ani przesadność), nigdy nie miałam problemów ze sobą. Próbuję się tego pozbyć ale nie potrafię. Skąd mi się to mogło wziąć? Jest na to jakieś wytłumaczenie? Jeśli znalazłabym przyczynę może udałoby mi się wyleczyć.
Wymyślam już różne rzeczy: może jakieś niedobory, zła dieta? Co jeszcze? Bardzo proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Gość franczeska

do osoby która edytuje tematy - tematem mojego postu było tak jak napisałam, to "czy nerwica może się wziąć z niczego" a nie lęki i podejrzenie nerwicy natręctw - ten temat jest nie na temat :) ja mam nerwicę - niczego nie podejrzewam. pytam o to skąd się to może brać - jeśli nie ma zauważalnych przyczyn - tak więc w temacie ujęta była esencja mojego posta :P

Odnośnik do komentarza

Zgodnie z regulaminem forum.abczdrowie.pl, moderator ma prawo zmienić tytuł, aby nawigacja po forum była bardziej przejrzysta. Staramy się, aby tytuły jak najlepiej odzwierciedlały opisywane problemy. Jeśli zdarzy się, że tytuł po zmianie będzie błędny, proszę o tym informować, a tytuły będą moderowane.
pozdrawiam
moderator

pozdrawiam
moderator

Odnośnik do komentarza

Nie spotkałam się nigdy z tym, żeby nerwica wzięła się z niczego, chociaż to jeszcze nie powód, żeby w to nie wierzyc.

Skoro jednak nie możesz znaleźć przyczyny i zwalczyć przyczynę to zwalczaj objawy. Pozwól sobie nie policzyć czegos, albo nie umyś ręki itd. Będziesz się źle czuła, będzie Ci ciężko, ale jesli uda Ci się wygrac te pierwszych kilka razy, to potem będzie Ci łatwiej. Musisz ćwiczyć swoja psychike. Musisz się przekonac, że to, że nie umyjesz rąk czy nie poukładasz czegoś w okreslony sposób nie spowoduje, że stanie się coś złego, nie stanie Ci się krzywda.

Odnośnik do komentarza

Z niczego raczej nic się nie bierze :-)
Przyczyn nerwicy jest kilka: przyczyny biologiczne - czyli stan fizyczny, układ nerwowy, uwarunkowanie genetyczne, może wynikać z czynników społecznych, a więc nadmierna ambicja, niezadowolenie z pracy, przeszłość, która pozostawiła jakiś ślad w życiu dorosłym, życie w stresie, uczucie niespełniania się w obowiązkach, inna, niższa realizacja celów niż te, które były założone i przeżycia traumatyczne - które jak rozumiem wykluczyłaś, czyli długotrwałe życie w stresie czy uraz psychiczny. Przczyną nerwicy mogą być także urazy z dzieciństwa, niekoniecznie traumatyczne przezycia, ale np. poczucie braku opieki rodzicielskiej takiej, jakiej potrzebujemy, sytuacje stresowe z czasów szkolnych czy życie pod presją, spełnianie oczekiwań czyichś, podświadomie spychając na dalszy plan swoje.
Nerwica natręctw, o której piszesz, moze miec przyczynę w różnego rodzaju kompleksach, niskiej samoocenie, bardzo często źródłem jest własnie życie w stresie, ciągłym biegu, brak chwili dla siebie. Lęk często towarzyszy nerwicy. Piszesz, że zaczęło się w lato - może poszukaj w tym kierunku: w lecie się pocimy, mamy większy kontakt z naturą, latają rózne owady, siadamy na ziemi, na plazy itp. Może kiedyś była jakas sytuacja, gdzie zostałas skrytykowana za ubrudzenie się, może czułaś się źle z jakieś powodu. Zastanów się nad tym, moze drążąc ten temat odkryjesz przyczynę.
Więcej na ten temat możesz przeczytać pod tym linkiem:
Nerwica natręctw
Jesli znalazłabyś przyczynę, na pewno łatwiej będzie Ci uporać się z nerwicą, bo od tego, jak słusznie zauwazyłaś, trzeba zacząć - znaleźć przyczynę. Czasem jest bliższa niż nam się wydaje ale po prostu nie sądzimy, że to może być to. Pamiętaj jednak, że jeśli objawy się na silną bądź dojda nowe, warto skorzystać z porady psychologa. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...