Skocz do zawartości
Forum

Bóle w podbrzuszu a możliwość ciąży


Gość p...m

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni okres miałam 29/03, w zeszła sobotę zrobiłam test ciążowy. Test pozytywny. W piątek 6 maja planowałam weekend w Polsce odwiedzic rodzine. Podróż samolotem to okolo 1:45. Zastanawiam się czy nie odwołać z tego tytulu mojego weekendu. Proszę mi doradzić w tej kwesti, bo nie wiem co mam robić. Dodam że to moja pierwsza ciąża i póki co czuje się bardzo dobrze. Mam czasami nudnosci i dużo odpoczywam albo śpię. Nie wymiotuje ani nie krwawie. Czasem w ciągu dnia pobolewa mnie podbrzusze.

Odnośnik do komentarza

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży najczęściej jest oznaką prawidłowych zmian w jej przebiegu, związanych z rozciąganiem i wzrostem macicy na początku ciąży. Jednak czasami może wskazywać na schorzenia położnicze, niepołożnicze ginekologiczne lub na choroby układu pokarmowego czy moczowego. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu we wczesnej ciąży? Na jakie choroby może wskazywać?

Ból w podbrzuszu jest częstym objawem we wczesnej ciąży. Najczęściej jest związany z powiększaniem się płodu, a wraz z nim także macicy, czego konsekwencją jest zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W efekcie pojawia się skurczowy lub palący ból w podbrzuszu, miednicy lub dole pleców. Jednak czasami przyczyny bólu w dole brzucha na początku ciąży mogą być bardziej skomplikowane i wskazywać na schorzenia położnicze, ginekologiczne niepołożnicze lub nieginekologiczne.

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - schorzenia położnicze
Poronienie samoistne (zagrażające, ciąża obumarła, niekompletne, kompletne, zatrzymane lub chybione) to najczęstsza przyczyna położnicza bólu podbrzusza we wczesnej ciąży. Poronienie objawia się skurczowym, rozlanym bólem brzucha. Często pojawia się także krwawienie z dróg rodnych. Przy poronieniu samoistnym ujście zewnętrzne szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte (w zależności od rodzaju poronienia).
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to z kolei najpoważniejsza przyczyna bólu brzucha i miednicy (zwykle nagłego, zlokalizowanego i stałego, tj. nieskurczowego) z krwawieniem z dróg rodnych (lub bez niego). Ujście zewnętrzne szyjki macicy jest zamknięte i jednocześnie odnotowuje się brak czynności serca płodu. Przy pęknięciu ciąży ektopowej możliwa jest niestabilność hemodynamiczna (obniżone ciśnienie tętnicze krwi, tachykardia, objawy zastoju nad polami płucnymi), prowadząca do utraty przytomności lub omdlenia.
Poronienie septyczne również może być przyczyną bólu w dole brzucha na początku ciąży. Poronienie septyczne przebiega z objawami stanu zapalnego narządu rodnego, tj. gorączką, dreszczami, stałym bólem brzucha lub miednicy z ropnymi upławami z pochwy. Poronienie septyczne często zdarza się u pacjentek, które przeszły zabieg w obrębie macicy lub poronienie indukowane (wywołane celowo).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...