Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyniku TSH


Gość mysza001

Rekomendowane odpowiedzi

~re...s7
Witam
proszę o interpretację wyniku TSH, 0,158 , jest bardzo niski czy w normie?, pozdrawiam Renata

Witam!
Podany wynik TSH jest poniżej normy i wskazuje na nadczynność tarczycy. Koniecznie proszę jednak wykonać badanie hormonów tarczycy - fT3 i fT4 w celu uzupełnienia diagnostyki. Następnie proszę skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza
Gość Anonimowa88

Witam.

Zrobiłam morfologię krwi (ponieważ miałam kołatanie serca, niskie ciśnienie, byłam ospała, zmęczona, trudno było mi się skupić, nic mi się nie chciało i wszystko mnie męczyło no i dość duża strata wagi). Badanie krwi zlecił lekarz ogólny - wylądowałam u niego, ponieważ przez długi czas czułam chrupanie w klatce piersiowej. Na szczęście teraz już mniej. Mimo wszystko zrobiłam wczoraj badanie krwi.

Dodam, że jestem kobietą, mam 24 lata, ostatni raz tarczyce miałam badaną dwa lata temu i było OK, mam 168cm i ważę 41 kg ... moja maksymalna życiowa waga to 48kg i nigdy się nie odchudzałam a mimo tego waga spadła do 41kg :/

Wszystko jest w normie poza:

Cholesterol LDL (max. to 130) a ja mam 147,2 [mg/dl]
Cholesterol całkowity (min. 140, max.200) a ja mam 233,2 [mg/dl]
Kreatynina (min. to 0,5, max. 0,9) a ja mam 1,02>60 [mg/dl > ml/min/1,73m2]
TSH 3-cia generacja (min.0,55, max.4,78) a ja mam 8,843 [ulU/ml)

Czy wynik TSH jest mocno zły? Czy to już świadczy o jakimś złym stanie/ niedoczynności tarczycy?
Czytałam na innych forach, że będę skazana na branie leków do końca życia ... To prawda? No i że niedoczynność może mi się przekształcić w nadczynność.
Czy przytyję po tabletkach? Bo nie chcę a podobno od tego mogę zrobić się gruba ...
Czy wynik da się jakoś uregulować , żeby było OK i już się nie leczyć na tą tarczycę?

Jutro idę do kardiologa. Na pewno wybiorę się do endokrynologa ale zanim będę mieć wizytę to potrwa trochę - dlatego pytam, żeby nie martwić się na zapas. Dodam, że mama ani tata nie chorują na tarczycę. Dziękuję z góry za odp....

Odnośnik do komentarza

Bardzo proszę o interpretację wyników badania krwi, dodam że robiłam badania pod kątem planowanej ciąży w 7 dniu cyklu. Mam 29 lat, początkiem stycznia miała ostrą grypę zakończoną zapaleniem oskrzeli ( to prawdopodobnie wpłynęło u mnie na wydłużenie cyklu do 47 dni), poza tym na nic nie choruję i nie biorę leków. Czy jest coś co mogło zafałszować wynik TSH (wysiłek fizyczny dnia poprzedniego itp.?)
TSH 5,590 ulU/ml norma: 0,27 - 4,2
FT - 3 3,00 pg/ml norma: 2,04 - 4,4
FT - 4 1,26 ng/ml norma: 0,93 - 1,71
Prolaktyna 14,34 ng/ml norma: 4,79 - 23,3
FSH 6,65 mlU/ml norma w fazie folikularnej: 3,5 - 12,5
LH 7,91 mlU/ml norma w fazie folikularnej: 2,4 - 12,6
Progesteron 0,88 ng/ml norma w fazie folikularnej 0,2 - 1,5
CMV IgG 60 AU/ml wynik dodatni powyżej 6,00
morfologia MCV 83 fl norma: 85 - 95
z góry bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza

A raczej na tarczycy nie powinny wplywac innne czynniki, ja tez bylam chora i mimo to mam duza nadczynnosc nie spowodowana choroba. Tarczyca ujawnia sie przy silnym stresie jak chcesz zajsc w ciaze to lec szybko do lekarza i lecz tarczyce.. ja w ciazy mialam juz nadczynnosc ktorej mi nie wykryto i moje dziecko urodzilo sie z wada serca

Odnośnik do komentarza

Proszę o interpertacje wyników.
Jestem męzczyzna 32 lata ,wzrost 177 cm , waga 75 kg.
Badanie:USG tarczycy
Tarczyca o wymiarach:
prawy płat 21x14x40 (5,8ml)
lewy płat 21x14x45 (6,6ml)
szerokość cieśni do 3mm

Echogeniczność tarczycy podwyższona, niejednorodna, bez mierzalnych guzków.
Unaczynienie typowe.
Bez zmian węzłowych w sąsiedztwie.

