Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyniku TSH


Gość mysza001

Rekomendowane odpowiedzi

~winia
Witam ostatnio robiłam badania krwi również pod kątem tarczycy gdyż moja mam na nią choruję.Mój wynik TSH 7,09mU/l przy normie 0,27 - 4,2.Zlecono mi powtórzenie badań które ukazały - ciała p/peroksydazie tarczycowej (s) 479,5 IU/ml przy normie < 34 jak również Trójjodotyronina wolna - fT3 5,54 pmol/l przy normie 3,1 - 6,8 i Tyroksyna wolna - fT4 13,22 pmol/l przy normie 12 - 22..wyniki konsultowałam z lekarką która powiedziała że może to być hashimoto ale nie musi.Lekarz który komentował moje powtórzone badania czyli antyTPO stwierdził że wyniki są bez istotnych odchyleń..niestety wyniki były konsultowane on-line ale nie wiem czy mam się czymś martwić czy są to już moje urojenia:(proszę o jakąś poradę dodam że czekam na USG tarczycy..

Witam!
Podane przez Panią wyniki hormonalne wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał wskazuje natomiast na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy przebiegające z niedoczynnością to natomiast choroba Hashimoto. Ze względu na te nieprawidłowości, po wykonaniu badania USG proszę skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza
Gość maciej 26

Witam,

proszę o interpretację wyników morfologii. Skierowanie w związku z objawami nadczynności tarczycy - ciągły głód, szybka przemiana materii, osłabienie, utrata wagi.

Jedyne odchylenia od normy to:
MON 8,1%
EOS 5,1%
MCV 95, fL
RDW 10,5%

Glukoza 104 mg/dl
TSH w normie 2,42

Pozdrawiam,
Maciej

Odnośnik do komentarza

Witam!
Też prosiłabym o interpretację wyników.
Obecnie mam:
TSH 3 generacja - 3,96 uIU/ml (0,27-4,2)
FT3 - 3,60 pg/ml (2,00-4,40)
Ft4 - 1,12 ng/dl (0,93-1,7)
anty TG i anty TPO - jeszcze nie doszły badania chociaż czekam już tydzień więc nie mogę na razie podać.
glukoza - 77 mg/dl (74-106)
cholesterol - 208 mg/dl (<200)<br /> OB - 19 mm (0-12) - ale tu może być podwyższone bo robiłam badania zaraz po okresie i mam ząb do leczenia.
Morfologia ogólna wyszła w normie:)

Teoretycznie mam wyniki w normie ale widać zmiany w wynikach, mam większość objawów niedoczynności tarczycy (zimna skóra o nadmiernym rogowaceniu naskórka szczególnie na łokciach, stopy chyba się nie liczą:P, tycie, problem z włosami, łatwe marznięcie, spadek libido, uczucie zmęczenia, zaparcia, bolące i obfite miesiączki ostatnio trochę się rozregulowują, tendencja do zatrzymywania wody - na razie nic sobie więcej nie przypominam z tego co zauważyłam bo drażliwość to raczej nie przy niedoczynności), lekarz internista jest "pewien", że to niedoczynność (widział poprzednie wyniki badań ale wysyłał mnie już zanim je zobaczył, bo parę miesięcy temu po chorobie miałam problem ze sercem) i każe mi iść do innego lekarza endokrynologa bo tamten powiedział, że jest ok.
Półtora roku temu byłam na badaniach i usg wyszło ok. Mam powiększoną szyję (tak jak to wole) i wszyscy lekarze zwracają mi na to uwagę odkąd pamiętam (nawet za czasów jak byłam mała), nawet kiedyś endokrynolog powiedział, że moje wole to niby "wole młodzieńcze" i mi to zejdzie ale mam już 30lat a to nie zeszło ( zapisał mi jod ale krótko go brałam bo odstawiłam bo miałam po nim straszny wytrzeszcz oczu). Ostatnio endokrynolog powiedział, że moje "wole to nie wole, to taka uroda", że niby garb...hmmm... no ale po wynikach krwi też stwierdził, że jest ok. Dla porównania podaję swoje wyniki sprzed półtora roku:
TSH 0 -7.08uIU/ml (0,27-0,42)
później powtórzyłam badania i wyszło:
TSH 3 - 3,89uIU/ml (0,27-0,42)
ft3 - 3,45pg/ml (2,57-4,43)
ft4 - 1,20 ng/dl
anty TG - 17,41 IU/ml (<115)<br /> anty TPO - 7,57 IU/ml (<34)<br /> glukoza - 87 mg/100 (70-105)
cholesterol - 145 mg/100 (150-200)
tróglicerydy - 134 mg/100 (<200)<br /> ferrytyna - 54,85 ng/ml

