Skocz do zawartości
Forum

Szykanowanie ze względu na bycie Rosjanką


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nazywam się Wiera, jestem Rosjanką, mam 24 lata i obecnie mieszkam w Łodzi. W Polsce mieszkam od 8 lat. Wątek założyłam, ponieważ od chwili zamieszkania w Europie Środkowej mam wielkie kłopoty i ciągłe niepowodzenia. Od zawsze byłam szykanowana w szkole, wyzywana od: kacapów, ruskich szma*, komunistów, zwolenników Stalina, pijaków itp. To jest bardzo dotkliwe. Nie umiem pojąć, dlaczego ludzie w tym kraju tak mnie nienawidzą. Oczywiście, nie tylko mnie, ale cały naród rosyjski. Wiadomo, była wojna, Polska przez nas bardzo ucierpiała, ale już jest po tym wielkim konflikcie. Po co dalej o tym rozpamiętywać?? Nikt ze mną nie siedział w ławce, jedynie przez chwilę znalazłam dobrą koleżankę, ale się przeniosła do innej szkoły i ponownie zostałam sama z tym wszystkim. Nauczyciele byli bezradni przez całą moją edukację, udawali, że tego nie widzą. Nie rzadko stosowali także przemoc fizyczną. Byłam nieraz kopana i popychana. Byłam w tej sprawie u policji, ale oni powiedzieli, że nie mam na nich żadnych dowodów i kazali iść. Moi rodzice byli bezradni i wyjechali znowu do ojczyzny, a ja wybrałam studia. Tam też nie znalazłam dobrych ludzi, ale jedynie paru znajomych. Tam już mnie nie szykanowali, ale nie miałam z kim pogadać dłużej niż pół godziny. Kończę studia i dalej jestem bez znajomych i nawet boję się co będzie z moją pracą. Przyjmą czy nie? Jestem "ruska", więc nie powinni. (tak słyszałam od jednego chłopaka z roku).. Jestem załamana, myślałam z rodzina, że Polska to tolerancyjny kraj..
Od lutego jest gorzej, bo cała sytuacja z Ukrainą.. Źle się czuję.. i te spojrzenia na każdym kroku.. ciche szepty...
Ja tu zwariuję!
Czy ktoś wie, czemu Polacy są tacy? Czy jedynym uprzedzeniem jest wojna i okupacja??
Dodam, że jestem uprzejma, miła, pomocna, uśmiechnięta... mimo to, wszyscy mają uprzedzenia i jestem śmieciem.. Pomoże ktoś? Wielkie dziękuję!

P.S Proszę potraktować mój wątek poważnie.

Odnośnik do komentarza

z jakiego miasta jestes? ( w sensie gdzie sie urodzilas)
wgl szkoda mi Cie bo mam kolege z Czech i on jest akceptowany wszedzie i tak dla kontrastu mam tez kolezanke z Bialorusi i ona jest szykanowana podobnie jak ty... nie rozumiem czemu ludzie z Czech sa ok a ze wschodu juz nie... poryte...

Odnośnik do komentarza

Привет Вера!
Przykro mi, że z takim uprzedzeniem Cię traktują. Ja jestem Polką, ale niesłyszącą i też z różnymi uprzedzeniami się spotykam, choć może nieco innymi, ale w gruncie rzeczy chodzi o lęk przed innością.
Polacy ogólnie nie lubią Rosjan, to prawda, ale raczej w odniesieniu do ogółu Rosjan i władz Rosji, natomiast wierzę, że do "zwykłych", pojedynczych Rosjan, nie są uprzedzeni, nie powinni być, czytałam wiele pochlebnych opinii Polaków o "zwykłych" Rosjanach i Ukraińcach. Słowianie lubią się nawzajem.
I tak: lęk przed innością da się wytłumaczyć, gdy jakiś Polak spotyka Cię pierwszy raz albo ogólnie mało Cię zna. Ale jeśli uczysz się lub studiujesz z ludźmi na co dzień, to myślę, że za relacje z nimi jesteś przynajmniej w połowie sama odpowiedzialna (a nie Twoja narodowość). Może w Tobie jest lęk, który inni ludzie wyczuwają?
A jeśli mimo wszystko nie znalazłabyś pracy w Polsce, to może znalazłabyś ją w Rosji?

Odnośnik do komentarza

Jak miło, że napisałaś powitanie cyrylica! Dziękuję:)
Staram się być miłą dziewczyną, ale mimo tego ludzie są do mnie nieprzychylni. Może faktycznie wyolbrzymiam sprawę.. sama nie wiem.. Pracę dostałabym w Rosji, ale tam jak nie mieszkasz w Moskwie czy Petersburgu to tak na prawdę... inny świat... wiem, bo sama wychowała się w biedzie.. w Polsce jest inaczej, lepiej pod tym względem.. UE... chyba rozumiesz..

