Forum Psychologia

Czy to objawy nerwicy ?

Izabelli

Izabelli

Mam 23-lata od jakis dwoch miesiecy co jakisc czas mam uczucie czegos w gardle jak by mi migdaly puchly i wtedy wpadam w panike ze zaraz zaczne sie dusic i ze zaraz umre mam także strach przed jazda autem bo wyobrazam sobie ze zaraz wyladuje w rowie albo pod innym autem ale jeszcze jakos daje jezdzic autem dodam ze z 3 miesiace temu mialam wypadek samochodowy ale nic mi nie bylo. Najgorsze jest te sciskanie w gardle i mam lek przed jedzeniem niektorych pokarmow bo boje sie ze dostane wstrzasu anafilaktycznego mimo ze normalnie jadlam te produkty . Mam nadzieje ze da sie to wyleczyc .

186008 izabelli Kobieta, 23 lata, Sanok

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Mgr Agnieszka Dymska

Mgr Agnieszka Dymska

Odpowiedź eksperta

Witam.
Szanowna Pani, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, czy problemy z gardłem są w Pani przypadku objawem nerwicy. Mogą być, ale przede wszystkim zalecam wizytę internistyczną/laryngologiczną, żeby sprawdzić, czy problem ten nie ma podłoża somatycznego.
Jeśli lekarze nie znajdą przyczyny Pani objawu, zasadnym wydaje się wizyta u psychoterapeuty. Ten zrobi w Panią szerszy wywiad i jeśli stwierdzi, że to nerwica, zaproponuje odpowiednią dla Pani formę interwencji psychoterapeutycznej.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarzy i skorzystać z ich pomocy.

Pozdrawiam,
Agnieszka Dymska.

185469 mgr-agnieszka-dymska Kobieta, 43 lata, Pruszków
~do autorki

~do autorki

Moim zdaniem są to objawy nerwicy.
Tak,to się da wyleczyć za pomocą psychoterapii.

Izabelli

Izabelli

U laryngologa juz bylam i wszystko wszyszlo ok ale mam tez przepukline rozworu przelyku czy ona moze dac objaw czegos w gardle i scisku ?

186008 izabelli Kobieta, 23 lata, Sanok
mgr Kamila Krocz

mgr Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Nie jestem laryngologiem, więc nie odpowiem odnośnie przepukliny w przełyku. Jeśli jednak doświadcza Pani wiele stanów lękowych, a do tego pojawia się dziwne uczucie w okolicach gardła, to może być to tzw. globus histericus, który pojawia się w przebiegu zaburzeń nerwicowych. Niemniej jednak przez Internet nie da się postawić żadnej diagnozy, dlatego odsyłam do specjalisty. Pozdrawiam!

100945 mgr-kamila-krocz Kobieta, 31 lat, Lublin