Skocz do zawartości
Forum

Jak zacząć zdrowo jeść?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 16 lat i coś około 55 kg. Nie mam powodu by się odchudzać i nie chcę, ale chodzi o mój jadłospis. Jem bardzo nie zdrowo i mimo iż o tym wiem robię to dalej, bo nie potrafię zmienić nawyków żywieniowych, a że są wakacje to chciałabym spróbować. W ciągu dnia potrafię zjeść tylko dwie bułki, czy kanapki z szynką i starcza mi to na cały dzień, jednakże w przeciągu tych kilku godzin jem dużo słodyczy, nie ma dnia żebym nie zjadła paczki chipsów czy to malej czy dużej i czegoś jeszcze. Chciałabym z tym skończyć - bo nie zauważając tego mogę tyć. Innymi słowy słodycze to moje jedzenie. Nie chcę tak jeść, ale mam też inny problem. Jestem niejadkiem i nie lubię próbować nowych rzeczy, mój jadłospis jest bardzo zwięzły. Najczęściej jem - jajko sadzone, serki z kawałkami czekolady, kanapki z szynką, bułki z pasztetem, smażoną kiełbasę.Nie lubię jeść kotletów, jajecznicy też nie zjem. Jem bardzo mało warzyw, bo prawie nigdy żadnych nie próbowałam, a jeśli mam coś spróbować czego nie znam to będzie ciężko. Owoce niektóre zjem, ale też bardzo rzadko. Co mam zrobić? Chciałabym to zmienić, ale nie mam pojęcia jak. Byłam u lekarza i niby wszystko jest w porządku tylko podobno chodzi o moje podejście do jedzenia. Brałam już witaminy, żeby jakoś rozbudzić mój żołądek, ale nic to nie dało. Podobno zupy bardzo dobrze dają poczucie głodu, ale problem w tym właśnie, że zup też bardzo mało jem. Rosów, ogórkowa, zupka chińska, grzybowa, ale to też nie zawsze. Bardzo proszę o pomoc D:

Odnośnik do komentarza

Dobrze, że chcesz, to już pierwszy krok :)
Moja rada - próbuj nowych rzeczy, jeśli masz możliwość spróbuj ugotować coś nowego, zdrowego, ale smacznego, internet jest pełen takich przepisów, które wcale nie muszą być skomplikowane. Brzmi banalnie, ale mówię to dlatego, że czasami człowiek musi spróbować coś kilka, a nawet kilkanaście razy lub w innych odsłonach, żeby mu zasmakowało. Na własnym przykładzie, bo też byłam niejadkiem będąc dzieckiem, nie lubiłam kaszy gryczanej, odrzucał mnie zapach, ale raz spróbowałam jej w pysznym daniu i teraz nie wyobrażam sobie mojej diety bez niej, podobnie brokuły, zupy jarzynowe i wiele innych, mój smak bardzo zmienił się od tamtych czasów. Zacznij od owoców, bo jednak one są częściej tolerowane w smaku przez większość ludzi. Rób z nich na początek desery, rozsmakuj się w nich, potem spróbuj na surowo. W końcu dojdziesz do sałatki warzywnej. Małymi kroczkami i nie poddawaj się :), trzymam kciuki, bo wiele tracisz jedząc tak ubogo, wiem po sobie. I nie chodzi mi nawet o Twój stan odżywienia, ale o doznania dla podniebienia. Dużo przed Tobą do spróbowania! :)

