Skocz do zawartości
Forum

Nie daję rady w wychowaniu syna


Gość Nesia1905

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Nesia1905

Witam,jestem matką trzech chłopców w wieku 16 lat,14 lat i 4 latka.
Borykam się od dłuższego czasu z problemem wychowawczym średniego syna(14 lat)....-syn jest bardzo arogancki do mnie,bardzo pyskuje,na wszystko ma ciętą odpowiedź....pali papierosy,dośc często przychodzi pod wpływem alkoholu do domu!-no i oczywiście nie przychodzi do domu na czas,ma pozwolone byc na podwórku do 22.00,a bardzo często wraca 23.00-24.00-ignoruje mnie zupełnie i zasady jakie są ustalone w domu....
W zeszłym roku miał sprawę w Sądzie za kradzież w sklepie batona,od sprawy mam pisac raport do Sądu z nadzoru nieletniego...,teraz już opadam z sił i napiszę prawdę-niech się dzieje co chce!!!(do tej pory Go trochę kryłam przed Sądem)...
Ze starszym synem,jak również z tym małym nie mam żadnych problemów!!!-starszy jest bardzo ambitny,dostał się do bardzo dobrego liceum z dobrymi wynikami,a młody mimo,że ma 4 latka jest bardzo ułożonym chłopcem,w przedszkolu Go bardzo chwalą....-mój 14-tolatek jest dzieckiem bardzo inteligentnym,mądrym chłopcem,ale te złe towarzystwo odegrało dużo rolę w jego życiu!!!!
Proszę o jakieś rady,co dalej robic???

Odnośnik do komentarza

Może cię to nie pocieszy, ale w tym wieku nastolatkowie są straszni w tych czasach! Mam siostrę w tym wieku i wiedz, że nic z tym nie zrobisz. Może ciężko to przełknąć, ale po prostu daj sobie spokój. Udaj, że nie obchodzi cię co on robi. Chłopak w końcu będzie potrzebował twojej uwagi. Jeśli jednak to nie poskutkuje, to niestety trzeba przeczekać ten wiek.
Możesz też postarać się go wychowywać na zasadzie kar. Nie chodzi o żadne bicie (zwłaszcza, że to już duży chłopak), ale o takie kary jak np zabranie kieszonkowego (jeśli dostaje), nie dawaj kasy na jakieś wycieczki... Jeśli bałagani w pokoju, to nie sprzątaj u niego, niech się nauczy porządku. Chyba, że chce żyć w brudzie i smrodzie.
Jak wróci pod wpływem alkoholu do domu lub czujesz, że palił, to nie pierz mu ubrań, w których był - niech śmierdzą piwem, papierosami...
Nie krzycz na niego tylko go ignoruj.
Powiedz mu, że jeśli będzie się tak zachowywał, to np odłączysz mu internet.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Warto byłoby się postarać, aby Pani syn zmienił otoczenie. W wieku dojrzewania najważniejszą rolę w życiu nastolatka pełnią rówieśnicy, a jeśli Pani syn wpadł w "złe środowisko" to kopiuje jego zachowania, aby zyskać aprobatę i akceptację.
Jeśli chodzi o posłuszeństwo w domu, to powinna Pani ustalić jasne reguły dotyczące tego, jak powinien się zachowywać, jakie obowiązki domowe powinien wypełniać. Za każde naruszenie zasady radziłabym z góry ustalić karę lub utratę przywilejów, natomiast nagradzać za respektowanie reguł.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...