Według mojego porównania (nie byłam z nowymi wynikami u internisty a nowego endokrynologa mam dopiero w lipcu) to TSH i ft3 wzrosło a ft4 zmalało przy czym nie wiem czy to istotne ale cholesterol strasznie mi wzrósł i to powyżej normy. Według moich obliczeń ile wzrosło TSH w ciągu półtora roku to za jakieś 4/5 lat przekroczę normę:/ Ale jak narazie nie wiem czy jest czym się niepokoić czy nie?? Nie przekroczyłam tych 4,2 więc nie wiem czy lekarz powie, że nadal ok czy jednak początkowe stadium. Jeśli powie, że jest ok to mam iść do innego znowu lekarza czy jednak na pewno jest jeszcze ok??
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

~maciej 26
Witam,

proszę o interpretację wyników morfologii. Skierowanie w związku z objawami nadczynności tarczycy - ciągły głód, szybka przemiana materii, osłabienie, utrata wagi.

Jedyne odchylenia od normy to:
MON 8,1%
EOS 5,1%
MCV 95, fL
RDW 10,5%

Glukoza 104 mg/dl
TSH w normie 2,42

Pozdrawiam,
Maciej

Witam!
Podane parametry morfologiczne są prawidłowe i nie powinny być powodem do niepokoju. TSH także jest prawidłowe. Poziom glukozy jest nieco podwyższony co wskazuje na konieczność wykonania testu obciążenia glukozą 75 g.

Odnośnik do komentarza

Witam, mam pytanie dotyczące nadczynności tarczycy. Od 5 lat robię co roku badania tarczycy ze względu na 2 guzki oraz powiększenie. Do tej pory wyniki tsh i ft3 oraz ft4 były w normie. Ostatnio zrobiłam badania i tsh = 0,14 (norma 0,27-4,2); ft3 = 3,67 norma 1,8-4,6; ft4 1,64 norma 0,93-1,7 oraz badanie anty TPO= 8 norma <35 i anty-TG= 283 norma <115. Dodatkowo zrobiłam usg tarczycy: opis: tarczyca dwupłatowa położona prawidłowo, powiększona (prawy płat- ok 66x22x19 mm lewy płat ok- 55x18x16 mm, cieśń gr. 6mm objętość 20-21 ml-(tu się zmiejszyło bo w poprzednich z ostatnich 5-ciu lat badaniach było około 25 ml). Guzki w środkowo-górnej części lewego płata - 5,25 mm (o obniżonej echogeniczności, skąpo unaczyniony) i 7,5x3,5 mm (torbielowaty) - (guzki się nie powiększyły ani nie zmniejszyły od 5-ciu lat); pozostały miąsz tarczycy o jednorodnej strukturze, bez cech wzmożonego unaczynienia. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Do tej pory nie przyjmowałam żadnych leków. Czy przy takich wynikach powinnam przyjmować hormony? Planuję zajść w ciążę. Endokrynolog u którego byłam stwierdził, iż nie muszę na razie przyjmować żadnych hormonów, jedynie selen 100 mg, oraz preparaty multiwitaminowe-bez jodu. Zostałam poinformowana, iż kiedy jak zajdę w ciąże konieczne będą comiesięczne badania poziomu hormonów i pewnie leczenie farmakologiczne.

