Skocz do zawartości
Forum

Alergik z podejrzeniem astmy


Gość Gosia 12345

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gosia 12345

Mój 6 letni syn od pewnego czasu zaczął się dusić w pewnych miejscach, np. u babci, w sklepach itp. Myślałam, że chodzi o kwestie zapachów, kurz, może kwiaty, czy papugi, które są u babci. Lekarz stwierdził, że to na pewno alergia. Jednak 2 testy alergiczne wziewne wyszły negatywnie. Lekarz się zdziwił, bo był pewien że to alergia na kurz i roztocza więc powtórzył testy i skierował na spirmetrię bo podejrzewa astmę. Czy możliwe, że to poczatki astmy?

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Bez dokładnych badań na podstawie Pani opisu nie mogę jednoznacznie powiedzieć czy Pani synek choruję na astmę. Są na pewno jakieś przesłanki skoro lekarz wysłał Pani syna na badanie spirometryczne. Co nie znaczy, że syn na nią choruje. W jakich okolicznościach występują te napady duszności??(tylko u babci, gdy syn biega?gdy się zdenerwuje).
Czasami napady duszności mogą mieć tło somatyczne.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Witam!
Zaczynając od początku: w dzieciństwie często miałam napadowy kaszel - szczególnie w nocy. Po zrobieniu testów skórnych wyszło, że mam alergie na zarodniki pleśni i grzybów. Lekarz przypisał mi inhalatory - jeden miałam brać codziennie, drugi podczas napadu kaszlu. Później napady kaszlu nie były już tak częste, a jak już były to przeważnie budziły mnie w nocy (silne uczucie drapania w gardle, kaszel na tyle silny, że łzy mi ciekły), przeważnie w okresie jesiennym i zaraz po zimie (pewnie przez wilgoć)... Utkwił mi też czas w liceum po roztopach, kiedy na ścianach był grzyb i bardzo mocno wtedy kaszlałam - napady kaszlu podobne jak w nocy. Zdarzyło mi się też kilka razy, że budziłam się z uczuciem duszności i przy tym z uciskiem w klatce piersiowej, oddychało mi się ciężko jakby powietrze było gęste - noc spędzona była wtedy przy otwartym oknie. Te uciski zdarzyły mi się może z 3-4 razy, ale nie mówiłam o tym lekarzowi bo zapomniałam - ostatnio zdarzyło się do dawno temu, skojarzyłam dopiero w domu jak poczytałam o astmie. Od dawna zaprzestałam brania leków na alergię - ostatni inhalator miał termin ważnosci do 2009r. Ostatnio najpierw przez 2 tygodnie męczył mnie suchy kaszel, dosyć uciążliwy i z upływam czasu niepokojący, przy nim miałam odruchy wymiotne (nie wymiotowałam), nie miałam tez objawów przeziębienia, nie miałam ropnej wydzieliny itp. Lekarz rodzinny zbagatelizował moje prośby o skierowanie na badania alergiczne, wziewów też nie chciał przypisać bo podobno mocno drogie i będa 100% odpłatne i nie wiadomo czy mi pomogą... przepisał mi leki na kaszel i tabletki na alergie, oraz wybłagany przeze mnie inhalator doraźny i kazała sie zgłosić za 5 dni jeśli mi nie przejdzie... Po ok tygodniu kaszel jaki był taki był nadal, z tym, że obudziłam się rano, mocno kaszlnęłam i myślałam, że to już koniec... Całkowicie nie mogłam oddychać przez ok 10 sekund, odrazu sięgnęłam po inhalator i psiknęłam 2x (ten sam mam teraz na astmę w razie ataku) po czym pomału wracał mi oddech. Po tym dalej chciało mi się kaszlać, lecz starałam się robić to bardzo płytko -bałam się, że mnie nie odetka. Przy późniejszym kaszlu łapanie oddechu było jakbym wdychała powietrze przez małą szczelinę, jakby zwężało mi się gardło/puchło -nie wiem jak inaczej to określić.
Od razu poszłam do lekarza i trafiłam na oddział pulmonologiczny. Podano mi kroplówki na rozszerzenie oskrzeli i antybiotyki dożylnie. Zrobiono mi badania i tu prosiłabym o pomoc w odczytaniu wyników:
Do szpitala trafiłam 22.07
Morfologia z dn. 23.07 (podaje tylko wyniki w których są jakieś odchylenia od normy)
MCV 96.9 [fl] Norma:79.4-94.8,
MCH 32.7 [pg] Norma:25.6-32.2,
RDW 11.5 [%] Norma: 11.7-14.4 (wiem, że są to małe odchylenia, ale nie znam się i nie wiem czy ma to jakieś znaczenie).
WBC, RBC, HGB, HCL, MCHC, PLT, MPV - mieszczą się w normie.
Gazometria z dn 23.07:
pH 7.397 Norma: 7.35-7.45,
PO2 75.2[mmHg] Norma: 80-100,
K 5.24 [mmol/l] Norma 3.7-5.2,
iCa 1.279 [mmol/l] Norma: 1.12-1.23
O2Hb 94.3 [%] Norma: 95-99,
Baro 745.9 Norma nie podana
BE -1.3 [mmol/l] Norma: -2 - 3
BEact -1 [mmol/l]
BB 46.2 [mmol/l]
ctO2 18.4 [Vol %]
PCO2, Hct, Na, Cl, tHb, SO2, Hemoglobina tlenkowęglowa, MetHb, HHb, cHCO3 - w normie
25.07. Posiew olwociny antyb. dod.
Potas, Sód - są OK.
Spirografia (24.07 - robiona 3 dnia pobytu w szpitalu - codziennie miałam podawane kroplówki rozkurczowe na oskrzela - czy nie powinna być robiona na samym początku w dniu kiedy trafiłam do szpitala?)
FVC. 4,01;104%. FEV1.3,65;10* . PF. 5,47;75%. FEV1. 91,0;108%. FET.5.41

