Skocz do zawartości
Forum

Jak długo trwa psychoterapia na NFZ?


Gość 123she

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znajdziesz takiej informacji gdyż jest to sprawa indywidualna. Nie ma związku z NFZ, a z chorobą z jakiej się leczysz, predyspozycjami do wyleczenia, chęciami i metodą terapii.
Ja leczyłam się z depresji jakieś 2 lata. Taka była potrzeba i tyle chodziłam. Nie ma ograniczeń jak w szpitalu, że chory po operacji ma być wypisany np. po 5 dniach ;) .

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

No chyba, że pytasz o inną kwestię.
Jeśli jesteś osobą pracującą i otrzymujesz zwolnienie lekarskie na daną chorobę, to możesz być na zwolnieniu tylko 182 dni. Następnie (przed upływem tego czasu) starasz się o świadczenie rehabilitacyjne, które może trwać max 12 m-cy. Jednak bardzo rzadko dostaje się na tak długo. Najczęściej dają na 2-3 m-ce (jeśli w ogóle ;) ). Trzeba mieć bowiem niezłe uzasadnienie ku temu świadczeniu (szpital psychiatryczny, sanatorium itp)

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Javiolla dzięki za odpowiedź, nie wiem czemu mi siè wydawało, że NFZ tylko na rok refunduje terapię. A jak to było u Ciebie z godzinami sesji, bo też się nad tym zastanawiam czy dla osoby pracującej taka terapia na NFZ w ogóle wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza

Ja leczyłam się sporo lat temu, ale z tego co słyszałam, dziś nie ma większej różnicy.
Chodziłam najpierw raz w tygodniu, potem co 2 tyg... a potem nie pamiętam czy rzadziej i jak rzadko. Sesja trwała chyba godzinę.
Akurat wtedy nie pracowałam, ale gdybym pracowała to bym sobie dopasowywała sesje do godzin pracy. Jak każdego innego lekarza.

Dla każdej osoby, pracującej i niepracującej. Prosisz lekarza rodzinnego lub psychiatrę o skierowanie na terapię grupową lub indywidualną. Sama wiesz w jakiej lepiej się poczujesz.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Tak się zastanawiam na ile taka terapia refundowana ma szansę powodzenia w praktyce np. jak ktoś potrzebuje wieloletniej terapii i żeby to miało ręce i nogi. Jak nie mam jakiś limitów czasowych to super ale zastanawiam jak to by wyglądało u osoby pracującej np. od pon do pt od 8-16, bo wiadomo tak jak do lekarza na NFZ to często pacjent ma wyznaczoną godzinę w godzinach pracy i ludzie muszą się zwalniać no ale to raz na jakiś czas a nie co tydzień tak jakby to było w przypadku terapii. Moja znajoma chodziła na NFZ i w momencie kiedy zaczęła już pracę w pełnym wymiarze godzin to się okazało, że nie ma możliwości kontynuacji, bo by musiała zwalniać się z pracy ze względu na to, że nie było możliwości umówienia się na godziny popołudniowe:/

Odnośnik do komentarza

Masz prawo -jako pacjent- wybrać sobie czas i godzinę oraz lekarza. Wybierasz więc takiego, który przyjmuje popołudniami i zapisujesz się zawsze po pracy. Nie widzę problemu. Znam takich co chodzą latami na NFZ.
Znajoma miała prawo przepisać się do innego lekarza. Wiem, że to problematyczne, ale możliwe.
Nie martw się na zapas, bo nie wiesz jak będzie. I nie zakładaj, że terapia potrwa latami, bo może pójdzie Ci świetnie (od Ciebie to zależy).

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Hej,
Psychoterapia na NFZ - liczona jest w ilości spotkań. Nie pamiętam ile ich jest, ale przy założeniu 1 spotkania tygodniowo to będzie terapia trwała na pewno więcej niż 1 rok, chyba około 2 wyjdzie. Coś mi się o uszy obiło, że jeśli później, po zakończeniu terapii będzie jakaś przerwa, to można znów kontynuować, ale nie jest to pewna informacja.
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...