Skocz do zawartości
Forum

Strach przed zachorowaniem na chorobę psychiczną


Gość mariolka111

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mariolka111

Mam dopiero 16 lat. Mam za sobą kilka prób samobójczych, przez dwa lata się okaleczałam ostrymi narzędziami, od kilku miesięcy mam w nawyku wbijać paznokcie i drapać się do bólu. Poza tym mam zaburzenia odżywiania od roku. Kilka miesięcy TEMU, w pewnej sytuacji pojawił się u mnie chorobliwy lęk przed chorobą psychiczną, tym że zwariuje. Przez dwa tygodnie nie mogłam spać. Budziłam się kilka razy w ciągu nocy, zalana potem i wystraszona. Bałam się, że coś zobaczę strasznego, ciemnego w kącie, że coś usłyszę, że ktoś mnie zaatakuje. Potem to minęło. Zaczął się rok szkolny i o tym zapomniałam. Nadal się bałam tego, że zachoruje, ale już mniej. Dokładnie dwa tygodnie temu, leżąc w łózku, nie mogąc usnąć, nie wiem czy to ze strachu mi się to wyobraziło czy jak, ale usłyszałam wołanie spod łóżka "halo, halo, halo!". Głos jakiejś kobiety. Przeraziłam się i panicznie wystraszona uciekłam do pokoju mamy. Bałam się zasnąć. Znów bałam się tego, że mogę być chora panicznie, że znów coś usłyszę lub coś zobaczę. Nie mogłam spać przez kilka dni. Budziłam się non stop, bałam, byłam niewyspana. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że może to być jakiś początek choroby? Dodam, że mój ojciec choruje na depresje i schizofremię od kilku lat. Czy mogłam coś po nim odziedziczyć? Boję się...

Odnośnik do komentarza
Gość przeczytałam

Wiesz co tak nie bardzo wyglądasz na chorą na to co tata, natomiast masz jakąś nerwicę czy coś w tym stylu. Te lęki że będziesz chora, paniczne wręcz. Chyba powinnaś powiedzieć psychologowi o swoich obawach, bo są naturalne skoro masz chorego tatę i patrzysz na jego chorobę. Natomiast ten strach nie jest już naturalny, cięcie się i cała reszta metod okaleczania.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Mariolka przede wszystkim pamiętaj, że schizofrenia jak i inne choroby psychiczne nie jest dziedziczna. Co prawda ryzyko zachorowania na schizofrenię, w przypadku, gdy ktoś z rodziny na nią cierpi jest większe, jednak nie oznacza to, że z całą pewnością zachorujesz i Ty. Wpływ na to ma wiele innych czynników.
Koniecznie powinnaś powiedzieć o swoim lęku psychologowi, do którego chodzisz - tylko wtedy jego pomoc będzie skuteczna.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...