Skocz do zawartości
Forum

Tętniak mózgu a morfologia


Gość Zdesperowana88

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zdesperowana88

Witam, chciałam się dowiedzieć czy przy tętniaku mózgu morfologia jest prawidłowa?

Mama jest pielęgniarką i mam styczność z wieloma lekarzami; każdy na to pytanie stwierdził, że morfologia krytycznie odbiega od normy kiedy u pacjenta jest tętniak (niepęknięty). Mam naturę hipochondryczną; wczoraj 2 razy na czubku głowy poczułam okropny ból, każdy trwał nie dłużej niż 1 sekundę (podczas jedzenia).

Rzadko miewam bóle głowy (trwające może ok. 10 minut, raz na kilka tygodni, czasami miesięcy), a jeśli je mam to są bardzo delikatne więc ten mnie zaniepokoił. Poza tymi dwoma uderzeniami bólu nie mam żadnych innych objawów (chociaż moje powieki drżą, ale to już od dobrych 10 lat, raz na jakiś czas).

Za każdym razem kiedy delikatnie uciskam czubka głowy, odczuwam w tym miejscu dość umiarkowany ból.
Co może być przyczyną mojego bólu głowy? Zastanawiam się czy to tętniak...
U neurologa ostatni raz byłam rok temu z powodu zawrotów głowy, dostałam proszki i przeszło. Neurolog zbadała moje reakcje, uciskała głowę (wtedy nic nie zabolało), stwierdziła, że nie mam nic czym miałabym się niepokoić.

Nie miałam odnotowanego przypadku tętniaka w rodzinie; mam 24 lata. Od dawna odżywiam się niezdrowo, kiedyś miałam problem z nadciśnieniem, ale od około 3 lat mam niezmiennie około 100/60.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Tętniak powstaje w wyniku uwypuklenia ściany naczynia, co zazwyczaj jest związane z osłabieniem ściany tętnicy, co z kolei ma podłoże genetyczne lub nabyte.

Zazwyczaj tętniak (niepęknięty) nie daje żadnych dolegliwości, a u większości osób rozpoznaje się w momencie jego pęknięcia i objawów krwawienia, chyba, że jest dużych rozmiarów i uciska np. tkankę nerwową powodując objawy neurologiczne (np. osłabienie siły mięśniowej, czasami dziwne zjawiska wzrokowe itp, rzadko bóle głowy).

Morfologia krwi nie jest badaniem, które mogłoby wskazywać na tętniaka. W diagnostyce tętniaków zaleca się wykonanie angio-TK lub angio-MR - badań obrazowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...