Skocz do zawartości
Forum

Niska samoocena, introwertyzm i nieśmiałość


Gość rainer00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu mam mocno zaniżoną samoocenę. Porównuje się do innych. Uważam się za gorszego.
Mam 21 lat i studiuje w Poznaniu. Ta zaniżona samoocena
sprowadziła do samotności. Nie mam znajomych. Kontakty są tylko powierzchowne. Czas wolny spędzam samotnie. Czasem pójdę na basen, do galerii handlowej (bez celu). Lepsze to niż siedzenie w domu. Na ogół moje życie osobiste jest nudne i nie ma sensu. Nie mam się komu wygadać, wyżalić itp.
Obawiam się, że nie mam po co żyć a w szczególności dla kogo żyć. Boję się że mnie nikt nie zechce. Jestem osobą bardzo nieśmiałą, co bardzo przeszkadza w kontaktach z innymi i ogólnie w życiu. Nie mam motywacji do działania. Smutno mi jest cały czas.

Czy jest jeszcze jakaś szansa na to, że poznam prawdziwą miłość w życiu (o ile została mi przypisana)? Czy będę tak do końca życia samotny? Czy moje życie ma sens?

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że poznasz jeszcze wyjątkową osobę w swoim życiu, czeka na Ciebie w życiu wiele pięknych chwil, nie martw się, jesteś młodziutki. Rozejrzyj się dookoła, na pewno jest wokół Ciebie wiele samotnych, skromnych i nieśmiałych dziewczyn, którym też jest brak pewności siebie. Może będzie Ci łatwiej zagadać do takiej cichej osoby niż do bardzo pewnej siebie i że tak powiem - głośnej. Dziewczyny lubią jak się je zagaduje, podrywa, prosi do tańca na dyskotece. Tylko próbuj.
A jeśli chodzi o to, że uważasz się za gorszego. Kompletna bzdura. Każdy jest taki sam, ma równe prawa i w ogóle. Poćwicz nad pewnością siebie. Głowa do góry :)

Odnośnik do komentarza

rainer00, podejrzewasz, że Twoje problemy to skutek niskiej samooceny i nieśmiałości. Czy zauważyłeś to dopiero teraz, kiedy na studiach Twoje kontakty stały się powierzchowne, czy już wcześniej miałeś problemy z nawiązywaniem znajomości? Być może Twoje problemy nie sprowadzają się tylko do niskiego poczucia własnej wartości, ale niska samoocena, nieśmiałość, samotność, brak towarzystwa, przygnębienie, smutek, brak motywacji do działania to objawy nastroju depresyjnego, który się u Ciebie rozwija. Może warto byłoby porozmawiać na ten temat z psychologiem?

Odnośnik do komentarza
Gość przeczytałam

Uważam ze jak się nie zmienisz, Twoje życie też się nie odmieni. Owszem szanse są, ale wzrosną diametralnie jak zaczniesz nad sobą pracować. Jesteś w takim wieku, że po tej zmianie możesz nawet nie pamętać jakim człowiekiem byłeś. Wszystko w Twoich rękach.

Odnośnik do komentarza

Rainer, wymieniłeś w tytule trzy rzeczy, które Ciebie dotyczą. Powiem tak, według mnie problemem jest tylko ta pierwsza z nich, to rzeczywiście nie jest dobre. Widać też, że wynikają z niej inne problemy o których piszesz dalej, np to porównywanie się z innymi. Popracuj nad nią, a myślę że znikną, i duzo lepiej będzie Ci się żyło.

Te dwie następne rzeczy to moim zdaniem sprawa indywidualna, tego, jaką się ma osobowość, temperament, itp. To normalne, że ludzie są różni pod wieloma względami, tymi również. Dlatego trzeba siebie akceptować takim jakim się jest :)) (oczywiście, o ile to jest wrodzone i nie ma w tym nic złego)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...