Skocz do zawartości
Forum

Dziecko z autyzmem w grupie przedszkolaków


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pracuję w publicznym przedszkolu, przyjęto do niego dziecko ze stwierdzonym autyzmem, to jest grupa 3 i 4 latków, jest w niej 19 dzieci. Z chłopcem z autyzmem nie ma żadnego kontaktu. Krzyczy, bije dzieci, ucieka, połyka klocki, co bardzo utrudnia pracę z resztą grupy. Pozostałe dzieci płaczą boją się. Nauczycielka jest wtedy jedna, pomoc wykonuje prace na kuchni. Czy możliwe jest alby można było przyjąć pomocniczą nauczycielkę do tego chłopca?

Odnośnik do komentarza

wydaje mi się, że to nawet konieczne jest, żeby był jeszcze jeden pedagog w grupie, po pierwsze dlatego, że dzieci jest sporo, bo 19 i powinna być wiecej niż jedna opiekunka, a druga kwestia jest taka, że grupa jest zintegrowana a więc jest dziecko z autyzmem na które trzeba cały czas zwracać uwage i które musi być cały czas pod opieką pedagoga lub psychologa. Nie mozna dopuscic do tego, żeby pani zajmowała sie jednym dzieckiem, podczas gdy ten chlopiec bije inne dzieci. tak nie moze byc to jest wykluczone! Jako rodzice powinniscie poprosic dyrekcje przedszkola o jeszcze jedną opiekunke, która będzie opiekowała się wszystkimi dziećmi ze szczególną uwagą na tego chłopca.

Odnośnik do komentarza
Gość dobra_rada

Założenia są bardzo dobre, ale obawiam się, że może być problem z wykonaniem, ponieważ nie sądzę, aby pojawiły się fundusze na zatrudnienie specjalnej nauczycielki dla jednego dziecka. Ale fakt - w tej grupie powinno być więcej nauczycieli, bo 19 dzieci, to naprawde dużo. Trzeba by się zorientować co mówią przepisy, bo to powinno byc jakos uregulowane prawnie ilu opiekunów przypada na ile dzieci. Fajnie by było, żeby chociaz jeden nauczyciel w tej grupie miał doświadczenie lub chociaz uprawnienia do pracy z dziećmi wymagającymi szczególnej opieki.

Odnośnik do komentarza
Gość stara-baśń

trzeba sprawdzić wymogi bo z tego co wiem to na 1 opiekunke moze przysługiwac chyba 10 dzieci max jak jest 19 a jest 1 opiekunka to chyba jest to niezgodne z przepisami ale nie dam sobie reki uciac to trzeba by było sprawdzic

Odnośnik do komentarza

możesz ją zatrudnić., przynajmniej tak jest w szkole. Jeśli dziecko jest uposledzone, lub np ma autyzm to w klasach integracyjnych są tak zwani nauczyciele wspomagający, którzy pracują tylko z tymi dziećmi z dysfukcjami. tak więc jeśli można to zrobić w skzole to powinno dać się i w przedszkolu

Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem
Nigdy więcej nie podnoś na mnie głosu
Nigdy więcej nie zatruwaj słów gorycz

Odnośnik do komentarza

wszystko zalęzy od tego w jakim stopniu dziecko jest chore. Bo np jeśli ma lekką postać autyzmu np zespół Aspergera to inne dzieci mogą nawet tego nie odczuć, bo dziecko po prostu będzie ciche i będzie miało jakieś swoje zachowania, ale całkowicie nie groźne. Co innego jak dziecko jest poważnie chore i ma trudności w kontaktach z ludźmi i innymi dziećmi. Wszystko zależy właśnie od tego.
A po za tym nie wiem czy wiecie że niedługo znikną szkoły specjalne, więc pomyślcie co się wtedy będzie działo

Straszna rzecz ta pamięć kobieca! Oscar Wilde — Portret Doriana Graya

Odnośnik do komentarza

Witam,
Złośliwa ma rację. W sytuacji, gdy w szkole lub w przedszkolu jest dziecko z autyzmem, wskazane jest zatrudnienie asystenta nauczyciela, którego zadaniem jest wspomaganie go podczas pracy i w jego kontaktach społecznych. Zawsze można skorzystać także z wolontariatu studenckiego - zaangażować do pomocy studenta pedagogiki lub psychologii.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...