Skocz do zawartości
Forum

Podejrzenie ortoreksji u siostry


Gość Mon-miś

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mon-miś

witam,
pisze tu na forum bo nie wiem gdzie mam się zgłosić z tym problemem. Chciałabym zasięgnąc opinii czy faktycznie to jest problem czy może przesadzam.

Mam siostrę lat 23 - mieszka i studiuje w innym mieście ale widujemy się praktycznie co weekend, czesto się odwiedzamy. w wieku 13 lat zachorowała na anoreksje i choroba ciagneła sie praktycznie do 20 roku zycia. Była w osrodku który pomógł jej wygrać z chorobą.

Niestety od roku dzieje się z nią coś dziwnego. Nie jest to anoreksja nie odchudza sie ani nic, ale ma obsesje na punkcie jedzenia. Jedzenie to dla niej swietosc i celebruje kazdy posiłek. kazdy produkt starannie myje, przygotowuje, uklada na talerzu jakby to bylo danie popisowe. je sama w pokoju celebrujac posilek przez nawet godzine. Na zakupach czyta opakowania nawet zapisuje w domu na kartce co z jakimi wlasciwosciami kupila. Zauwazylam tez ze temat jedzenia jest dla niej bardzo drazliwy. Ona wszystko musi miec dokladnie sprawdzone zrobione kupione tylko to co zalozyla sobi do kupna itp. ten pedantyzm zywieniowy wymyka sie jej spod kontrolim jest agresywna jesli poruszam ten temat.
Czy to cos poważnego?

Odnośnik do komentarza

Możliwe, że jest to ortoreksja. Nie wykluczam, że to może być nawrót jej choroby. A bynajmniej początki nawrotu. Ma obsesje na punkcie jedzenia, jak to zazwyczaj bywa u anorektyczek. Teraz może się nie odchudza i je, ale obsesja to obsesja. Musisz z nią o tym porozmawiać i namówić na wizytę u specjalisty, jeżeli zauważysz coś bardziej niepokojącego. Anoreksja to poważna choroba. Z niej się nie da nigdy do końca wyleczyć. Działaj zanim nie jest jeszcze za póżno.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
A czy Twoja siostra je wyłącznie zdrową żywność? Jeśli tak, to co się dzieje, gdy zje coś niedopuszczalnego z jej punktu widzenia - ma poczucie winy?
Gdy Twoja siostra chorowała na anoreksję miała kontrolę nad swoim życiem, kontrolując ilość zjadanych posiłków, teraz natomiast kontrolując ich jakość.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy to już jest ortoreksja, jednak zachowanie Twojej siostry jest niepokojące - dlatego obserwuj ją, zaproś ją na obiad, kolację i zobacz jak ona się wtedy zachowuje.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...