Skocz do zawartości
Forum

Nieregularny okres


Gość assenav

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
proszę o pomoc w interpretacji wyników badań hormonalnych. Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień, a z norm niewiele mogłam wywnioskować...
Z powodu nieregularnych miesiączek (cykl 27-34 dni, 28 lat) brałam Regulon, jednak po ok. roku stosowania musiałam odstawić z powodu bólu w lewej piersi. Przez pół roku od odstawienia okres pojawiał sie do 17-21 dni, dlatego zrobiłam badania. Okres miałam 1 kwietnia, wyniki badań z 18 kwietnia (lekarz stwierdził, że to dobry dzień na badania przy cyklu ok. 21 dni):
TSH 3,58 mlU/l
FT4 16,47 pmol/l
FT3 6,39 pmol/l
FSH 7,25 lU/l
LH 20,11 IU/l
progesteron 2,1 nmol/l
Prolaktyna 357,3 mlU/l
Testosteron 1,84 nmol/l
Dodatkowo glukoza 4,8 mmol/l.

Powiedziałam lekarzowi, że oprócz problemów z nieregularnym okresem, również mam trudności ze zrzuceniem wagi (80kg/ 162 cm) pomimo diety i ćwiczeń. Dostałam skierowanie na badanie krzywej cukrowej - wyniki z wczoraj:
glukoza na czczo - 4,94 mmol/l, po obciążeniu 75g po 2 h - 5,53 mmol/l.

Z norm i mojego rozeznania na forach wynika, że wszytko jest w normie poza FSH, LH i progesteronem. Wyniki są w normach, ale dla różnych faz cyklu. Wydaje mi się, że wystąpił pik LH, stąd rownież niski progesteron. Co dziwne, w tym cyklu nie dostalam okresu wcześnie do 21 dnia, ale dziś (dzień 27) występuje dopiero lekkie plamienie.

Proszę zatem o rozeznanie moich wyników, czy coś mi dolega, czy to po prostu nie był dobry dzień na badania.

Odnośnik do komentarza

miesiączka ma prawo się regulować nawet przez pierwszych 7 lat. Poza tym podstawowe pytanie to jest jak bardzo nieregularne masz miesiączki, bo niektórzy uważają że jak nie jest co do dnia to już jest nieregularna, albo jak mają cykl powyżej 35 dni to też myślą że to nieregularna. Nieregularna miesiączka to wtedy gdy między najkrótszym i najdłuższym cyklem w ciągu roku jest więcej niż 10 dni (niektórzy nawet piszą że 14 dni), a i tak w ciągu tego roku mogą się zdarzyć cykle które od tego odbiegają, że np. pod wpływem silnych stresów, leków, chorób, wysiłku coś się przesunie.

Odnośnik do komentarza

WITAM
MAM PROBLEM OD DŁUZSZEGO JUZ CZASU (PÓŁ ROKU )SPÓZNIA MI SIE OKRES PRZESUWA MI SIE O 2TYG. CZASEM O 3TYG. ALE CZASEM NAWET NIEMAM WOGÓLE OD MNIEJ WIECEJ PONAD MIESIACA MAM MDŁOSCI O ROZNYCH PORACH DNIACH CZASEM NAWET PRZEZ CAŁY DZIEN, CZUJE SIE SLABA MAM ZAWROTY GŁOWY .ROBIŁAM SOBIE TEST CIAZOWY (DWA MIESIACE TEMU PONIEWAZ NIE MIAŁAM OKRESU)ALE NIE JESTEM W CIAZY ZA KILKA DNI POJAWIŁ SIE SPOZNIONY OKRES TRWAŁ OKOŁO 5 DNI I BYŁO GO NIEWIELE TERAZ LIPIEC MIJA I OKRESU NIE MAM.BARDZO PROSZE O PORADE

Odnośnik do komentarza
Gość agulina 82

Dzien dobry,zaczne od razu,mam bardzo nie regularne miesiaczki,miesiac temu mialam tylko 1 dzien,teraz nie wiem kiedy dostane czy moge wziasc teraz pigulke nie wiedzac kiedy mam okes (che zeby moj okres byl regularny.Czy to zabezpieczy mnie przed ciaza,czy moj partner musi uzywac prezerwatywy ?

Odnośnik do komentarza

Tabletki nie wyregulują ci okresu bo podczas brania tabletek nie ma miesiączek tylko krwawienie z odstawienia. Jak będziesz brała tabletki będziesz miała regularne krwawienia ale nie miesiączki i prawdopodobnie twój problem wróci po odstawieniu tabletek. Co do zabezpieczenia, to możesz wziąć tabletkę w inny dzień niż pierwszy dzień cyklu ale w tym wypadku powinnaś się dodatkowo zabezpieczyć prezerwatywą przez tydzień.