Odnośnik do komentarza

Byłem w Rosji w sprawach prywatnych.. Odwiedziłem Moskwę i Omsk... ludzie z Moskwy to prawdziwi bogacze, a ci z Omska to biedoki.. oczywiście nie wszyscy, ale moskwa to stolica biznesmenów, oligarchów.. tutaj ma laska rację...

Co do uprzedzeń, to uważam, że ludzie u nas są nietolerancyjni. Trzeba to głośno mówić!!! Niby Unia, ale i tak ludzie to murzyni. Narodowcy najgorsi debile. Współczuję Ci. Może lepiej wróć do Rosji i jakoś spróbuj dobrze zarabiać. Jedynie wyjście. Lub na zachód się udaj, ponoć Niemcy nie mają uprzedzeń.
A jak się ma sprawa w Rosji nt. uprzedzeń narodowych? Jak tam traktują obcokrajowców?

Odnośnik do komentarza

Może spróbuj poszukać pracy w Warszawie, tam jest bardzo dużo cudzoziemców, w tym bardzo dużo Ukraińców, ale też Rosjan, dostaniesz wsparcie od Rosjan, może są też jakieś kluby czy inne imprezy przy ambasadzie.
Powiem Ci tak. Jak skończyłam szkołę średnią w 1994 r., znałam język rosyjski bardzo dobrze, ale nikogo to nie interesowało, język ten był powszechnie znienawidzony przez ludzi (ja go akurat lubiłam), ale dziś znajomość rosyjskiego liczy się bardziej niż angielskiego, bo jest już rzadka. Sama żałuję, że już mi w dużej mierze wywietrzał z głowy. Więc masz naprawdę BARDZO DUŻY atut na rynku pracy. Głowa do góry, podnieś swoje poczucie własnej wartości i wszystko się dobrze ułoży.
Polacy również często są szykanowani w zachodnich krajach i myślę, że to po części wina naszej słowiańskiej mentalności - tej "murzyńskości", jak to nasz minister Sikorski określił. I cóż, prawdę powiedział...

Odnośnik do komentarza

Wiem, że jak umiem rosyjski, to mam duże powodzenie z pracą, ale jakoś tak się boję. Co do Warszawy, to się zastanowię. Słyszałam, że tam dużo ludzi z Rosji, więc dobry pomysł.
Poznałam wielu obcokrajowców i ludzie są dobrzy . Mili, uśmiechnięci, no super. Z nimi się czasem spotykam, ale wolałabym z Polakami, nie ukrywam. Widzę też, że ludzie dziwnie patrzą, jak rozmawiam po rosyjsku z rodziną przez telefon np. w tramwaju. Takie dziwne spojrzenia.
W Rosji traktują dobrze ludzi z innych krajów.
Omsk jest pięknym miastem podobno. Kulturalna stolica Syberii.

Odnośnik do komentarza

Nie wszyscy Polacy są nietolerancyjni tak 50/50 mi się wydaje.

Skąd u nas taka niechęć do Rosjan,bardziej stereotyp niż wojna /pewnie też polityka Kremla ma tu wpływ/,bo...,
mówi się ,że Rosjanki przyjeżdżają do nas głównie po to ,żeby stać przy szosie ,w wiadomym celu,

wszystkie się wkłada do jednego worka...,

Ja uważam się za tolerancyjną,ale miałam nieprzyjemny incydent z Rosjaninem jak byłam kiedyś w Moskwie,
erotyczny dodam ,też jakiś uraz został...,
Rosjanie jak weszli pod koniec wojny gwałcili...,

to głównie zaważa na opinii o Rosjanach, bo jednak Niemcy nie mają takiej...

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Nie ma się czego, bać, Wiera. W końcu my wszyscy słowiańską duszę mamy :-)
Ludzie w Rosji na pewno dobrze traktują gości i ogólnie obcokrajowców z Zachodu. Ale założę się, że ci z dalszego Wschodu, zza Kaukazu, z Kazachstanu i Mołdawii też nie są zbyt mile widziani...
Spróbuj na to inaczej popatrzeć, ale też z poprawką na politykę. No niestety polityka Rosji spotyka się z powszechnym potępieniem i to przechodzi też na zwykłych ludzi, ale wierzę, że to tymczasowe, spróbuj ten trudny czas przeczekać...
O Warszawie możesz już wiele dowiadywać się choćby z bloga Słoik warszawski. Prowadzi go osoba, która przez pięć lat mieszkała w Moskwie, była tam na tzw. placówce, czyli była ekspatką (i pisała o tym na innym blogu). Ona nawet szukała Rosjanki jako "guwernantki" dla swojego dziecka, by dziecko to nie zapomniało rosyjskiego. Już kogoś znalazła, ale może być więcej osób z podobnymi potrzebami.
Podaję adres bloga:
http://kocianna-sloikwarszawski.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza

ka-wa
Nie wszyscy Polacy są nietolerancyjni tak 50/50 mi się wydaje.

