Skocz do zawartości
Forum

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na OUN?


Rekomendowane odpowiedzi

właśnie też mi się tak wydaje. A potrzebne mi to ponieważ wczoraj byłam u lekarza żeby mi przypisał coś na alergię sezonową i dostałam Loratan, który zawiera loratadyne. Loratan w połączeniu z alkoholem może nasilić lub osłabić leki które działają na OUN i stąd to pytanie. Bo przecież to jest niemożliwe że do sierpnia nic nie wypije (bo wtedy kończy mi się ta alergia) tym bardziej że nadchodzi sezon grillowania.
I nie wiem wkońcu jak to jest i stwierdzam, że jak będe miała iść na jakąś impreze to nie będę brać wtedy tego leku od alergii bo może jakieś interakcje powstaną na wskutek wypitego alkoholu i mi pigułka antykoncepcyjna przestanie działać.

Odnośnik do komentarza

w ulotce od loratanu mam napisane
"Loratadyna podawana jednocześnie z alkoholem nie nasila jego działania w stopniu dającym się ocenić w testach psychomotorycznych."
A że nie ma wpływu na tabletki anty to wiem i jeszcze 2 razy się doktorki zapytałam jak mi wypisywała recepte tak dla pewności.
Tylko o alkohol nie spytałam jak to moze zadziałać. Jak brałam np alertec to pisało że nie można wogóle pić bo własnie coś z oun może sie stać.

Odnośnik do komentarza

byłam dzisiaj w aptece się zapytać to mi pani powiedziała że wolno w małych ilościach a nawet najlepiej wtedy nie brać tej tabletki na alergie bo jednk loratan może zadziałać na oun chociaż w ulotce o tym nie ma napisane. Więc jak będe miała w planach imprezeke to nie bede brala leków na alergie i nie bedę miała problemu.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Hormony znajdujące się w tabletkach antykoncepcyjnych, wpływają na OUN. Najczęściej tabletki antykoncepcyjne zawierają dwie składowe: progesteronową i estrogenową.
Estrogeny są produkowane nie tylko w jajnikach, ale przez wiele innych tkanek i komórek - np. przez komórki glejowe ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i komórki Schwanna w obwodowym układzie nerwowym. Hormony te wywierają działanie neuroprotekcyjne. Zwiększją libido. Hamują wpływ prolaktyny na gruczoły piersiowe. Progesteron jest wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, korze nadnerczy, łożysku oraz OUN. Zmniejsza on libido. Oczywiście wpływają także na pracę osi podwzgórze-przysadka-jajnik.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Alkohol nie potęguję działania loratadyny. Nasila jednak potencjalizację przy stosowaniu leków starszej generacji, zwiększając częstość i nasilenie działań niepożądanych na OUN . Nie stwierdzono takiego działania w przypadku nowych leków przeciwhistaminowych. Pomimo tego nie należy spożywać alkoholu podczas terapii przeciwalergicznej.
Alkohol wypity w niewielkich ilościach, także nie powinien wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast tabletki antykoncepcyjne mogą potęgować działanie alkoholu.
Dlatego raczej odradzam Ci picia alkoholu, robisz to na własny rachunek. Jeżeli już bardzo chcesz się napić, kup sobie piwo bezalkoholowe, lub wypij niewielką ilość np. jedną szklankę.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

właśnie o taką odpowiedź mi chodziło bardzo dziękuję za pomoc.

Jeśli tabletki antykoncepcyjne wpływają na oun to z połączeniem z loratanem i alkoholem może być nieciekawie więc nie będe ryzykować taką mieszanką. Albo będe rezygnowąc z alkoholu albo z tabletki od alergii (jak będzie mniej pylić)

Najbardziej mi tu chodzi o skuteczność tabletek antykoncepcyjnych których nie chce w jakiś sposób zakłócić więc wolałam się wcześniej upewnić jak to jest.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...