Skocz do zawartości
Forum

Ugryzienie kleszcza


Gość Renata

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry , bardzo proszę o poradę odnośnie ugryzienia kleszcza ( nimfy ) było to dokładnie 10 dni temu . Wydrapałam go wyglądał na całego , w miejscu po usunięciu był mały dołek . Umyłam ranę woda z mydłem i spirytusem przesmarowałam. Obserwowałam miejsce codziennie i ciagle mi się wydawała  że jeszcze coś obok ugryzienia widzę i drapaka skórę. Teraz powstało coś jakby w kształcie serca . Bardzo będę wdzięczna za jakieś porady co to jest ??☹️

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Gość Renata napisał:

Dzień dobry , bardzo proszę o poradę odnośnie ugryzienia kleszcza ( nimfy ) było to dokładnie 10 dni temu . Wydrapałam go wyglądał na całego , w miejscu po usunięciu był mały dołek . Umyłam ranę woda z mydłem i spirytusem przesmarowałam. Obserwowałam miejsce codziennie i ciagle mi się wydawała  że jeszcze coś obok ugryzienia widzę i drapałam skórę. Teraz powstało coś jakby w kształcie serca . Bardzo będę wdzięczna za jakieś porady co to jest ??☹️

 

D50E6E56-8305-48D1-A916-1B41EA2E4D6E.jpeg

72D835DF-02B9-4CCA-904B-463E1E79EEDC.jpeg

Odnośnik do komentarza

Rumien często jest wędrujący i może się powiększać, zmniejszać, przemieszczać. Moze i nie musi swędzieć i nawet może się babrać rana. to nie jest takie istotne, ale rumień owszem. Borelioza to poważna choroba, musisz niezwłocznie zapisać się do lekarza po antybiotyk. Teraz jest utrudniony dostęp do zabiegowych gabinetów i nie zrobisz badania, chyba, ze gdzieś działają prywatne. Wtenczas musisz zrobić na borelioze igm /igg. Moze teraz, w czasach jakie mamy lekarz rodzinny zdecyduje się na podanie antybiotyku bez badania. Natychmiast się do niego rejestruj.

Edytowane przez Javiolla

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
Gość Kropka1977
22 minuty temu, Javiolla napisał:

Rumien często jest wędrujący i może się powiększać, zmniejszać, przemieszczać. Moze i nie musi swędzieć i nawet może się babrać rana. to nie jest takie istotne, ale rumień owszem. Borelioza to poważna choroba, musisz niezwłocznie zapisać się do lekarza po antybiotyk. Teraz jest utrudniony dostęp do zabiegowych gabinetów i nie zrobisz badania, chyba, ze gdzieś działają prywatne. Wtenczas musisz zrobić na borelioze igm /igg. Moze teraz, w czasach jakie mamy lekarz rodzinny zdecyduje się na podanie antybiotyku bez badania. Natychmiast się do niego rejestruj.

Dziękuje bardzo za odpowiedz .

Odnośnik do komentarza

Objawy choroby z Lyme są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. To sprawia, że borelioza jest rozpoznawana przez lekarzy różych specjalności (w tym np. dermatologów, neurologów). Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia. Jednak rumień po ukłuciu kleszcza nie występuje u wszystkich pacjentów z boreliozą – dotyka około 40-60% zakażonych. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową zakażenie boreliozą możliwe jest tylko w wyniku pokłucia przez zakażonego kleszcza. Nie możesz zarazić się boreliozą od osoby, która na nią choruje. W związku z tym, iż Borrelia przebywa w jelicie środkowym kleszcza, zanim bakterie zdążą się przedostać z kleszcza do żywiciela poprzez gruczoły ślinowe, upływa trochę czasu. Nim bakteria dotrze do tkanek gospodarza, może minąć wiele godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcza. Z tego powodu im szybciej kleszcz zostaje usunięty, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia boreliozą. Niemniej jednak nie każdy, kto ulegnie zakażeniu Borrelią w wyniku pokłucia przez kleszcza, faktycznie zachoruje. W wielu przypadkach organizmowi udaje się wyeliminować bakterie bez leczenia- infekcja nie powoduje żadnych dolegliwości, ani późniejszych skutków.. Dlatego możliwe jest wykrycie przeciwciał przeciwko Borrelii nawet we krwi zdrowych osób. Jak pokazują statystyki, do 25% ludzi ma te przeciwciała, nigdy wcześniej nie chorując na boreliozę. Tylko 0,5 do 1,5% osób pokłutych przez kleszcza zachoruje.

Odnośnik do komentarza
Gość ZKuba36

Rumień koło ugryzienia to pierwszy objaw BORELIOZY !!!

Choroba wyjątkowo trudna do wyleczenia, zwłaszcza w przypadku gdy zwlekano z leczeniem. Nie przypuszczam aby jakikolwiek lekarz 1. kontaktu zdecydował się na przepisanie antybiotyku. Specjaliści mają kłopoty z poradzeniem sobie z tą chorobą. Nawet 2 antybiotyki mogą nie pomóc! Trzeba robić testy, posiewy itp. Niektóre testy robione prywatnie kosztują nawet ok. 1000zł. Testy odsyłane są do Francji lub Niemiec. Jest tylko kilka ośrodków w Europie specjalizujących się w leczeniu boreliozy. W młodości byłem kilkadziesiąt razy ukąszonych przez kleszcza i nie zachorowałem, bo kleszcze nie były zarażone. Obecnie są rejony gdzie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Im szybciej zgłosisz się do specjalisty tym lepiej. Nie leczona (a nawet "wyleczona") borelioza może się ujawnić za kilka lat. Skontaktuj się ze specjalistą chorób zakaźnych. Chyba nawet nie potrzeba tam skierowania.

