Skocz do zawartości
Forum

Czy kobieta puszysta może zajść w ciążę?


Rekomendowane odpowiedzi

Otyłość w ciąży niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednak nie zawsze puszysta przyszła mama ma w sobie tyle wytrwałości i zacięcia by schudnąć, zdarza się też, że ciąża nie jest planowana. Oto lista problemów, które mogą się pojawić przez otyłość w ciąży.
Otyłość matki wpływa na płód
Wiele badań sugeruje poważne komplikacje, których przyczyną jest otyłość w ciąży. Na łamach Journal of the American Medical Association opublikowano wyniki badań udowadniające, że otyłe ciężarne (BMI powyżej 30), znacznie częściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi, w porównaniu z ciężarnymi o prawidłowej masie ciała. To tylko jedno spośród wielu badań naukowych, które mówią o poważnym negatywnym wpływie otyłości na przebieg ciąży.
Otyłość utrudnia badania
Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale otyłość w ciąży często komplikuje wiele badań medycznych, gdyż nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu może uniemożliwić lekarzowi określenie wielkości płodu, czy jego ułożenie. Trudne może być wyznaczenie wieku ciąży, gdyż wśród kobiet ze znaczną nadwagą często zdarzają się nieregularne owulacje. Dlatego na wizycie lekarskiej niezwykle przydatne mogą się okazać wydruki danych z urządzeń medycznych – komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp, czy Pearly, obrazujące wszystkie zapisane w urządzeniu cykle miesiączkowe kobiety. Komputery te, przeznaczone do codziennego użytku w domu, pomagają w obserwacji cyklu kobiety i dają możliwość wyboru momentu poczęcia dziecka.
Przeczytaj, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny
Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko różnych chorób
„Otyłość jest przyczyną większości chorób w ciąży, np. nadciśnienia, obrzęków czy cukrzycy ciążowej." - mówi Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z osiemnastoletnią praktyką, ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku. - „Oczywiście współczesna medycyna i wykwalifikowany personel medyczny, jak najbardziej pomagają w zwalczaniu tych chorób w trakcie ciąży, jednakże nie da się ukryć, że takie choroby stanowią zagrożenie dla ciąży".
Poznaj sposoby na obrzęki w ciąży
Otyłość może być przyczyną komplikacji przy porodzie
Otyłość w ciąży ma też wpływ na to, jak będzie rozwiązana ciąża. U otyłych ciężarnych dużo częściej wykonuje się cięcie cesarskie, gdyż organizm nie jest w stanie sprostać temu olbrzymiemu wysiłkowi, jakim jest poród. Tymczasem cięcie cesarskie jest operacją medyczną, o czym często zapominamy, i jak każda operacja - niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ponadto kobieta znacznie dłużej wraca do formy po cięciu cesarskim, niż po porodzie naturalnym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...