Forum Psychologia

Czy dziecko może dziedziczyć upośledzenie?

~bozena58

~bozena58

Mam córkę, obecnie ma 28 lat, jest upośledzona umysłowo, ale w stopniu lekkim, funkcjonuje normalnie, jedynie chodziła do specjalnej szkoły, ma problemy z ortografią itp. Na pierwszy rzut oka aż tak strasznie się to jej upośledzenie nie rzuca w oczy. Córka rok temu urodziła synka, chłopiec rozwija się fizycznie świetnie, ale zastanawiam się, czy wraz z jego wiekiem nie okaże się, że on odziedziczył po matce upośledzenie? Ojciec wnuczka nie jest upośledzony umysłowo, ale chodził do szkoły specjalnej, ponieważ z nauką w zwykłej szkole sobie nie dawał rady. Pomagam córce przy wnuczku, córka również w roli mamy dobrze sobie radzi. Tylko- własnie martwię się, by się za kilka lat nie okazało, ze wnuczek odziedziczył po mamie upośledzenie. Co o tym sądzicie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ka-wa

ka-wa

Może ale nie musi ,więc gdybanie na nic się zda,tym bardziej nie martw się na wyrost,
co ma być to będzie,trzeba być dobrej myśli.

--

Szanuj zdanie innych...

104146 ka-wa Kobieta, 103 lata, Toruń
~bozena58

~bozena58

Na razie wnuczek rozwija się dobrze, nie widać, by było cokolwiek nie tak, ale córka w jego wieku także rozwijała się dobrze, dopiero w wieku kilku lat zaczęło być coś widać- wolnej się uczyła wszystkiego, wielu rzeczy nie rozumiała itp

unna-1

unna-1

Ciesz się, że masz zdrowego, pięknego wnuczka.
Ucz go wszystkiego, już teraz. Pokazuj mu drzewa, listki, kwiatki, nazywaj je, niech jego mózg już się rozwija. Kupuj książeczki ze zwierzętami, kwiatkami itd...czyli pokazuj mu świat, w którym żyje.
Zamiast zamartwiać się, czy może przejmie upośledzenie rodziców, pomóż mu w jego rozwoju. Już teraz tworzą się połączenia neuronowe w mózgu. Im więcej ich będzie miał, tym będzie mądrzejszy w przyszłości.
Ale też "nie przeginaj", czyli nie rób z niego małego geniusza, bo efekt będzie odwrotny.
Niech się rozwija umysłowo zgodnie z jego wiekiem i możliwością pojmowania świata.
Powodzenia.

170997 unna-1 Kobieta, 75 lat, Łomianki
ka-wa

ka-wa

Dokładnie,jak będziecie dbali o rozwój dziecka ,mimo ewentualnych odchyleń od normy,będzie o wiele lepiej.

Ja polecam czytanie dziecku bajek ,ale wierszowanych,oglądanie obrazków,wspólna zabawa,mówienie do dziecka,nie sadzanie przed TV przed 3 rokiem życia,po prostu zajmowanie się dzieckiem non stop ,nie zostawianie go na dłużej, samemu sobie.

Dobrze by było jakbyś dowiedziała się od psychologa dziecięcego,jak pracować z dzieckiem ,które jest zagrożone ,jakby nie było,przejęciem pewnej niepełnosprawności po rodzicach.

--

Szanuj zdanie innych...

104146 ka-wa Kobieta, 103 lata, Toruń
akuszerka

akuszerka

Garbaty ma proste dzieci bo nie dziedziczymy wad. Drobne opóźnienie umysłowe można naprawić jadając dużo czerwonego mięsa. Każdy moze byc zdrowy i inteligentny jeśli bedzie jadał duó mięsa z warzywami i tłuszczem zwierzęcym.

186024 akuszerka Kobieta, 55 lat, Piaseczno
mgr Kamila Krocz

mgr Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Potencjał intelektualny w dużej mierze jest dziedziczny. Zatem jeśli matka jest niepełnosprawna intelektualnie, może przekazać niższe możliwości poznawcze swojemu dziecku. Wspomniała jednak Pani, że ojciec dziecka funkcjonuje w ramach normy intelektualnej, a córka ma upośledzenie w stopniu lekkim. Zatem są duże szanse, że stymulacja rozwoju dziecka i starania ze strony środowiska mogą zrekompensować ewentualne braki intelektualne dziecka. Niewykluczone też, że potencjał poznawczy odziedziczy bardziej po ojcu. Proszę zatem cieszyć się zdrowym wnuczkiem i zachęcać go do poznawania świata. Opowiadać mu o otaczającym świecie, bawić się z nim, śpiewać piosenki, recytować mu wierszyki, zachęcać do zabaw ruchowych, czytać z nim książeczki, rysować, lepić w plastelinie. Jest mnóstwo zabaw kreatywnych, które rozwijają poznawczo maluchy. Warto jednak zachować w tym wszystkim zdrowy umiar. Pozdrawiam!

100945 mgr-kamila-krocz Kobieta, 32 lata, Lublin