RTG KLP PA z dn. 22.07
Miąższ płucny bez zmian ogniskowych, prawidłowo powietrzny. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie wieku. Przepona gładka w obrysach, kąty przeponowo-żebrowe wolne (dziwne bo jak oglądała moje RTG mówiła coś o zagęszczeniu jakiś włókien, a tu nic nie ma o tym).

Pisze te wszystkie wyniki bo lekarz powiedział mi, że są w porządku, żebym się nie martwiła - tylko teraz mnie zastanawia, po czym w końcu stwierdził u mnie astmę, skoro powiedział, że badania są w porządku?

Lekarz mówił, że leki (wziewne) które mi przypisał mam brać cały czas, że to są początki astmy i jeśli będę brała te leki systematycznie nie dopuszczę żeby się rozwinęła. Na początku od wyjścia ze szpitala zdarzało mi się pokaszliwać, dziś nie kaszle już w ogóle. Przesypiam całe noce od pierwszego dnia kiedy dostałam kroplówki, gdzie podczas tego długotrwałego kaszlu nie było chyba takiej nocy żeby nie przebudził mnie kaszel.

Wcześniej paliłam też papierosy ( przez ok. 6-7 lat), dziś oczywiście nie palę.
Mam 22 lata.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, co mogłabym jeszcze zrobić i:
1. Czy po tym wszystkim co tu opisałam lekarz mógł zdiagnozować astmę?
2. Czy są jakieś badania które mogłabym jeszcze zrobić, które mogłyby coś ewentualnie potwierdzić/wykluczyć?
3.Czy po 3 dniach brania kropłówek i antybiotyku przy astmie spirografia miałaby dobre wyniki? o ile te są dobre..
4. Co oznacza w ogóle NIEOKREŚLONA astma?
5. Czy moje wyniki badań faktycznie są dobre? Po czym lekarz mógł stwierdzić, że duszności były spowodowane astmą?
6. Do dziś się boję i kiedy o tym myślę czuje, że ciężko mi się oddycha, jak nad tym zapanować?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...