Skocz do zawartości
Forum

Uregulowanie rytmu snu (niedosypianie)


Gość KeineSpuren

Rekomendowane odpowiedzi

Gość KeineSpuren

Krótko mówiąc: sama jestem sobie winna i chcę temu zaradzić. Przez ostatni rok chodziłam spać od 23:00 do 01:00 w nocy a oznacza to, że każdej nocy poza weekendowymi spałam od 4 do 6 godzin. Oczywiście od czasu do czasu zdarzały się noce dłuższe. Niestety odczułam tego przykre skutki (opóźniony czas reakcji, lekkie problemy z pamięcią, spadek motywacji). Chciałabym wiedzieć jak możliwie szybko wrócić do formy i jak zarządzać systemem dobowym. Powinnam honorowo kłaśc się spać o 22, a może stopniowo się przyzwyczajać? Czy przez jakiś czas powinnam chodzić spać bardzo wcześnie, żeby mój organizm się lepiej zregenerował? I przede wszystkim: czy ten okres niedosypiania mógł spowodować jakieś trwałe uszkodzenie? Dodam, że mam 17 lat.
P.S. Obecnie śpię średnio 7 godzin każdej nocy, lecz gdy położę się spać pół godziny później, rano budzę się zmęczona, a przez resztę dnia bardzo boli mnie głowa, a mój organizm rozpaczliwie domaga się snu. Czy jest jakiś sposób na "dobudzenie się" w takiej sytuacji? Nie chcę z powodu tak małej różnicy od razu rujnować sobie dnia.

Odnośnik do komentarza

Powinnaś zmienić rytm dobowy najlepiej od razu. Zacznij przed weekendem, żeby nie wpłynęło to na Twoje funkcjonowanie w dni robocze, np. zaburzenia koncentracji w szkole. Staraj się kłaść spać codziennie na 8-9 godzin przed porą pobudki (musisz poeksperymentować, jaka ilość snu jest dla Ciebie optymalna).

Pierwsze kilka dni, a zwłaszcza pierwszy dzień, mogą być trudne, z uwagi na nagłą zmianę. Polecam tutaj zwłaszcza pierwszego dnia porządnie się zmęczyć - bieganie, rower, siłownia pomagają, będzie Ci łatwiej zasnąć. U mnie zazwyczaj najgorszy jest właśnie pierwszy dzień, gdzie nie mogę spać pół nocy, ale potem organizm się przyzwyczaja i zaczynam zdecydowanie lepiej funkcjonować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...