Skocz do zawartości
Forum

Początek psychoterapii i pokierowanie do psychiatry


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku lat borykam się z problemami z osobowością, mam za sobą miesiące z zaburzeniami odżywiania, długotrwałym stresem, samookaleczaniem, stanami chyba (nie lubię samodiagnozy) depresyjnymi, ostatnio używkami. Na koncie mam też traumatyczne przeżycia z przeszłości, złe sytuacje w rodzinie... Do tego dochodzi okropna prokrastynacja, bezsenność, dermatillomania, różne zachowania które inni definiują jako podobne od nerwicowych. Wreszcie za namową głównie byłego chłopaka ale i swojego rozsądku zdecydowałam się na umówienie do psychologa. Nie radziłam sobie sama a rodzice też są bezsilni, zaczęły się problemy z przyjaciółmi, relacjami w związku, opuszczenie w nauce, brak chęci. Wizyta już zaklepana, wybieram się tam pojutrze i to mój pierwszy kontakt z psychologiem. Nie wiem czego się spodziewać i czy specjalnie przygotowywać? Wątpliwości zaczęły się również dlatego, że czytałam o ludziach z podobnymi problemami którzy od razu szukali pomocy u psychiatry i wręcz odradzali psychologów, zarzucając im niekompetencje. Moje pytanie, czy psycholog niechętnie "doradza" skorzystanie z takiej już pełnej medycznej pomocy jaką jest psychiatra? Czy w trakcie wizyt może postawić jakąś hipotetyczną diagnoze i skierować do psychiatry? Wiem, że chyba potrzebuję leków nasennych, dostępne bezrecepty są bezskuteczne, a psycholog przecież mi nie przepisze. Nie chcę też na wyrost się martwić, zaraz przed pierwszym kontaktem z psychologiem, ale chciałabym przeczytać jakieś przypadki, podobne do mojego albo w ogóle jak to się odbywa, taka droga do diagnozy, leczenia, jak wygląda terapia z psychologiem/psychiatrą i czym to się różni.

Odnośnik do komentarza

Psycholog to nie lekarz, więc na pewno nie przepisze Ci leków. Niemniej jednak, gdy zauważy, że sama terapia jest w Twoim przypadku niewystarczająca, to na pewno odeśle Cię do psychiatry. Pamiętaj, że do psychiatry nie musisz mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Możesz umówić się od razu. Do pierwszej wizyty u psychologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Niech to będzie swobodna rozmowa. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...