Skocz do zawartości
Forum

Jak pokonać lęk przed wyjściem z domu?


Gość p...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 17 lat i chodzę do liceum. Od roku zmagam się z trudnościami, takimi żeby wyjść z domu. Przed wyjściem mam kłopoty żołądkowe i nerwobóle w okolicy mostka. Najgorzej jest kiedy muszę wstać do szkoły. Dobrze się uczę, nie mam kłopotów z nauczycielami i ludźmi z klasy, a mimo to odczuwam dziwny lęk. Poza tym mam anemię i często zdarza mi się odczuwać dyskomfort z tego powodu. Nie wiem co robić. Najtrudniej jest, kiedy dostaję ataku paniki na lekcji. Rodzice nie rozumieją, myślą, że udaję

Odnośnik do komentarza

Walcz z tym. Jak się temu poddasz, to strach będzie się pogłębiał.
Myśl o tym, że jesteś odważny, świetnie się czujesz, coraz łatwiej wychodzić ci z domu, cieszysz się na spotkanie z innymi...itp.
Przekonuj siebie, że tak jest, a z czasem strach się zmniejszy, będzie coraz łatwiej.
Naucz się tych nowych myśli, zagłuszaj nimi te złe myśli, nie dopuszczaj ich do świadomości.
Jak to w praktyce wygląda?
Masz gdzieś wyjść, czujesz niepokój, to od razu wtłaczaj sobie do głowy, że cieszysz się z wyjścia. Skup na tej myśli całą uwagę, powtarzaj to sobie w kółko.
To na prawdę pomaga, tylko bądź konsekwentny i wytrwały, trzeba czasu na to, by zmienić sposób myślenia, by nauczyć się nowych myśli i zaakceptować je.

Odnośnik do komentarza

Objawy przez Ciebie opisane wskazują na zaburzenia z grupy nerwic. Wskazuje na to lęk przed szkołą (mimo dobrych wyników w nauce), ataki paniki i objawy somatyczne (np. nerwobóle). Przez Internet jednak nie można postawić diagnozy, dlatego jeśli zależy Ci na rzetelnym rozpoznaniu, zachęcam do wizyty u psychologa, chociażby szkolnego. Potrzebujesz pomocy w zakresie konstruktywnego radzenia sobie ze stresem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...