Odnośnik do komentarza

1. Pozytywne nastawienie
Tak, to jest najważniejsza kwestia! Zmiana nawyków żywieniowych musi być naszą własną decyzją. Musimy mieć świadomość, że nasze zdrowie jest w naszych rękach, i głębokie pragnienie zmiany na lepsze.
2. Przegląd lodówki i szafek
Na starcie należy pozbyć się wszelkich produktów przetworzonych, produktów z białej maki i białego cukru, produktów zawierających glutaminian sodu i konserwanty, wszelkich niezdrowych tłuszczy, słodyczy, napojów gazowanych, itp.
3. Idź na zakupy
Kup nowe produkty, pełną mąkę, makarony pełnoziarniste, zdrowe oleje, zamień ziemniaki na kasze i ryż, kup naturalne przyprawy, zamień cukier biały na brązowy lub melasę , spożywaj więcej strączków, nasion, orzechów. To radykalne działanie doda Ci energii do zmian i sprawi, że od pierwszego dnia odczujesz ich pozytywne skutki.
4. Przygotuj pomysły na 4-5 posiłków dziennie
Dbaj o regularność posiłków – organizm czerpie potrzebną energię z pożywienia dostarczanego na bieżąco. Częste spożywanie posiłków, codziennie mniej więcej o tej samej porze, zapewnia stałą dostawę energii. Najrozsądniejsze jest spożycie 4 lub 5 posiłków w odstępach co 2-3 godziny.
Na początek możesz gotować to, co do tej pory, zamieniając niektóre składniki: pierogi czy naleśniki zrób z mąki pełnoziarnistej, do zupy zamiast ziemniaków dodaj kaszy, jedz więcej warzyw, mięso z ziołami piecz w piekarniku. Jeśli brak Ci pomysłów, szukaj inspiracji w książkach, Internecie, a najlepiej we własnej głowie – uwierz w swoją kreatywność! Przygotuj pasty na chleb, mieszając strączki z warzywami, zbożami i innymi składnikami, które podpowie Ci intuicja. Nie bój się eksperymentów, baw się w kuchni!
5. Śniadanie? Codzienny, przyjemny obowiązek
Znane przysłowie mówi: “Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. W innej wersji – „śniadanie zjedz jak król, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak”. Od dawien dawna wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek, dający energię na cały dzień. Powinien być najbogatszy w wartości odżywcze ze wszystkich posiłków w ciągu dnia. Wiele osób ze względu na ciągły pośpiech rezygnuje ze śniadania. Tymczasem brak pierwszego posiłku prowadzi do spadku glukozy we krwi, a co za tym idzie – zmniejszenia wydajności pracy. W pewnym momencie dostajemy napadu wielkiego głodu i zjadamy wszystko, co mamy pod ręką, najczęściej słodycze, a to już prosta droga do otyłości.
6. Pamietaj o różnorodności
Staraj się, aby w Twoim codziennym jadłospisie były produkty ze wszystkich grup spożywczych. Spożywaj dużo zbóż, warzyw i strączków. Odpowiednio zestawione produkty zapewnią Ci prawidłową ilość składników mineralnych i witamin oraz prawidłowe ich wchłanianie.
7. Eksperymentuj ze smakami
Bądź otwarty na nowe smaki, próbuj różnorodnych połączeń produktów, wyjdź poza sferę kulinarną wyniesioną z domu. Używaj dużej ilości ziół, naucz się ich smaków i zapachów. Po pewnym czasie stworzysz fantastyczne kompozycje, czym na pewno zachwycisz bliskich. Do stworzenia np. naleśników próbuj połączenia różnych mąk (ryżowa, kukurydziana, z cieciorki, orkiszowa), dodaj do ciasta mak, sezam, kurkumę czy cynamon. Taka kuchnia nigdy się nie znudzi.
8. Miej zawsze pod ręką naturalną, zdrową przekąskę
Jeśli masz skłonność do podjadania miedzy posiłkami, podczas oglądania telewizji lub w sytuacjach stresowych – przyda Ci się zestaw dobrych smakołyków. Mam tu na myśli suszone owoce, nasiona, orzechy.
9. Przezorny zawsze ubezpieczony
Wyrób w sobie nawyk przygotowywania posiłków do pracy, na spotkanie w mieście, na wycieczkę, do kina. Wystarczy mały pojemnik z zapakowaną, własnoręcznie przygotowaną sałatką, zrobione przez nas ciastka, kanapki z pastą, itd. Nie mamy wtedy potrzeby sięgania po pokusy piętrzące się na pólkach sklepowych.
10. Czytaj etykiety
Zanim kupisz produkt , co do którego jakości nie jesteś pewien, dokładnie przeczytaj jego skład. Nie pozwól sobie wcisnąć śmieciowego jedzenia.

Odnośnik do komentarza

Zdrowe przekąski, produkty o jak najmniejszej zawartości cukru, a jeśli chodzi o główne dania to ostatnio znalazłam wiele przepisów na stronie termisil.com, potrawy najlepiej przygotowywać w naczyniach tego producenta, ponieważ nie trzeba używać tłuszczu, gdyż są one wykonane ze specjalnego szkła i potrawy dzięki temu nie przywierają do ścianek naczynia :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...