Dodam że nie mam żadnych objawów ,robiłem usg szyi z powodu powiekszonych węzłów.
Doktor zauważyła pomniejszona tarczyce i zlecila zrobienie badań tarczycowych.
Oto wyniki:
TSH 2,39 NORMA(0,27-4,2)
FT3 4,63 NORMA(4,0-6,8)
FT4 17,04 NORMA(12,8-20,4)
P/C ANTY TPO 13,73 NORMA(0-35)
P/C ANTY TG 48,13 NORMA(0-115)

Czy potrzebna jest wizyta u endokrynologa i dalsze leczenie czy wszystko jest w porządku?

Odnośnik do komentarza

Kate020
Witam! robiłam badania krwi TSH wyszło mi 5,000 norma to: ( Nadczynność <0,270 , Niedoczynność > 4,700 ) odchylenie jest nie wielkie jednak mam prawie wszystkie objawy niedoczynności czy mam się czym martwić? Proszę o radę

Witam!
Nieprawidłowy, podwyższony poziom TSH oraz obecność objawów wskazują na niedoczynność tarczycy. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza

~Hobbit

Proszę o interpertacje wyników.
Jestem męzczyzna 32 lata ,wzrost 177 cm , waga 75 kg.
Badanie:USG tarczycy
Tarczyca o wymiarach:
prawy płat 21x14x40 (5,8ml)
lewy płat 21x14x45 (6,6ml)
szerokość cieśni do 3mm

Echogeniczność tarczycy podwyższona, niejednorodna, bez mierzalnych guzków.
Unaczynienie typowe.
Bez zmian węzłowych w sąsiedztwie.

Dodam że nie mam żadnych objawów ,robiłem usg szyi z powodu powiekszonych węzłów.
Doktor zauważyła pomniejszona tarczyce i zlecila zrobienie badań tarczycowych.
Oto wyniki:
TSH 2,39 NORMA(0,27-4,2)
FT3 4,63 NORMA(4,0-6,8)
FT4 17,04 NORMA(12,8-20,4)
P/C ANTY TPO 13,73 NORMA(0-35)
P/C ANTY TG 48,13 NORMA(0-115)

Czy potrzebna jest wizyta u endokrynologa i dalsze leczenie czy wszystko jest w porządku?

Witam!
Podane wyniki badań laboratoryjnych są prawidłowe. Ze względu jednak na zmniejszoną objętość tarczycy w USG koniecznie proszę skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza
Gość malusia1990

Witam! Jakiś miesiąc temu zrobiłam badanie TSH, wynik wykazał niedoczynność tarczycy (niedużą ale zawsze) tsh- 4,32 (norma 4,00).
Badanie wykonałam ze względu na to, że od dłuższego czasu czułam się jakoś "nieswojo". Ciągle byłam senna, zmęczona mimo niewielkiego wysiłku, miałam suche,łamliwe włosy, które zaczęły bardzo wypadać, łamliwe paznokcie, sucha skore mimo ciągłego nawilżania, zimne dłonie,stopy, ogolne uczucie zimna, zaparcia i skoki wagi...
Lekarz rodzinny trochę zbagatelizował moje objawy, jednak dostałam skierowanie na to badanie.
Parę dni temu byłam na wizycie u endokrynologa, który zlecił mi usg tarczycy. Zaniepokoił mnie on ale do wizyty jeszcze 2 miesiące a sama boję się go interpretować. Oto on:
Gruczoł tarczycowy mały o jednorodnie nieco obniżonej echogeniczności miąższu. Płat prawy o szer. ok. 8 mm, gr. ok. 6 mm i dł 34mm. Płat lewy o szer. 10 mm, gr. 8 mm i dl. 32mm. Cieśń o grubości 2mm. Całkowita objętośc tarczycy wynosi okolo 2ml (norma ponizej 20 ml). Tchawica polozona centralnie, nieprzewezona. Powiekszonych wezlow chlonnych i przytarczyc nie zauwazono.
Wynik USG:
Immunothyreopathia (zanikowe zapalenie tarczycy)