Ja uważam się za tolerancyjną,ale miałam nieprzyjemny incydent z Rosjaninem jak byłam kiedyś w Moskwie,
erotyczny dodam ,też jakiś uraz został...,
Rosjanie jak weszli pod koniec wojny gwałcili...,

to głównie zaważa na opinii o Rosjanach, bo jednak Niemcy nie mają takiej...

Coś w tym jest. W mojej rodzinie, w starszym pokoleniu, również idzie podobny przekaz o Rosjanach (a raczej Sowietach). Jako gwałcących i gorszych od Niemców.
Cóż, przykre to... Jedyna nadzieja w tym, że obecne pokolenie Rosjan zdoła zmienić funkcjonujące stereotypu. Tak jak i Polacy pracują na zmianę stereotypów o Polakach.
I tak. Jedni Polacy za granicą wstydzą się swej polskości i ukrywają ją jak mogą, inni z kolei nie wstydzą się, z dumą mówią, że są Polakami, bo chcą pokazać obcym, że "są też normalni Polacy, a nie tylko tacy z głupich kawałów i stereotypów".

Odnośnik do komentarza

Miałam w klasie dziewczyne, ktora miala ojca z Rosji i w klasie gadali glupie rzeczy na jej temat, ale tylko tyle. Na tym sie konczylo, nie bylo zadnego kopania itp.
Sprobuj zwrocic sie o pomoc do waszej ambasady w WWA. Moze pogonia tych twoich "oprawcow" z szkolnej lawy:))))))))))

Odnośnik do komentarza

Muzułmanie to zupełnie obca kultura, taka, która unicestwia inne kultury, bo uważa, że niewiernych ma prawo i obowiązek zabijać. Wszystkie religie niby zaczynały dobrze, ale z biegiem lat zostały poważnie powypaczane. I to one głównie odpowiadają za sianie nienawiści między ludźmi.
Jeżeli jakiś obcy przybysz chce w Polsce narzucać swoją kulturę (a w przypadku muzułmanów nie chodzi o samą kulturę, bo z nią nieodłącznie związana jest religia i polityka, i wszędzie tam, gdzie muzułmanów staje się duży odsetek, próbują narzucać reszcie szariat), to niestety trzeba mu pokazać drzwi.
Tak samo jak gościowi, który chce w naszym domu zaprowadzać własne porządki.
Wobec całej jednak pozostałej, spokojnej reszty, zwłaszcza z podobnego kręgu kulturowego powinniśmy wykazywać się tolerancją i zrozumieniem, w końcu tego samego oczekujemy od obywateli zachodnich krajów, gdy u nich gościmy, prawda?

Odnośnik do komentarza

Rosjanie są mili, sympatyczni i Polacy raczej ich lubią. Co innego jest rosyjskie państwo, ich imperialne zapędy i chęć podporządkowania sobie wszystkich.
Rosji nie lubimy.

Jeśli przejrzysz to forum, to jest mnóstwo opisów podobnych do twojego z tym, że piszą to Polacy. Mają oni zaniżone poczucie własnej wartości, są szykanowani, poniżani, często bici.
Zmień coś w swojej psychice, przestań czuć się gorsza, przestań o wszystko obwiniać innych a zobaczysz, że wszystko się zmieni.

Rosjanie są tolerancyjni? Nie jest to prawda. To obecnie najbardziej nacjonalistyczny naród. Czasem pokazują te wasze bojówki, które są tolerowane przez władze, więc rosną w siłę. Przy nich ci nasi narodowcy, są jak dzieci w przedszkolu. I dobrze.

To prawda, że Moskwa itp. to obecnie bogate, szybko rozwijające się miasta. Można tam dobrze zarobić. Pytałam Ukraińców, Białorusinów, czemu tam nie jeżdżą na zarobek, tylko tu, do Polski. Odpowiadali, że tam ich nie lubią, że doświadczają olbrzymich szykan.

Odnośnik do komentarza
Gość Orzech laskowy

Sądzę że z Rosjanami mamy podobny problem jak z Niemcami, mało kto ich lubi... i niestety tu historia ma wiele do powiedzenia. To się zmienia na lepsze już odchodzimy od stereotypów ale nadal jednak to gdzieś tkwi w nas. Minie pewnie jeszcze wiele czasu zanim to przejdzie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...