Odnośnik do komentarza

mam niecałe 21 lat. od kolo 6,5 lat mam miesiaczke i i zawsze nieregularna nom stop nigdy sie niezdarzylo żebym miala regularna albo jest po 30 albo po 40 oo i tak miedzy tymi przedziałami jest moj okres...bylam u ginekologa i powiedzial mi że to normalne.ale ja nadal myśle że cos moze byc nie tak

Odnośnik do komentarza

Nieregularne miesiączki uważa się za prawidłowe w pierwszych dwóch latach osiągania dojrzałości płciowej i w pięciu, gdy zaczyna się przekwitanie. U dojrzałych pań powodem nieregularnego okresu są z reguły zaburzenia hormonalne - nadmiar produkowanej przez przysadkę mózgową prolaktyny lub niedobór tzw. ciałka żółtego, co jest związane z mniejszą produkcją progesteronu w drugiej połowie cyklu. Przyczyną nieregularnych miesiączek mogą być także tzw. policystyczne jajniki. To choroba, na którą cierpi 12 proc. młodych kobiet. Polega na tym, że na jajnikach tworzy się wiele torbieli - drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Leczenie nieregularnych miesiączek polega przede wszystkim na przyjmowaniu tabletek hormonalnych. Kurację muszą poprzedzić dokładne badania ginekologiczne i hormonalne. Niestety, często bywa, że jedynie ciągłe przyjmowanie hormonów gwarantuje utrzymanie stałego rytmu cyklu menstruacyjnego. Bez leków nie ma regularności. Jeśli przyczyną dolegliwości jest zespół policystycznych jajników, kobieta może przyjmować hormony lub poddać się operacji.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Opisane przez Panią objawy, tj. nieregularne i długie cykle wymagają dokładniejszej diagnostyki. Niestety nie ma bowiem żadnych tabletek, ani innych "cudownych środków", które pozwoliłyby uregulować miesiączkę bez konsultacji z lekarzem. Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który pokieruje dalszą diagnostyką oraz ewentualnie wdroży właściwe leczenie.

Odnośnik do komentarza
Gość Monika121314

Witam.
Mam problem z miesiączką. Mam 21 lat, miesiączkować zaczęłam w wieku 14 lat, zazwyczaj mój cykl trwał 36 dni. Potem zaczął się wydłużać, ale myślałam, że to związane z dojrzewaniem i nie przejmowałam się tym zbyt wiele. Zaczęło mnie to niepokoić, kiedy na okres musiałam czekać nawet do 42-44 dni. Wybrałam się do lekarza. Przyjmowałam Luteinę, aby uregulować miesiączki, przez pierwsze dwa miesiące było okej, cykle 28-29 dni, jednak później mimo ciągłego przyjmowania leku, problem pojawił się ponownie, to samo działo się, kiedy przyjmowałam Duphaston. Przez ostatnie 4 miesiące nie miałam okresu. Nie jestem w ciąży. Miesiączki zawsze miałam krótkie, bo trwały 3 dni i nie były obfite. Dodam jeszcze, że miałam zrobione wszystkie badania na hormony i jest w porządku.
Czy któraś z Was spotkała się z takim problemem i może mi jakoś poradzić? Czy mogę mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę?

Odnośnik do komentarza

Witam . mam duzy problem z okresem mam 18lat a nie mam regularnego okresu . przedstawie tutaj co ile mam okres. Pierwszy krwawienie dostalam w wieku 15lat i mialam co 2-3miesiace i to np.4-7dni krwawienie bylo.. W 2014roku od stycznia do czerwca doostalam dwa razy w lipcu od (06-10), sierpien (22-27), we wrzesniu nie dostalam , pazdziernik (10-16) listopad (15-19) ,grudzien (10-14) , a dzis 06,01,2015dostalam na rano bol byl straszny Jak nigdy ! Nie moglam wytrzymac zwijalam sie , lezec nie moglam ,siedziec tez nie ,tabletki nie pomagaly zadne , rodzice chcieli jechac do szpitala ale ja odmowilam troche bol przeszedl, strasznie podbrzusze mnie bolalo(nadal boli). Mam nieregularnie ,wystarczy ze policzyc co ile dni dostaje i ile trwa.. Druga sprawa,problem jak kocham sie z moim facetem boli mnie takze podbrzuszr,czym moze to byc spowodowane? Bylam u ginekologa w listopadzie przepisal mi TABLETKI LITEINE bez zadnego badania! bralam jakis czas a jak poszlam doo innego ginekologa to mi powiedzial ze nie powinnam tego brac i mam to wyrzucic. Prossze pomozcie mi , co mi moze byc? I jeszcze dzisiaj wymioty mialam jak dostalam okres , bardzo oslabiona sie czulam! Co mam robic? Moge byc na cos chora?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...