Odnośnik do komentarza

evanessa
Witam, mam pytanie dotyczące nadczynności tarczycy. Od 5 lat robię co roku badania tarczycy ze względu na 2 guzki oraz powiększenie. Do tej pory wyniki tsh i ft3 oraz ft4 były w normie. Ostatnio zrobiłam badania i tsh = 0,14 (norma 0,27-4,2); ft3 = 3,67 norma 1,8-4,6; ft4 1,64 norma 0,93-1,7 oraz badanie anty TPO= 8 norma <35 i anty-TG= 283 norma <115. Dodatkowo zrobiłam usg tarczycy: opis: tarczyca dwupłatowa położona prawidłowo, powiększona (prawy płat- ok 66x22x19 mm lewy płat ok- 55x18x16 mm, cieśń gr. 6mm objętość 20-21 ml-(tu się zmiejszyło bo w poprzednich z ostatnich 5-ciu lat badaniach było około 25 ml). Guzki w środkowo-górnej części lewego płata - 5,25 mm (o obniżonej echogeniczności, skąpo unaczyniony) i 7,5x3,5 mm (torbielowaty) - (guzki się nie powiększyły ani nie zmniejszyły od 5-ciu lat); pozostały miąsz tarczycy o jednorodnej strukturze, bez cech wzmożonego unaczynienia. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Do tej pory nie przyjmowałam żadnych leków. Czy przy takich wynikach powinnam przyjmować hormony? Planuję zajść w ciążę. Endokrynolog u którego byłam stwierdził, iż nie muszę na razie przyjmować żadnych hormonów, jedynie selen 100 mg, oraz preparaty multiwitaminowe-bez jodu. Zostałam poinformowana, iż kiedy jak zajdę w ciąże konieczne będą comiesięczne badania poziomu hormonów i pewnie leczenie farmakologiczne.
<br />
Witam!
W podanych przez Panią wynikach laboratoryjnych nieprawidłowość stanowi lekko obniżony poziom TSH, przy czym poziom hormonów wolnych jest prawidłowy. Dlatego też lekarz nie zalecił Pani leczenia farmakologicznego. Zdecydowanie proszę zaufać specjaliście endokrynologowi! Jednakże zanim zdecyduje się Pani na dziecko sugeruję wykonanie kontrolnych badań oraz konsultację ze specjalistą ginekologiem.

Odnośnik do komentarza
Gość paulina9311

Witam. Od jakiegoś roku bardzo wypadały mi włosy, leczyłam się dermatologicznie, nawet podobno były to objawy stresu. W maju tego roku robiłam badania na tarczycę- TSH. Odebrałam wyniki: 7,94 uIU/ml (norma 0.27-4.20). Udałam się na wizytę do endokrynologa, otrzymałam lek Euthyrox, jednak zanim miałam zacząć go brać udać się na oznaczenie przeciwciał Any- TG i Anty- TPO. Odebrałam już wyniki i wyglądają one następująco Anty- TPO 24 IU/ml, z wartościami referencyjnymi. <20 i Anty- Tg 6 IU/ml z wartościami ref. <30. Prosiłabym o interpretację wyników, ponieważ wizytę mam dopiero w październiku a chciałabym wiedzieć przynajmniej na co się nastawiać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie, dzisiaj odebrałam wynik i nie bardzo wiem co on oznacza.
TSH 1,78 uIU/ml 0,35 4,94 N
Proszę o pomoc, i powiedzieć mi czy jest on dobry czy też nie.
PS. Badanie robiłam dzień po okresie, więc nie wiem czy to ma jakikolwiek związek z wynikiem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Agunitka

Witam,zrobilam sobie morfologie i poprosilam o tsh III generacji.ponieważ jestem ciągle zmęczona,mam suche stopy i łokcie,tyje,bardzo bolesne obfite miesiączki,włosy wypadają,klopoty z cerą.
TSH 3,67-norma 0,27-4,20 .mam 33 lata, mam dziecko.
Czy ten wynik jest powodem do wizyty u endokrynologa?
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Wyniki TSH a dawka hormonu

Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyników.

TSH- 3,1527

FT3- 2,42,.  FT4 0,91

Byłam u endokrynologa jakiś miesiąc temu. Jestem przekonana, że słyszałam, że mam brać 37,5 mg Euthyroksu ( tyle też brałam wcześniej) a dzisiaj przez przypadek sprzątając w szafce w wydrukowanych zaleceniach zauważyłam 75N x 1...Nie mam możliwości dotarcia do tego lekarza ( placówka publiczna w innym mieście) . Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...