Obecnie czekam na wyniki anty TPO i TG.
Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza

~malusia1990
Witam! Jakiś miesiąc temu zrobiłam badanie TSH, wynik wykazał niedoczynność tarczycy (niedużą ale zawsze) tsh- 4,32 (norma 4,00).
Badanie wykonałam ze względu na to, że od dłuższego czasu czułam się jakoś "nieswojo". Ciągle byłam senna, zmęczona mimo niewielkiego wysiłku, miałam suche,łamliwe włosy, które zaczęły bardzo wypadać, łamliwe paznokcie, sucha skore mimo ciągłego nawilżania, zimne dłonie,stopy, ogolne uczucie zimna, zaparcia i skoki wagi...
Lekarz rodzinny trochę zbagatelizował moje objawy, jednak dostałam skierowanie na to badanie.
Parę dni temu byłam na wizycie u endokrynologa, który zlecił mi usg tarczycy. Zaniepokoił mnie on ale do wizyty jeszcze 2 miesiące a sama boję się go interpretować. Oto on:
Gruczoł tarczycowy mały o jednorodnie nieco obniżonej echogeniczności miąższu. Płat prawy o szer. ok. 8 mm, gr. ok. 6 mm i dł 34mm. Płat lewy o szer. 10 mm, gr. 8 mm i dl. 32mm. Cieśń o grubości 2mm. Całkowita objętośc tarczycy wynosi okolo 2ml (norma ponizej 20 ml). Tchawica polozona centralnie, nieprzewezona. Powiekszonych wezlow chlonnych i przytarczyc nie zauwazono.
Wynik USG:
Immunothyreopathia (zanikowe zapalenie tarczycy)

Obecnie czekam na wyniki anty TPO i TG.
Z gory dziekuje za pomoc.

Witam!
Podany wynik TSH rzeczywiście wskazuje na niedoczynność tarczycy. Koniecznie należy to jednak potwierdzić wykonując badanie poziomu hormonów tarczycy - fT3 i fT4.
A propos USG to tak jak napisano, wynik wskazuje na zanikowe zapalenie tarczycy. Musi mieć Pani jednak wykonane badanie przeciwciał antyTPO i TG, by stwierdzić, czy to zanikowe zapalenie jest wynikiem choroby Hashimoto. Proszę zatem cierpliwie poczekać na wyniki i skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza

Kate020
witam! o czym mogą świadczyc moje wyniki : TSH 5,000 norma do 4,0)anty-TPO <0,7? norma (0-30)
<br />
Witam!
Podany wynik świadczy o niedoczynności tarczycy, przy czym wskazane jest wykonanie badania hormonów tarczycy. Poziom przeciwciał anty-TPO jest ujemny, co oznacza, że niedoczynność tarczycy nie jest wynikiem choroby Hashimoto. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
w zeszłym tygodniu wykonałam morfologię, OB i pakiet badań w kierunku chorób tarczycy - TSH, FT3, FT4, cholesterol całkowity, antyTPO i anty TG. Za dwa tygodnie mam wizytę prywatną u endokrynologa, ale chciałam już wcześniej dowiedzieć się, czy te wyniki mogą wskazywac na jakąś chorobę i o co powinnam dopytać albo na co nalegać na wizycie u lekarza.

Od dawna mam problemy z utrzymaniem wagi (schudłam 5 lat temu 15 kg, ale w ciągu 2 lat przytyłam i ważę nawet więcej niż przed odchudzaniem. Odchudzanie przynosiło efekty przy sporym wysiłku fizycznym i diecie bardzo niskokalorycznej - poniżej 1000 kcal.
Najbardziej jednak dokucza mi depresyjny nastrój, ogólne niezadowolenie, przygnębienie i smutek. Potrafię płakać i zadręczać się bez powodu. Byłam nawet u psychiatry i stwierdził, że mam osobowość emocjonalną i przepisał doraźnie antydepresant.
Dodatkowo mam suchą skórę i włosy, które mi wypadają i łamią się. Musiałam zrezygnować z soczewek bo czułam jakby piasek w oczach. Po wysiłku momentalnie robię się czerwona na twarzy, mimo niskiego ciśnienia krwi i tętna. Otoczenie odbiera mnie jako leniwą, ociężałą i wiecznie smutną osobę, niezadowoloną z życia. A ja nie mam powodów aby taką być. W dzieciństwie chorowałam na niedoczynność lub nadczynność tarczycy (nie pamiętam już dokładnie), w każdym razie brałam Jodid.