Odnośnik do komentarza
Gość ZKuba36

Jeżeli mieszkasz w Warszawie to w ramach NFZ testy można zrobić m inn w szpitalu na Szaserów oraz w szpitalu chorób zakaźnych na Woli.

Rumień nie jest żadnym problemem. Rumień może się powiększyć, zmniejszyć lub zniknąć. Problemem jest BORELIOZA a nie rumień. Śpiesz się aby nie było za późno! Prywatnie (chyba u Hartwiga) 2 podstawowe testy na boreliozę przed kilu laty kosztowały po ok. 40 zł.

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.05.2020 o 14:01, Gość Kropka1977 napisał:

zy jeszcze może się powiększyć ten rumień?

Moze i zniknąć moze, to nie istotne. Masz rumień to masz boreliozę. Im wcześniej podadzą antybiotyki tym większe szanse na wyleczenie. Najlepiej podać do 14 dni od ugryzienia. Tak więc bardzo mało masz czasu. Moze zgodzi się podać antybiotyk jakiś prywatny lekarz. Przy czym jedno podanie antybiotyku to za mało. Ja łykałam pół roku!!! Tylko, że ja miałam przechodzoną i już nieuleczalną. Jedynie chodziło o to by zniknęły objawy, które nie pozwalały normalnie funkcjonować.

Lekarze o tym nie mówią, ale sama zakup probiotyk i łykaj go razem z antybiotykami i jeszcze 3 m-ce po antybiotykoterapii. Długotrwałe łykanie antybiotyków to zabójstwo dla flory bakteryjnej.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
W dniu 25.05.2020 o 15:26, Gość Kropka1977 napisał:

Proszę mi powiedzieć czy Pani też miała rumień który miał 3 cm ? Czy więcej ? 

Niestety nie pamiętam takich szczegółów. Żyję z boreliozą już ponad 20 lat, a więc trudno po takim czasie pamiętać tego typu szczegóły. Pamiętam tylko, że to był rumień wędrujący (przemieszczał się), a sama ranka ropiała. W tamtych czasach nikt nie słyszał o boreliozie, a więc wykryto ją u mnie po 8 latach. toteż jest już nieuleczalna (można ją tylko zaleczyć, zmniejszyć objawy).

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podać antybiotyk i przeleczyć się nim nieco dłużej. Tylko wtedy jest powodzenie w wyleczeniu.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
Gość kropka1977

Dziękuje bardzo za odpowiedz . Mój póki co się nie przemieszcza  . Wielkość też od 3 tygodni jest taka sama 3 cm . Lekarz jeden powiedział że to nie rumień tylko reakcja alergiczna . Drugi przepisał maść (antybiotyk ) na rumień . Po 6 tygodniach mam zrobić test na boreliozę .

Odnośnik do komentarza

Domyślam się, że tak powiedział, ale nie zainteresowało Cię dlaczego dopiero po tym czasie?

Tak dociekam bo mam nieciekawe dośw. z lekarzami. Boreliozę sama sobie zdiagnozowałam na podstawie internetu, bo na lekarzy nie mogłam liczyć. Wysyłali mnie do psychiatry z hipochondrią, ignorowali lub wyśmiewali się w oczy. Dopiero gdy pokazałam wyniki badań to były wielkie oczy i zmieszanie. Lekarz nie jest bogiem i też może się mylić, ale trzeba mieć własny rozum i intuicję.

A czy były objawy też grypowe, zaziębienia? Możesz sama prywatnie zrobić sobie te badania? Z tego co pamiętam nie są aż tak drogie.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

"Rumień po ukąszeniu kleszcza może być zmianą alergiczną lub toksyczno-zapalną, która nie wskazuje na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe.  Tego typu skórny odczyn alergiczny nigdy nie przekracza średnicy 5 cm i ustępuje po miesiącu, bez względu na to, czy podjęliśmy leczenie, czy też nie."

Objawy autorki nie wyglądają raczej na rumień wędrujący, tym bardziej nie ma co panikować, ten czas pewnie jest potrzebny, żeby wyniki były wiarygodne, bo borelioza, nie rozwinie się tak krótko po ukąszeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Gość kropka1977

Żadnych objawów nie miałam typowych dla boreliozy . Jestem ostrożna i to bardzo więc nie chce przyjmować antybiotyku jak nie ma 100 %pewności . Prawie już nie widać tego rumienia a minęło 23 dni . Mam nie miłe doświadczenia z lekarzami ponieważ leczyli mnie dawno temu na wrzody żołądka prawie rok a tak naprawdę w ogóle ich nie miałam ?Później z tego stresu nabawiłam się innych dolegliwości . Musiałam mieć 4 gastroskopię . ?Poczekam jakiś tydzień i wybiorę się i sprawdzę . Napiszę jaki wynik mi wyjdzie .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...