Oto moje wyniki badań:

Morfologia - cała w normie

OB - 42 mm/h (2-10) bardzo wysokie: miałam leczonego kanałowo zęba kilka miesięcy temu, jednak nadal mnie boli i zaczyna się ruszać, biorę też pigułki antykoncepcyjne, podobno częsty stres wpływa też na podwyższenie OB. Jak znależć przyczynę tak wysokiego poziomu OB?

FT3 - 4,84 pmol/l (3,10-6,80)
FT4 - 16,18 pmol/l (9,0-20,0)
TSH - 5,43 (0,25-5,00)
p-ciała p/peroksydazie tarczycowej - 18,7 IU/ml norma <34,0<br /> p-ciała p/tyreoglobulinie - 23,12 IU/ml norma <115<br />
cholesterol całkowity 164 mg/dL norma <200<br />
Proszę o interpretację moich wyników.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

dzisiaj dostałam wyniki badań tarczycy
TSH 1,500 (0,510 - 4,300)
FT4 15,16 (12,6 - 21,0)
ATG 22,1 (0,0 - 115,0)
ATPO 5,0 (0,0 - 34,0)

nie znam się na tym zbytnio, robiłam badania prywatnie, dlatego, że jestem (według mnie oczywiście..) chodzącym przykładem niedoczynności tarczycy, Pani, która oddawała mi wyniki powiedziała, że jest wszystko ok, teraz sama nie wiem co mam robić. co innego może mi być? może Wy coś rozumiecie z tych wyników.

Dziękuję bardzo, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość Dagmara2304

Witam

Mam prośbę dzisiaj odebrałam wyniki TSH i wynik wyszedł
tsh: 0,011 proszę o informację czy podany wynik jest początkiem długiej drogi w leczeniu tarczycy? Mam 26 lat i w rodzinie mama i babcia chorowały na tarczyce.

Odnośnik do komentarza

olciik
Dzień dobry,

dzisiaj dostałam wyniki badań tarczycy
TSH 1,500 (0,510 - 4,300)
FT4 15,16 (12,6 - 21,0)
ATG 22,1 (0,0 - 115,0)
ATPO 5,0 (0,0 - 34,0)

nie znam się na tym zbytnio, robiłam badania prywatnie, dlatego, że jestem (według mnie oczywiście..) chodzącym przykładem niedoczynności tarczycy, Pani, która oddawała mi wyniki powiedziała, że jest wszystko ok, teraz sama nie wiem co mam robić. co innego może mi być? może Wy coś rozumiecie z tych wyników.

Dziękuję bardzo, pozdrawiam!

Witam!
Podane wyniki są prawidłowe - funkcja Pani tarczycy jest jak najbardziej prawidłowa. Nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju.

Odnośnik do komentarza

~Dagmara2304
Witam

Mam prośbę dzisiaj odebrałam wyniki TSH i wynik wyszedł
tsh: 0,011 proszę o informację czy podany wynik jest początkiem długiej drogi w leczeniu tarczycy? Mam 26 lat i w rodzinie mama i babcia chorowały na tarczyce.

Witam!
Podany wynik TSH najprawdopodobniej wskazuje na nadczynność tarczycy. W celu potwierdzenia diagnozy wskazane jest wykonanie badania poziomu hormonów tarczycy, tj. fT3 i fT4. W celu uzyskania skierowania na badania proszę skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza

Witam ostatnio robiłam badania krwi również pod kątem tarczycy gdyż moja mam na nią choruję.Mój wynik TSH 7,09mU/l przy normie 0,27 - 4,2.Zlecono mi powtórzenie badań które ukazały - ciała p/peroksydazie tarczycowej (s) 479,5 IU/ml przy normie < 34 jak również Trójjodotyronina wolna - fT3 5,54 pmol/l przy normie 3,1 - 6,8 i Tyroksyna wolna - fT4 13,22 pmol/l przy normie 12 - 22..wyniki konsultowałam z lekarką która powiedziała że może to być hashimoto ale nie musi.Lekarz który komentował moje powtórzone badania czyli antyTPO stwierdził że wyniki są bez istotnych odchyleń..niestety wyniki były konsultowane on-line ale nie wiem czy mam się czymś martwić czy są to już moje urojenia:(proszę o jakąś poradę dodam że czekam na USG tarczycy..

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...